moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Turcy zapraszają na pokład okrętu

Przy Nabrzeżu Francuskim w Gdyni zacumowałafregata TCG „Gaziantep”. Od jutra przez trzy dni pokład okrętu tureckiej marynarki wojennej będzie otwarty dla zwiedzających. Wizyta marynarzy znad Bosforu to element obchodów 600-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Turcją.


Podczas kilkudniowego postoju w Gdyni Turcy spotkają się z dowództwem 3 Flotylli Okrętów. – W planach znalazł się też mecz między marynarzami z TCG „Gaziantep” a reprezentacją naszej flotylli – zapowiada kmdr ppor. Radosław Pioch, rzecznik 3 FO.

Turecka marynarka wojenna stanowi jedną ze znaczących sił, które działają u zbiegu Europy i Azji. Dysponuje ponad stu różnego rodzaju okrętami, które na co dzień operują na Morzu Czarnym, Śródziemnym, Egejskim oraz Marmara. Do najważniejszych jednostek zaliczają się fregaty typu G. Jedną z nich jest właśnie TCG „Gaziantep”.

Okręt pozostanie w Gdyni do soboty. Od czwartku jego pokład będzie otwarty dla zwiedzających. W czwartek i piątek fregatę będzie można zwiedzać w godzinach 10–12 i 14–17, w sobotę zaś od 10 do 12. Wstęp jest wolny. Gospodarzem wizyty jest miasto. – Okręty z zagranicy odwiedzały nas już wcześniej. Wystarczy wspomnieć choćby meksykański żaglowiec ARM „Cuauhtemoc” – wspomina Sylwia Szumielewicz-Tobiasz z gdyńskiego magistratu. – Jesteśmy otwarci na wszelkie tego typu inicjatywy. Dla miasta to doskonała okazja, by pokazać swoje walory – dodaje.


Okręt wszedł do służby w 1997 roku. Faktycznie jednak jego historia zaczęła się na początku lat 80. Wówczas to był jedną z fregat typu Oliver Hazard Perry (tak jak polskie okręty ORP „Generał Tadeusz Kościuszko” i ORP „Generał Kazimierz Pułaski”), należał do marynarki Stanów Zjednoczonych i nosił nazwę USS „Clifton Sprague”. Po wycofaniu ze służby został przekazany Turkom w ramach programu SAP (Security Assistance Program). Tam przeszedł modernizację.

To nie pierwsza wizyta tureckiego okrętu w Polsce. W 1999 roku do Gdyni zawinęła fregata TCG „Yildirim”. Jednostka wzięła między innymi udział w ćwiczeniach wspólnie z okrętem ratowniczym ORP „Piast” oraz śmigłowcami Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Teraz wszyscy chętni będą mogli się przyjrzeć z bliska kolejnej fregacie.

Otwieranie pokładów dla zwiedzających podczas wizyt w obcych portach praktykowane jest od kilku lat. Mieszkańcy i turyści odwiedzający Trójmiasto w ostatnim czasie mogli zobaczyć choćby holenderską fregatę HNLMS „De Ruyter”, włoskiego niszczyciela ITS „Duilio” (okręty brały udział w manewrach „Steadfest Jazz”), trzy okręty z Japonii czy francuski patrolowiec FS „Pluvier”. Z kolei polski okręt ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” udostępnił pokład dla zwiedzających między innymi w porcie w Sankt Petersburgu.

Wizyta TCG „Gaziantep” stanowi element obchodów 600-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Turcją. Otóż w 1414 roku sułtan Mehmet I Celebi przyjął na swoim dworze w Bursie polską misję dyplomatyczną. Wydarzenie to opisał Jan Długosz. Świętowanie rocznicy zainaugurowano w marcu tego roku podczas wizyty Bronisława Komorowskiego w Turcji. Polski prezydent wziął udział w sympozjum poświęconym stosunkom między oboma państwami, w konferencji gospodarczej, a także w otwarciu wystawy w stambulskim muzeum Sakip Sabauci.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1397668440
Z turkami można robić interesy. Mają coraz lepszy sprzęt wojskowy i pod tym względem prześcignęli polskie zakłady zbrojeniowe. Mają sporo do zaoferowania nam ciekawego sprzętu.
90-3E-76-2E

„Pierwsza Drużyna” na start
 
Pływacy i maratończycy na medal
Wszystkie misje AWACS-a
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Nie szpital, a instytut
Nowe zadania szefa SKW
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
NATO on Northern Track
Układ nerwowy Mieczników
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
By Polska była bezpieczna
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Na straży nieba
Cień atomowej zagłady
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Ryś” z laserem
Polki pobiegły po srebro!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ameryka daje wsparcie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Śladami ojca
Abramsy w pętli
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Krwawa noc pośród puszczy
Bohater odtrącony
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
They Will Check The Training Results in Combat
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Broń Hitlera w rękach AK
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Polska wiktoria na Monte Cassino
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Po śladach polskich bohaterów
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
„Grand Quadriga ‘24”
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO