moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sojusz gwarancją bezpieczeństwa Polski

– Dziękuję wszystkim, którzy podjęli decyzję o zakotwiczeniu Polski w NATO i podjęli wysiłek w jej realizacji – powiedział 27 marca podczas ogólnopolskiej konferencji naukowej „Polityczno-wojskowe implikacje członkostwa Polski w NATO z perspektywy 15-lecia obecności w strukturach Sojuszu” były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Konferencja objęta patronatem ministra obrony narodowej, zorganizowana została w Centrum Konferencyjnym MON przez Akademię Obrony Narodowej, Wojskową Akademię Techniczną, Akademię Marynarki Wojennej, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński i Stowarzyszenie Euro-Atlantyckie.

Spotkanie otwarte zostało w sposób symboliczny. Dokonał tego minister obrony narodowej sprzed 15 lat – Janusz Onyszkiewicz. W inaugurującej I sesji konferencji w imieniu ministra obrony narodowej jako pierwszy głos zabrał wiceminister Maciej Jankowski. Przypomniał on doświadczenia Sił Zbrojnych w ciągu 15 lat naszego członkostwa w Sojuszu: – Polska nie poprzestała na traktatowych gwarancjach NATO, ale starała się je wzmacniać. Dziś nasz głos jest słyszalny – powiedział. Przypomniał, że członkostwo był stymulatorem i akceleratorem do rozwoju naszej armii. Jako wniosek na przyszłość Maciej Jankowski przedstawił współczesne główne kierunki polskiej polityki obronnej: aktywność w NATO, wzmocnienie sojuszu z USA oraz wzmacnianie własnych zdolności obronnych.

Prawdziwą lekcją najnowszej historii było wystąpienie byłego prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego.  Prezydent przypomniał, że po 1989 roku opcja związania się z NATO nie była jedyną, bo rozważano również jakąś formę neutralności,  tzw. finlandyzację. – Cieszę się, że wygrała koncepcja NATO i że został w tym względzie przyjęty konsensus polityczny z udziałem wszystkich partii – powiedział były prezydent. – Te 15 lat, które mamy za sobą to nie tylko argument za sensownością tamtej decyzji, ale i półtorej dekady bezpieczeństwa. Dzisiaj musimy zrobić wszystko, żeby NATO trwało, bo nie mamy nic w zamian – dodał. Aleksander Kwaśniewski znany ze swojego wieloletniego zaangażowania w rozwiązywanie konfliktów na Ukrainie odniósł się też do aktualnej sytuacji NATO w obliczu zajęcia Krymu i przedstawił prawdopodobne scenariusze rozwoju wypadków. Zwracając się do najmłodszego pokolenia zaapelował: – Angażujcie się w sprawy bezpieczeństwa, bo nic nie jest dane raz na zawsze.

W tej części przedostatnim mówcą był reprezentujący szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego jego zastępca dr Zbigniew Włosowicz. Jego wykład poświęcony był sytuacji NATO po zakończeniu operacji w Afganistanie. Na koniec głos zabrał reprezentujący waszyngtońskie  Centrum Analiz Polityki Europejskiej prof. Andrew Michta.  Skupił się on na sytuacji wewnętrznej USA i ich konsekwencjach dla NATO.

Po przerwie, w sesji drugiej, podsekretarz stanu w MON dr hab. Robert Kupiecki mówił o strategii NATO w kontekście bezpieczeństwa globalnego i regionalnego, szef dyplomacji prof. Adam Daniel Rotfeld o relacjach Sojuszu z Rosją, Janusz Onyszkiewicz o kreowaniu przez NATO architektury bezpieczeństwa międzynarodowego, a reprezentujący szefa Sztabu Generalnego gen. dyw. Anatol Wojtan o wpływie zmniejszających się budżetów obronnych państw członkowskich, a gen. Mieczysław Bieniek o transformacji strategii i koncepcji operacyjnego użycia siła NATO.

Sesję podsumował gospodarz konferencji rektor-komendant AON gen. dyw. dr hab. Bogusław Pacek. Jego wykład „NATO w budowaniu ładu i bezpieczeństwa w niestabilnych regionach świata” zakończył drugą część konferencji.

W sesji trzeciej głos zabrali: dyrektor Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ dr hab. Robert Kłosowicz („Problem współpracy NATO-UE wobec wyzwań współczesnego świata”), rektor-komendant WAT gen. bryg. prof. dr hab. inż. Zygmunt Mierczyk („Nowoczesne technologie obronne Sojuszu”), dyrektor Instytutu Operacji Morskich AMW dr hab. Krzysztof Ligęza („Przyszłość tworzenia sił połaczonych NATO”). Podsumowania konferencji dokonał płk prof. dr hab. Dariusz Kozerawski - prorektor ds. wojskowych i współpracy zagranicznej AON.

W konferencji uczestniczyli oprócz wymienionych mówców przedstawiciele instytucji centralnych państwa, parlamentarzyści, przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej i instytucji mu podległych, dowódcy i przedstawiciele Sił Zbrojnych RP, przedstawiciele służb mundurowych, ambasadorowie, rektorzy wyższych uczelni, przedstawiciele duchowieństwa, przemysłu obronnego i władze dzielnicy Rembertów, a także kadra naukowo-dydaktyczna, pracownicy oraz studenci AON.

Marcin Rzymski

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / DPI MON

dodaj komentarz

komentarze

~abs
1396044420
Na próżno straze strzegą miasta dopóki miasta nie upilnuje Pan
72-2E-BA-B2
~ja
1395936720
Gwarancją bezpieczeństwa Polski jest tylko OBYWATEL TEGO KRAJU pod warunkiem że jest szanowany przez rządzących. Powinno to dotrzeć wreszcie do rządzących. Jak na razie morale Polaków jest bardzo niskie przez gnębienie człowieka na każdym kroku.
D8-96-78-AD

Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
 
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
25 lat w NATO – serwis specjalny
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ocalały z transportu do Katynia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Zbrodnia made in ZSRS
Kurs z dzwonem
Prawda o zbrodni katyńskiej
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Szarża „Dragona”
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Głos z katyńskich mogił
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Rakiety dla Jastrzębi
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Przygotowania czas zacząć
Odstraszanie i obrona
Zmiany w dodatkach stażowych
Święto wojskowego sportu
Wojna w świętym mieście, epilog
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Sprawa katyńska à la española
V Korpus z nowym dowódcą
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Wojna w świętym mieście, część druga
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ogień w podziemiu
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Barwy walki
Szpej na miarę potrzeb
Jeśli nie Jastrząb, to…
Mundury w linii... produkcyjnej
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Optyka dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Ramię w ramię z aliantami
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojsko inwestuje w Limanowej
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO