moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Awangarda armii

Podczas działań bojowych zawsze idą pierwsi. W Afganistanie czy Kosowie ruszają przed patrolem, by sprawdzić czy na drodze nie ma ładunków wybuchowych. W kraju oczyszczają teren z powojennych niewypałów, tylko w ubiegłym roku zneutralizowali ich 750 tysięcy. Budują mosty, a gdy trzeba pomagają walczyć z powodzią. Żołnierze wojsk inżynieryjnych obchodzą dziś swoje święto.Pierwsze w polskiej armii pułki saperów i bataliony mostowe powstały w okresie międzywojennym. Dziś żołnierze wojsk inżynieryjnych stanowią około 8 procent całego wojska. To nie tylko saperzy, ale także oddziały inżynieryjno-drogowe, desantowo-przeprawowe czy odbudowy. Ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie inżynieryjne wszystkich rodzajów wojsk.

Jednostki inżynieryjne i saperskie rozlokowane są na terenie całego kraju. Do najważniejszych należą trzy pułki saperów w Brzegu, Szczecinie i Kazuniu. A także 2 Pułk Inżynieryjny stacjonujący w Inowrocławiu wraz z podporządkowanymi mu jednostkami: 1 Batalionem Drogowo-Mostowym w Dęblinie, 3 Batalionem Inżynieryjnym w Nisku oraz 4 Batalionem Inżynieryjnym stacjonującym w Głogowie.


Wchodzący w ich skład żołnierze służą zarówno w kraju, jak i na  misjach zagranicznych. Tam głównym zadaniem saperów jest sprawdzanie terenu działań i oczyszczanie z  ładunków wybuchowych czy torowanie przejść np. w polach minowych. To dlatego m.in. do jednostek inżynieryjnych trafia najnowocześniejszy w armii sprzęt. Saperzy dysponują na przykład nowej generacji wykrywaczami ładunków wybuchowych, trałami czy zdalnie sterowanymi urządzeniami do podejmowania i neutralizacji przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.

Szef Zarządu Inżynierii Wojskowej gen. bryg. Bogusław Bębenek podkreśla, że wkrótce pododdziały i oddziały wojsk inżynieryjnych otrzymają także nowoczesne kołowe transportery inżynieryjne w trzech wersjach: rozpoznania inżynieryjnego, wsparcia inżynieryjnego oraz niszczenia amunicji wybuchowej (KTI EOD). – Niezmiernie ważna dla naszych wojsk  jest również wymiana przestarzałego parku pontonowego na nowy pozwalający na budowę przepraw mostowych przez średnie i szerokie przeszkody wodne. Prace rozwojowe już trwają – dodaje gen. Bębenek.


Film: DWiPO MON

W kraju, mimo 70 lat od zakończenia II wojny, saperzy wszystkich jednostek inżynieryjnych stale pełnią dyżury w oczyszczaniu lasów czy rzek z niewybuchów. W 2013 roku 41 patroli rozminowania wszystkich rodzajów sił zbrojnych przyjęło blisko 8 tysięcy zgłoszeń o znalezieniu niebezpiecznych przedmiotów z czasów wojny. Saperzy, przejeżdżając blisko 2 miliony kilometrów,  wykryli i zneutralizowali prawie 750 tysięcy sztuk bomb lotniczych, pocisków artyleryjskich, min, granatów i innej amunicji.

Poza działaniami wojskowymi żołnierze jednostek inżynieryjnych pomagają cywilom podczas akcji antykryzysowych, np.  w razie powodzi, pożarów czy huraganów. Aby armia szybciej i lepiej mogła reagować na potrzeby ludności, w 2013 roku powstały w wojsku specjalne jednostki odbudowy. W 2013 roku udało im się wybudować 10 mostów i dróg. Powstały między innymi dwa mosty żelbetowe na rzece Skawa w Małopolsce, dwa mosty żelbetowe na rzece Raba oraz Orawka, a także przeprawa mostowa na Bugu w Lubelskiem i na Odrze w województwie zachodniopomorskim. Plany zakładają, że w tym roku żołnierze jednostek odbudowy oddadzą do użytku dwa razy więcej obiektów.


Film: Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych

Żołnierze i dowódcy specjalności saperskich i inżynieryjnych kształcą się głównie w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu, ale także na kursach specjalistycznych w wielu państwach NATO.

Święto Wojsk Inżynieryjnych obchodzone jest od 1946 roku. Przypada 16 kwietnia na pamiątkę forsowania Odry i Nysy Łużyckiej w 1945 roku w czasie II wojny światowej. Akcję zabezpieczało wówczas 25 batalionów inżynieryjnych różnych specjalności. Było to największe zgrupowanie wojsk inżynieryjnych w historii polskiej armii. Podczas forsowania rzek zginęło kilka tysięcy saperów. A sama akcja stała się symbolem ich odwagi i poświęcenia.

Główne obchody Dnia Sapera odbędą się dziś w Warszawie przy pomniku Chwała Saperom. W uroczystościach wezmą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych i wojskowych.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze

~Ary
1397671620
"do jednostek inżynieryjnych trafia najnowocześniejszy w armii sprzęt" - w Jarocinie mamy 2 rodzaje wykrywacza metali, starszy i młodszy. Nowszy jest z 1974 roku.
88-F7-FA-45
~st.kpr.rez.M
1397638680
Barwy saperskie są czarno - czerwone. Czarne od prochu, czerwone od krwi.
3C-BA-FE-88

„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
 
Pytania o europejską tarczę
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Uwaga, transformacja!
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
NATO on Northern Track
Krwawa noc pośród puszczy
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wyszkolenie sprawdzą w boju
I zdobyliśmy!
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Śladami ojca
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Po przeprawie ruszyli do walki
Pływacy i maratończycy na medal
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Rajd ku czci saperów
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Układ nerwowy Mieczników
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Gry wojenne w szkoleniu
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Polki pobiegły po srebro!
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Orzeł dla bohaterów
Armia Andersa w operacji „Honker”
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wojna w świętym mieście, epilog
W obronie wschodniej flanki NATO
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Bohater odtrącony
Pierwsi na oceanie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Zmiany w dodatkach stażowych
Flota Bayraktarów w komplecie
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Pierwsza Drużyna” na start
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Ta ziemia do Polski należy…”
Wojskowe Oscary przyznane!
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO