moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Premier i minister obrony w Łasku

Wasza obecność oznacza dla nas większe poczucie bezpieczeństwa. W dzisiejszych trudnych czasach to dla nas bardzo ważne – mówił do amerykańskich lotników służących w Łasku premier Donald Tusk. Szef rządu odwiedził 32 Bazę Lotnictwa Taktycznego, gdzie stacjonują wielozadaniowe samoloty F-16. Premier zaznaczył, że polskie lotnictwo jest jednym z kluczowych punktów programu modernizacji armii.


Donald Tusk odwiedził 32 Bazę Lotnictwa Taktycznego w Łasku, by spotkać się z polskimi i amerykańskimi pilotami. To właśnie tutaj od połowy marca stacjonuje 12 amerykańskich myśliwców i 300 lotników z USA (m.in. piloci i personel techniczny). Amerykańscy żołnierze szkolą się wspólnie z naszymi pilotami F-16 w ramach wzmocnienia komponentu Aviation Detachment. Obecność Amerykanów w Polsce jest gestem wsparcia Stanów Zjednoczonych w związku z wydarzeniami na Ukrainie.

– Wasza obecność w Łasku oznacza dla nas większe poczucie bezpieczeństwa. W dzisiejszych trudnych czasach to dla nas bardzo ważne. Mówiąc wprost: dzisiaj, w kontekście sytuacji na Ukrainie, znacznie bardziej potrzebujemy gestów solidarności – mówił do Amerykanów premier Tusk.


Polsko-amerykańskie ćwiczenia w Łasku. Film: Ambasada USA w Polsce

To druga wizyta szefa rządu w ciągu roku w tej bazie lotniczej. W czerwcu 2013 r. Donald Tusk mówił w Łasku o programie modernizacji armii „Polskie kły”, który miał odstraszać potencjalnych przeciwników Polski. Zapowiadał, że wojsko dostanie bezzałogowce, a polskie Jastrzębie będą wyposażone w pociski manewrujące. Premier zaznaczył wówczas, że na modernizację armii w najbliższych latach rząd przeznaczy 130 mld złotych.

Dziś szef rządu przyznał, że w kontekście wydarzeń na Ukrainie program „Polskie kły” jest bardzo potrzebny. – Polskie lotnictwo jest jednym z najistotniejszych punktów programu modernizacyjnego – mówił. Donald Tusk podkreślał również, jak ważna jest dla nas współpraca militarna ze Stanami Zjednoczonymi. – Daje nam realne gwarancje bezpieczeństwa. Obecność amerykańskich żołnierzy w Łasku to jednak nie koniec naszej współpracy – mówił Tusk. Jak zapowiedział premier, dalsza kooperacja, zwłaszcza w kontekście zwiększenia potencjału obronnego kraju, będzie tematem wizyty ministra obrony Tomasza Siemoniaka w Waszyngtonie.


Szef rządu skomentował także sytuację na Wschodzie. – Zgodnie z przewidywaniami, Krym to nie jest finał działań Rosji wobec Ukrainy. Widać, że w konflikt na wschodzie Ukrainy są zaangażowani dobrze wyszkoleni żołnierze, a nie demonstranci – podkreślił Tusk. Aktywność Rosji, zdaniem premiera związana jest z zaplanowanym na połowę kwietnia spotkaniem: USA, Rosja i Ukraina oraz z utrudnieniem majowych wyborów prezydenckich na Ukrainie. – Wzbudzanie napięcia i podsycanie ruchów separatystycznych to wymuszenia zmian w konstytucji, tak aby federalizacja Ukrainy stała się faktem, a to oznacza początek definitywnego rozpadu państwa ukraińskiego – stwierdził Tusk.

Podczas wizyty w Łasku premierowi towarzyszyli m.in. minister obrony Tomasz Siemoniak i dowódca generalny RSZ gen. broni pil. Lech Majewski.

Komponent lotniczy sił powietrznych Stanów Zjednoczonych (Aviation Detachment – Av-Det) stacjonuje w Łasku na podstawie polsko-amerykańskiego porozumienia międzyrządowego „Memorandum of Understanding”, zawartego w 2011 roku. Jest to grupa kilku żołnierzy USA – pilotów, techników oraz specjalistów odpowiedzialnych za logistykę i łączność. Raz na kwartał na ćwiczenia lotnicze w Polsce meldują się dodatkowo piloci i personel techniczny z USA. Wtedy wzmocniony komponent stacjonuje w Polsce od dwóch tygodni do miesiąca.

32 Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku powstała w 2010 roku. Podlega 2 Skrzydłu Lotnictwa Taktycznego. W Łasku stacjonuje 16 wielozadaniowych samolotów F-16. Pozostałe polskie Jastrzębie są w Krzesinach w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego.

MKS

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / DPI MON

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1397543280
Czy amerykańskie samoloty stają "pod chmurką " czy choćby w halach namiotowych + np automatyczna nagrzewnica ? Nie sądzę , żeby były profesjonalne hangary. https://www.youtube.com/watch?v=m52vawCkBuc
39-FF-C3-6D
~scooby
1397483160
Kupcie ADM-160 MALD.
39-FF-C3-6D
~scooby
1397482260
Pan Stephen D. Mull od 24 października 2012 ambasador w Polsce. Pan Aleksandr Nikołajewicz Aleksiejew 21 czerwca 2010 . Chciałbym mówić tak po amerykańsku jak p. Mull po polsku i po rosyjski jak pan Aleksiejew po rosyjsku ... .
39-FF-C3-6D

Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
 
Serwis K9 w Polsce
Po przeprawie ruszyli do walki
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
They Will Check The Training Results in Combat
„Pierwsza Drużyna” na start
Ameryka daje wsparcie
Abramsy w pętli
Więcej hełmów dla żołnierzy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Pytania o europejską tarczę
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
Pływacy i maratończycy na medal
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Bohater odtrącony
NATO on Northern Track
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Wszystkie misje AWACS-a
Flota Bayraktarów w komplecie
W obronie wschodniej flanki NATO
By Polska była bezpieczna
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Układ nerwowy Mieczników
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Nowe zadania szefa SKW
Broń Hitlera w rękach AK
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Polska wiktoria na Monte Cassino
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Śladami ojca
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Orzeł dla bohaterów
Wioślarze i triatlonistka na podium
Gry wojenne w szkoleniu
Krwawa noc pośród puszczy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Mobilne dowodzenie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Zawsze gotowi do pomocy
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polki pobiegły po srebro!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO