moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Najważniejszy pilot NATO w Polsce

Jestem zadowolony ze współpracy polskich i francuskich lotników – mówił szef sił powietrznych NATO generał Frank Gorenc podczas wizyty w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Amerykański dowódca obejrzał start pary dyżurnej myśliwców, chwalił też warunki do szkolenia, jakie mają w Polsce francuscy piloci.


– Sojusznicza współpraca sprawdza się w Malborku i sprzyja deeskalacji napięcia związanego z kryzysem ukraińskim – podkreślał gen. pilot Frank Gorenc, szef sił powietrznych NATO. Amerykański gość w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego spotkał się z polskimi pilotami i stacjonującymi tu francuskimi lotnikami. W Malborku od maja przebywa kontyngent złożony z 60 lotników i czterech myśliwców Mirage 2000. Maszyny te zastąpiły stacjonujące tam wcześniej przez kilka tygodni samoloty Rafale.

Francuzi na zmianę z naszymi lotnikami pełnią dyżur Air Policing w polskiej przestrzeni powietrznej oraz uczestniczą we wspólnych ćwiczeniach. W 22 Bazie zajęli miejsce polskich pilotów, którzy biorą teraz udział w natowskiej misji Baltic Air Policing, patrolując niebo nad Estonią, Litwą i Łotwą.

Polaków na Litwie wspierają natomiast lotnicy z Wielkiej Brytanii oraz stacjonujący w estońskiej bazie Amari Duńczycy. – Międzynarodowa misja przebiega sprawnie, co dowodzi, że struktury i procedury NATO były na nią przygotowane – zaznaczył gen. Gorenc. Dodał też, że przez wzmocnioną formułę misji Air Policing, NATO chciało pokazać, że jest razem, a kolektywna obrona jest kośćcem Sojuszu.

W Malborku amerykański generał obejrzał ćwiczebny start pary dyżurnej myśliwców na sygnał alarmowy „Tango Scramble”. Chwalił też warunki do szkolenia, jakie mają piloci w Polsce.


Z generałem Gorencem spotkał się w Warszawie minister obrony Tomasz Siemoniak. Rozmawiano m.in. o obecności wojsk sojuszniczych w Polsce, wspólnych ćwiczeniach, modernizacji polskiej armii i doświadczeniach, jakie NATO wyniosło z kryzysu na Ukrainie.

Francuzi pozostaną w naszym kraju do końca sierpnia. Od września ich miejsce zajmie komponent z Holandii z czterema maszynami F-16. – W najbliższym czasie Holendrzy przylecą do Polski na wstępny rekonesans – zapowiedział gen. dyw. Jan Śliwka, inspektor sił powietrznych.

Poza francuskimi samolotami w Polsce przebywa 12 amerykańskich F-16 oraz 200 lotników z USA. Stacjonują oni w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku i trenują wspólnie z polskimi żołnierzami. W tym tygodniu wszyscy piloci ćwiczą wspólnie nad Polską w ramach manewrów „Eagle Talon”.

Wizyta gen. Gorenca w Polsce potrwa do jutra. W Warszawie spotka się m.in. z dowódcą generalnym gen. broni pil. Lechem Majewskim. Oficerowie będą rozmawiać m.in. o użytkowaniu myśliwców F-16 w polskich siłach powietrznych. Gość odwiedzi też bazę w Łasku, gdzie stacjonują polskie F-16 i przebywa kontyngent amerykańskich żołnierzy.


Gen. Frank Gorenc jest najważniejszym lotnikiem w NATO. Podlegają mu między innymi trzy sojusznicze centra dowodzenia operacjami powietrznymi: we włoskim Poggio Renatico, Torrejon w Hiszpanii i Uedem w Niemczech. Dowodzą one w czasie pokoju obroną powietrzną i przeciwrakietową wszystkich europejskich państw NATO i podrywają do startów bojowych wszystkie pary dyżurne myśliwców, także polskie. Obok funkcji szefa sił powietrznych NATO, gen. Gorenc pełni jednocześnie funkcję dowódcy Amerykańskich Sił Powietrznych w Europie.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: HQ Aircom

dodaj komentarz

komentarze


„Pierwsza Drużyna” na start
 
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Polki pobiegły po srebro!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pływacy i maratończycy na medal
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Cień atomowej zagłady
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Śladami ojca
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Nowe zadania szefa SKW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
Bohater odtrącony
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Na straży nieba
„Grand Quadriga ‘24”
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Abramsy w pętli
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
NATO on Northern Track
Układ nerwowy Mieczników
Wszystkie misje AWACS-a
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wioślarze i triatlonistka na podium
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
W obronie wschodniej flanki NATO
Mobilne dowodzenie
Broń Hitlera w rękach AK
Flota Bayraktarów w komplecie
Zawsze gotowi do pomocy
By Polska była bezpieczna
Pytania o europejską tarczę
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Więcej hełmów dla żołnierzy
Polska wiktoria na Monte Cassino
They Will Check The Training Results in Combat
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ameryka daje wsparcie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO