O miesiąc został przedłużony czas na składanie dokumentów do liceum i szkoły wyższej filmowej. Oferta jest skierowana do dzieci żołnierzy poszkodowanych i poległych na misjach. Dzięki porozumieniu między MON a fundacją Macieja Ślesickiego i Bogusława Lindy uzdolnione dzieci „misjonarzy” będą mogły bezpłatnie uczyć się i studiować.
Podpisane w maju porozumienie między „Laterną Magicą” – Fundacją Edukacji i Sztuki Filmowej założonej przez Ślesickiego i Lindę – a resortem obrony narodowej to pierwsza artystyczna inicjatywa skierowana do środowiska weteranów.
Przyznane przez Fundację stypendia mają umożliwić trzyletnią bezpłatną naukę w liceum filmowym oraz w filmowej uczelni wyższej. Oferta jest skierowana do dzieci żołnierzy, którzy doznali uszczerbku na zdrowiu lub zmarli w związku z wykonywaniem zadań służbowych na misjach poza granicami kraju.
Więcej czasu na składanie dokumentów
Warunkiem zdobycia stypendium są zainteresowania artystyczne i udokumentowany dorobek w dziedzinie filmowej, aktorskiej, plastycznej bądź fotograficznej. Pomysłodawcy projektu podkreślają, że główną intencją programu stypendialnego jest pomoc rodzinom polskich żołnierzy, którzy z narażeniem życia i zdrowia walczyli poza granicami kraju. – Chcemy w ten sposób wesprzeć osoby uzdolnione – mówi Magdalena Łachniak z WSF. Dodaje, że ci, którzy zdecydują się na studia w szkole filmowej, będą mieli do wyboru studia licencjackie na kierunkach m. in. reżyserii filmowej, reżyserii i produkcji gier wideo, montażu filmowym, realizacji obrazu, fotografii czy organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej. Pierwsze zajęcia rozpoczną się w październiku.
Natomiast nauka w liceum, obok podstawowego programu nauczania szkoły średniej, obejmie zajęcia z podstaw pracy z kamerą, montażu, fotografii i ćwiczeń aktorskich. Tu edukacja ruszy już po wakacjach.
Pierwotnie termin składania dokumentów stypendialnych wyznaczono na 13 czerwca. – Jednak w związku z tym, że informacja o naborze pojawiła się dosyć późno, czas na formalność przedłużyliśmy do 13 lipca – mówi Magdalena Łachniak.
Warunki uczestnictwa w programie zawarte są w porozumieniu oraz w regulaminie stypendialnym. O przyznaniu stypendium będzie decydować wynik rozmowy kwalifikacyjnej oraz ocena dorobku artystycznego kandydata.
Więcej na stronach www.liceumfilmowe.pl oraz www.szkolafilmowa.pl.
Każda pomoc jest ważna
Dzieci poszkodowanych i poległych żołnierzy, które planują filmową edukację, do dokumentów muszą też dołączyć kopię (potwierdzoną za zgodność z oryginałem) orzeczenia lekarskiego rodzica o uszczerbku na zdrowiu w wyniku służby poza granicami państwa lub orzeczenie o jego śmierci. O przyznaniu stypendium będzie decydować wynik rozmowy kwalifikacyjnej oraz ocena dorobku artystycznego kandydata. – To pierwsza taka inicjatywa środowiska artystycznego. Wcześniej w pomoc weteranom zaangażowali się sportowcy, między innymi koszykarz Marcin Gortat – mówi kmdr Janusz Walczak, dyrektor Departamentu Prasowo-Informacyjnego MON – Każda pomoc jest ważna i każdy pomaga, jak potrafi. Jeden wspiera finansowo, drugi funduje wózek. Artyści natomiast chcą przekazywać swoją wiedzę. Za to, że zechcieli pochylić się nad problemami weteranów i ich rodzin, możemy im tylko podziękować – dodaje kmdr Walczak.
Szkoła Lindy i Ślesickiego
Warszawska Szkoła Filmowa to wyższa uczelnia artystyczna pod patronatem Ministra Kultury. Od 2011 roku jest jedną z trzech wyższych szkół filmowych w Polsce i największą wśród niepublicznych. Założona w 2004 roku przez reżysera Macieja Ślesickiego i aktora Bogusława Lindę, kształci rocznie kilkuset studentów. W ubiegłym roku przy szkole powstało jedyne w Polsce liceum filmowe.
Twórcy Szkoły przyjęli autorski program oświatowy, wzorowany na modelu artystycznych szkół filmowych w Europie oraz Stanach Zjednoczonych, takich jak słynne nowojorskie Actor's Studio. Priorytetem w nauczaniu są umiejętności pracy na planie filmowym. Studenci uczestniczą w praktycznych ćwiczeniach prowadzonych przez aktywnych zawodowo przedstawicieli środowiska filmowego oraz współpracują ze sobą przy produkcji filmów dyplomowych.
W Warszawskiej Szkole Filmowej wykładają specjaliści i osobowości polskiego kina, w większości czynnie działający w branży: m.in. Bogusław Linda, dr Maciej Ślesicki, prof. Bogdan Dziworski, dr hab. Andrzej Ramlau, dr Andrzej Kołodyński i Magdalena Łazarkiewicz.
autor zdjęć: materiały „Laterna Magica” – Fundacja Edukacji i Sztuki Filmowej, Filmweb
komentarze