moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Mundury po nowemu

Żołnierze nie będą już musieli nosić munduru zgodnego z daną porą roku, a ubiór dostosują do panującej pogody. Do „polowego” będą mogli założyć bluzę i dostaną cztery komplety umundurowania na dwa lata. To tylko część propozycji, nad którymi pracują specjaliści z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Nowe przepisy mundurowe mają być prostsze i korzystniejsze dla wojskowych.


Zasady umundurowania żołnierza na służbie określają trzy rozporządzenia ministra obrony narodowej. Specjaliści z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych pracują jednak nad nowymi dokumentami, które uporządkują wszystkie przepisy dotyczące „mundurówki”.

– Okazją jest wprowadzenie nowych elementów umundurowania wyjściowego i galowego, m.in. płaszczy, kurtek wyjściowych i swetrów, co sprawia, że i tak rozporządzenia byłyby zmieniane – wyjaśnia płk Krzysztof Borucki, szef Oddziału Normowania i Zaopatrywania w Sprzęt w Szefostwie Służby Mundurowej Inspektoratu Wsparcia SZ.

Logistycy i wojskowi prawnicy przygotowali wiele zmian. – Jedną z najważniejszych będzie wprowadzenie nowego okresu używalności elementów umundurowania i wyekwipowania. Od przyszłego roku będzie on się zaczynał dla wszystkich pierwszego stycznia i kończył z ostatnim dniem grudnia – wyjaśnia płk Grzegorz Mosiołek, szef Szefostwa Służby Mundurowej IWspSZ.

Oznacza to, że całe jednostki wojskowe będą mogły pobierać wszystkie należne im części umundurowania w tym samym czasie. Teraz, jeśli żołnierz otrzymał uniform 1 czerwca, to musi czekać dwanaście miesięcy na następny przydział.

– Dzięki temu żołnierze z danej jednostki nie będą tracili czasu na sprawy związane z umundurowaniem. Skorzystają również logistycy, którym łatwiej będzie zorganizować i przeprowadzić zaopatrywanie żołnierzy – wyjaśnia ppłk Witold Fedejko z Szefostwa Służby Mundurowej IWspSZ.

Wojskowi z jednostek liniowych będą od razu dostawać cztery komplety munduru polowego na dwa lata, a nie jak dotychczas co roku dwa komplety. Ułatwi to żołnierzom codzienne funkcjonowanie. Inna zmiana zakłada, że będą też mogli np. nosić do spodni munduru polowego „ocieplacz ubrania ochronnego”, czyli bluzę zapewniającą ochronę przed deszczem i chłodem, bez wymogu zakładania na nią kurtki. W bluzie bowiem przewidziano miejsce na nazwisko oraz stopień.

Zniknąć mają przepisy regulujące zasady noszenia umundurowania w zależności od pory roku. Dzięki temu żołnierze bez obawy o karę dyscyplinarną będą mogli latem, gdy zrobi się chłodno, założyć zimową bieliznę.

– Po wejściu w życie nowych przepisów to żołnierz będzie w znacznej mierze decydował, w jaki sposób skompletuje sobie odzież ochronną – podkreśla ppłk Fedejko. Przyznaje, że obecne przepisy dotyczące ubioru są w wielu sprawach bardzo nieczytelne. Zależą bowiem nie tylko od pór roku, ale również okresów przejściowych, w których można nosić zarówno ubiór letni, jak i zimowy.

Nowe rozporządzenia, które są na etapie uzgodnień międzyresortowych, mają wejść w życie pod koniec grudnia.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. szer. Łukasz Kermel

dodaj komentarz

komentarze

~żołnierz
1430675400
Przepisy swoje, d-cy swoje ... W jednej jednostce już zapowiedziano, że spodni wypuszczonych na spodnie nie wolno nosić, bo się to d-cy nie podoba, w innej nie wolno nosić polara ....
16-A9-B5-72
~wiwwiórka
1418229120
od styczna staram się pobrać mundury i za każdym razem słyszę brak rozmiaru, nie jest wasz termin, przyjdź później, a ostatnio to już był HIT jest pani ma macierzyńskim więc się nie należy a mundury PRZECHODZĄ na następny rok. czyli kolejny raz nie dostanę mundurów zresztą przez 7 lat służby udało mi się dwa razy dostać sorty SUKCES
62-64-00-8D
~Jaszczur
1409345100
Zołnierz powinien sam decydować w jakim umundurowaniu będzie czul się najlepiej w danej porze roku czy tez podczas zajec w "polu" grat dla nowych zmian..i czekamy na więcej "logiki" w Armii
09-E1-9F-A8
~Ramzes
1404501060
Już to sobie wyobrażam... Stoją żołnierze na apelu, każdy inaczej ubrany... Maszerują na zajęcia, jeden w windstoperze, drugi w ocieplaczu, a trzeci w koszuli bo mu ciepło. Przychodzi pan pułkownik na kontrolę i nie kuje go to w oczy.. Brawo! Proszę nie zapomnieć zmienić jeszcze nastawienia co poniektórych do planowanych zmian i doprecyzować je do maksimum...
12-10-28-BD
~scooby
1401358260
Dopuszczam dodatkowe elementy Żołnierskiego wyposażenia kupowane indywidualnie, ale nie mogą być zbyt ekscentryczne np : ścierka przewiązana na głowie.
39-FF-C3-6D
~2pr
1401315660
liniowiec naświetlił sprawę w 100%
DF-1A-43-48
~Herr Flick
1401314940
Kara dyscyplinarna za używanie bielizny zimowej latem? Co to za bzdury? Czyżby nadal w WP szef kompanii sprawdzał, czy żołnierz nie ma przypadkiem cywilnych gaci, podkoszulka lub skarpetek? Czy w ogóle sprawdza się żołnierzowi jego bieliznę?
FA-E2-CB-7F
~liniowiec
1401306480
Bardzo ładnie ale rzeczywistość będzie inna jak zwykle cytuje ,, nie ma rozmiaru'', ,, nie ma rozdzielnikow'' ,, inwentaryzacja - magazyn nieczynny'' itp. Powstały WOGi, które w 80% zaopatrują siebie a resztę na końcu. Piszą o mundurach a jeszcze nie wydają ubiorów ochronnych, zasobnikow itp. I na poligonie dalej pod kocem.
B1-41-4A-42
~devgru
1401295680
wie ktos czy zmieni sie ten kamuflaz czy jeszcze przez 100 lat sie nie zmieni ?
07-E0-3B-25

Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
 
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Serwis K9 w Polsce
Broń Hitlera w rękach AK
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Pierwsza Drużyna” na start
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ameryka daje wsparcie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zawsze gotowi do pomocy
Wszystkie misje AWACS-a
Po śladach polskich bohaterów
Flota Bayraktarów w komplecie
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
By Polska była bezpieczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Pytania o europejską tarczę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
Cień atomowej zagłady
Układ nerwowy Mieczników
Mobilne dowodzenie
Wojna w świętym mieście, epilog
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
They Will Check The Training Results in Combat
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Na straży nieba
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polki pobiegły po srebro!
Pływacy i maratończycy na medal
Wioślarze i triatlonistka na podium
NATO on Northern Track
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Nowe zadania szefa SKW
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Bohater odtrącony
Więcej hełmów dla żołnierzy
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Grand Quadriga ‘24”
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Ryś” z laserem
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO