moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Gen. Skrzypczak: Mamy najlepsze czołgi

Model 2A5 posłuży nam dziesięć, piętnaście lat zanim trzeba będzie go unowocześnić. W tej chwili nikt w Europie nie ma lepszego czołgu. Nawet Rosjanie, póki co, nie są nam w stanie zagrozić swoimi T-90 – mówi gen. Waldemar Skrzypczak, były wiceminister obrony narodowej, który negocjował umowę na dostawę Leopardów.


Odczuwał Pan osobistą satysfakcję widząc pierwsze Leopardy 2A5 w Żaganiu?

Gen. Waldemar Skrzypczak: Zdecydowanie tak. Powód do satysfakcji mam szczególny, ponieważ byłem autorem pomysłu na to, aby czołgi Leopard trafiły do polskiej armii. Doprowadziłem również sprawę do finału, czyli podpisania z Niemcami umowy kupna tych pojazdów. Przy jednoznacznej aprobacie i zrozumieniu ministra Tomasz Siemoniaka. Bez jego wparcia nic by z tego nie wyszło.

Po co naszej armii druga brygada uzbrojona w czołgi Leopard?

Zdecydowały względy operacyjne. Chciałbym tutaj podkreślić, że to nie była tylko moja opinia. 11 Dywizja Kawalerii Pancernej w Żaganiu jest, a raczej była, związkiem taktycznym uzbrojonym w sprzęt bardzo mieszany. Jedna brygada na transporterach opancerzonych Rosomak, kolejna na PT-91 Twardy i wreszcie jedna na czołgach Leopard 2A4. Taką wymieszana dywizję bardzo ciężko jest logistycznie zabezpieczyć.
Ponadto, jedna ciężka brygada na czołgach Leopard w odwodzie, to stanowczo za mało, jak na polskie potrzeby. Natomiast dwie takie brygady to już jest związek taktyczny, którym może rozbijać zgrupowania uderzeniowe przeciwnika w ramach przeciwuderzenia na terenie kraju. Taka ciężka dywizja to duży atut w polskich rękach.

Co Pan odpowie tym, którzy uważają, że powinniśmy poczekać na polskie czołgi?

Przy całej mojej sympatii dla polskiej zbrojeniówki, trzeba sobie jasno powiedzieć, że ciężkich czołgów ten przemysł nie robi i robić nie zamierza. Polski przemysł obronny może pracować nad czołgiem średnim. Zresztą inżynierowie już się tym zajmują, czego przykładem jest chociażby PL-01 Concept, bardzo zresztą zaawansowany projekt. Który da polskim siłom zbrojnym platformę uniwersalną, o wysokich walorach ogniowych i manewrowych.

Czy, gdy zastanawialiście się w MON nad decyzją o zakupie czołgów, w grę wchodziły tylko Leopardy w wersji 2A5?

Zdecydowanie tak. Wprawdzie oferowano nam – i to kilka krajów – Leopardy w wersji 2A4. My jednak takich nie chcieliśmy, gdyż planowaliśmy modernizować nasze 2A4 do wyższego poziomu. Nie zależało nam więc na kolejnych, które z miejsca trzeba byłoby modernizować.
Model 2A5 posłuży nam dziesięć, piętnaście lat zanim trzeba będzie go unowocześnić. W tej chwili w Europie niewielu ma taki potencjał pancerny. Póki co, Rosjanie muszą się z tym liczyć.


Czy wszyscy w wojsku byli „za” kupnem kolejnych Leopardów?

Żołnierze na pewno, bo rozumieją, że lepiej mieć skuteczne narzędzia walki niż ich nie mieć. To tyle tytułem żartu. Na poważnie, problemem byli wojskowi, którzy nie rozumieli potrzeb armii na poziomie operacyjnym. Najpierw protestowali przeciwko pozyskaniu Leopardów dla polskiej arami. Ale, gdy pomimo to Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej podjął decyzję o ich zakupie, usilnie przekonywali władze resortu, że te pojazdy powinny trafić do Wesołej, a nie do Żagania. Nie wiem, jaki miałoby to sens, skoro w okolicach Żagania mamy zaplecze logistyczne i szkoleniowe dla Leopardów. A rozpraszanie tego potencjału jest wbrew podstawowym zasadom sztuki wojennej. Ale ten przykład doskonale pokazuje mechanizm zachowania niektórych wojskowych.

Wraz z nowymi Leopardami pojawiły się pomysły, aby wzorem niemieckim, nieco odchudzić brygady pancerne. Nasi zachodni sąsiedzi mają kompanie czołgów składające się z mniejszej, niż nasze, liczby wozów bojowych.

Niemcy mogą sobie pozwolić, by mieć mniej wozów bojowych w jednostkach pancernych, bo nie są krajem frontowym, jak my. Oni mają więcej czasu, aby w razie zagrożenia rozwinąć skadrowane jednostki. My musimy być gotowi od razu. Poza tym niemiecka armia przeformowała się w armię gotową do konfliktów asymetrycznych. Jeżeli chodzi o potencjał klasyczny, to niewiele im zostało.

Zdradźmy trochę kuchni negocjacji w sprawie Leopardów. Niemcy chętnie nam je sprzedali?

Mocno Niemców zaskoczyliśmy swoją ofertą. Takiej się nie spodziewali. Prowadzili już negocjacje z trzema innymi krajami – Włochami, Finlandią i Chile – które dawały nawet wyższą cenę. Udało nam się jednak przekonać Niemców, że najlepiej zrobią sprzedając te czołgi nam, a nie innemu państwu. Nieskromnie powiem, że spora w tym zasługa dobrych relacji, jakie nawiązałem z moim niemieckim odpowiednikiem w resorcie obrony.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski, 11LDKPanc

dodaj komentarz

komentarze

~aaa
1449316860
przecież rosyjskie T-90 mają pancerz którego leo 2a5 nie przebije. potrzebne są specjalne rakiety do 2a7 których Niemcy nawet nie produkują
67-8C-C7-75
~scooby
1401274980
~farmer - jezełi za definicje bogactwo przyjmiesz: woldzwagaena, biała kiełbasę , proszek persil i aspirynę -to są bogaci. jeżeli własny system operacyjny, procesor, internet i GPS - to maja tyle samo co my ... .
39-FF-C3-6D
~farmer
1401268260
Jak myślicie, czemu Niemcy mają tak wysoko rozwinięty przemysł i są tak bogaci? Czyżby dlatego że kupują (już pominę fakt że używane) sprzęt wojskowy za granicą czy inwestują w swój przemysł, a podatki zostają w swoim kraju.
71-A7-5C-6F
~Uwa
1401171900
Wojtek Śliwiński... Witam, co do czołgu Abrams polecam wydanie raportu WTO - 12/2003 http://www.altair.com.pl/magazines/article?article_id=1391&q=abrams%20trafiony%20rpg a co do zakupu czołgów Leopard w wersji 2A5 uważam, że to dobry pomysł, a nawet wcześniej powinniśmy zakupić jeszcze te które sprzedawała Holandia wtedy można by było ujednolicić praktycznie park maszyn ciężkich i wycofać większość t-72 pozostawiając jedynie wersję rozwojową "Twardy".
94-29-CF-F1
~Czołgista
1401138960
Aż wstyd, że Wojsko Polskie kupuje niemieckie czołgi. A niszczony jest polski przemysł! Niemcy znają słabe strony tych cudów techniki.
03-A7-FC-F8
~sarkafarka
1401125340
jakaś dziwna ta sympatia dla polskiej zbrojeniówki.
3B-21-72-61
~Scooby
1401104520
" Odżałujcie" z 2-4 sztuki i strzelcie Twardym do Leoparda i odwrotnie. na początek 2000 m. wnioski mogą być cenne np przy naprawie.
31-63-98-2B
~karo
1401100380
Panie Generale, wszystko to prawda, jest tylko jeden szkopuł.... Rozwinięcie tak mocno skadrowanej brygady jaką jest obecnie 34-a.
71-BF-3E-BA
~andy
1401012000
podaje się nam że za "bardzo atrakcyjną cenę ..." a jak pokaże się przykład Finlandii która kupiła znacznie korzystniej A 6 to zwolennicy "naszego" zakupu mówią no ale my "dostaliśmy ... ileś tak ciężarówek, innego sprzętu itp... " -tylko po jakie !!! licho ... zupełny brak refleksji co do kosztów eksploatacji ,serwisowania itd.- to znów przykład wyautowania polskich dostawców i producentów ...- panowie generałowie pieniądze na wasze mercedesy naprawdę nie spadają z nieba a uzależnienie się zagranicznej broni od (jak pokazuje kryzys ukraiński) wątpliwego sojusznika to kompletna lekkomyślność żeby nie powiedzieć mocniej ...
44-08-0E-91
~sam
1400995380
W mojej ocenie zakup Tych czołgów jest bezsensowny. Czołg na współczesnym polu walki może być użyty tylko i wyłącznie w sytuacji kompletnego panowania w powietrzu a takowego Polska niestety nie jest w stanie uzyskać samodzielnie w konfrontacji z realnym przeciwnikiem. W mojej opinii o wiele bardziej zasadnym byłby np. zakup nowoczesnego śmigłowca szturmowego. Pan Generał zakup czołgu wspierał tylko i wyłącznie z pobudek osobistych gdyż z tego rodzaju wojsk się wywodzi. Ponadto z zażenowaniem odebrałem wypowiedź Pana generała byłego vice ministra obrony o tym, że Polska Armia w konfrontacji z rosją wytrzyma trzy dni. Jakaż piękna samoocena Panie generale- Panie ministrze.
31-CC-A1-59
~Saluno
1400953740
https://Facebook.com/pages/Wóz-Wsparcia-Ogniowego-WWO-PL-01-Concept/292014067605342
12-80-26-2B
~Jack Bauer
1400949660
Nataniel ... Parodia to Twoje posty świadczące o braku elementarnej wiedzy o temacie. T-90 to raptem modernizacja T-72 porównywalna z trudem do Leo 2A4 i to wszystko. Niemcy używają Leo 2A6, które dopiero planują zmodernizować do A7. I wreszcie Polska nie produkuje żadnych nowoczesnych czołgów, zatem skazani jesteśmy na zakupy zagraniczne. I podziękuj za to Kaczyńskiemu oraz związkowcom, bo to oni zablokowali 8 lat temu przejęcie 2 partii Leo 2A4. Czołgi poszły do Turcji, która je zmodernizowała (pakiet oferuje teraz nam) i tyle się przy tym nauczyła, że po kilku latach jej przemysł do spółki z Koreańczykami był w stanie zbudować Altaya.
56-9C-61-0D
~jakiś
1400944980
Polska będzie bezpieczna tylko gdy będzie posiadała rakiety ziemia-ziemia o zasięgu co najmniej 500km.
9C-1A-F3-58
~Tom
1400942160
Świetna informacja. Oby jak najszybciej brygada z Żagania osiągnęła pełną sprawność. I dzięki Bogu że dostawcy pizzy zajmują się pizzą.
0A-D1-DB-44
~igor
1400902560
Polakom uzywane czolgi a rosjanom poligon do trenowania inwazji tez zalatwil?
FB-26-B8-2C
~ja
1400884140
Dzięki zakupowi Leopardów przez Polskę Niemcy mają zabezpieczoną prawą flankę. Dlatego nam je sprzedali a nie innym krajom.
27-8D-43-D1
~Sławek Szczecin
1400873640
To bardzo rozsądna decyzja Niemcy podobnie jak Polska są członkami Unii Europejskiej i NATO. To wystarczające uzasadnienie podjętej decyzji.
8A-7A-A6-BC
~tuta2518
1400873340
Pan generał zapomniał chyba o leopard 2a6 i 7 o Francuski AMX-56 Leclerc nie wiem jak to wygląda w nowszych wersjach T 90 oraz T 80 ale na pewno leopard 2a5 nie jest najlepszy może w niektórych parametrach ale ten jeden lepszy parametr nie gwarantuje wielskiej przewagi
13-55-49-F7
~siwy
1400868840
Może i są lepsze od ruskich t-90, ale co z tego? Ruskie mają ich tyle że nie musieli by strzelać, staranowali by nasze leśki :D Więc i tak nam to nic nie daje, tyle w temacie :P
FE-61-6B-B9

Rakiety dla Jastrzębi
 
Będzie można zostać snajperem lądowym
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Cena wolności
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Wojna w świętym mieście, część druga
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ogień w podziemiu
Pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojskowi medycy ratują i leczą
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Przygotowania czas zacząć
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, epilog
Mundury w linii... produkcyjnej
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kurs z dzwonem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto wojskowego sportu
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w Ukrainie oczami medyków
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
10 kwietnia 2010 – pamiętamy!
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zwycięstwo pod Racławicami dało Polakom nadzieję
Wojsko inwestuje w Limanowej
Animus Fortis, czyli mężny duch
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Odstraszanie i obrona
Zmiany w dodatkach stażowych
V Korpus z nowym dowódcą
Optyka dla żołnierzy
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Jak wyszkolić pilota F-16?
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zgłoś się na kurs i zostań kapralem!
Hiszpański palimpsest
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Weterani i bokser „Master”
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Prawda o zbrodni katyńskiej
Jeśli nie Jastrząb, to…
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
NATO na północnym szlaku
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Psiakrew, harmata!
Szpej na miarę potrzeb

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO