moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko przewiezie dary dla Afryki

Żywność, leki i specjalistyczny sprzęt medyczny – w sumie tona darów zebranych przez ojców kapucynów dzięki wsparciu wojska dotrze do ogarniętej wojną Republiki Środkowoafrykańskiej. Armia udostępni zakonnikom samoloty transportowe. Lot z pomocą wyruszy 27 marca z wojskowego lotniska w Krakowie.


W ogarniętej wojną domową Republice Środkowoafrykańskiej brakuje prawie wszystkiego. – Wskutek działań rebeliantów około miliona osób zostało pozbawionych dachu nad głową oraz środków do życia. Brakuje wody, żywności i lekarstw – mówi ojciec Tomasz Grabiec, koordynator projektów Fundacji „Kapucyni i Misje”.

Pracujący w fundacji misjonarze z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów Prowincji Krakowskiej opiekują się w RŚA sierotami, niewidomymi oraz uchodźcami, którzy schronili się w budynkach misyjnych przed wojną. Zakonnicy zbierają też w Krakowie dary dla afrykańskiej ludności. – Dzięki darczyńcom zgromadziliśmy żywność, leki, mleko w proszku i specjalistyczny sprzęt potrzebny do doposażenia punktów medycznych. W sumie ponad tonę produktów – wymienia ojciec Grabiec.

Od lewej: ppłk Piotr Walatek, ojciec Tomasz Grabiec oraz Marcin Wojciechowski.

Dary dotrą do Afryki dzięki wsparciu resortu obrony. – Zgodnie z decyzją ministra wojsko użyczy samolotów transportowych do ich przewiezienia – tłumaczy ppłk Piotr Walatek, rzecznik Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

27 marca rano samolot transportowy M-28 Bryza odleci z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego w podkrakowskich Balicach do francuskiej bazy Bricy w Orléans niedaleko Paryża. Stacjonują tam polscy żołnierze biorący udział w misji w Republice Środkowoafrykańskiej. – We Francji transport zostanie przeładowany do należącego do naszej wojskowej misji samolotu C-130 Hercules i na jego pokładzie poleci do Ndżameny, stolicy sąsiadującego z RŚA Czadu – wylicza ppłk Walatek. Stamtąd pomoc będzie dystrybuowana przez misjonarzy pracujących na miejscu, co gwarantuje, że trafi do najbardziej potrzebujących.

To nie pierwsza taka współpraca zakonników i wojska. 14 marca przeszło 2,5 tony darów – środki opatrunkowe, leki, witaminy, mleko w proszku oraz sprzęt domowego użytku poleciało do Afryki na pokładzie Casy należącej do 8 Bazy w Krakowie.


Film: Fundacja „Kapucyni i Misje”

Ojciec Grabiec ma nadzieję, że w przyszłości uda się zorganizować kolejne transporty z pomocą. Jak mówi, zakonnicy chcą m.in. wysłać do RŚA generatory prądu dla szpitali. – Mam nadzieję, że się to uda dzięki wsparciu wojska i służb dyplomatycznych – mówi kapucyn. – Jeśli będzie decyzja przełożonych, polecimy – zapewnia ppłk Walatek.

Pod koniec stycznia dwie polskie misje leżące na północy kraju, w których służą kapucyni, zostały zaatakowane przez rebeliantów. Bandyci ostrzelali budynki, napadli też na polskie siostry ze Zgromadzenia Służebnic Matki Dobrego Pasterza. Na szczęście żaden z Polaków nie ucierpiał.

MON zaoferował wtedy zakonnikom możliwość ewakuacji z zagrożonych terenów. Jak mówił na początku lutego minister Siemoniak, resort robił wszystko, aby zapewnić bezpieczeństwo polskim misjonarzom. Ci jednak, pomimo zagrożenia, nie chcieli opuszczać podopiecznych. – Nasza obecność jest pewnego rodzaju buforem chroniącym miejscową ludność przed atakami – tłumaczyli. W RŚA służy obecnie 35 polskich misjonarzy – kapucynów, księży i wolontariuszy.


– Dziś sytuacja w Republice jest nadal poważna, ale bardziej stabilna i na szczęście nie doszło ostatnio do żadnego ataku na misje – opowiada ojciec Grabiec. Potwierdza to rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Marcin Wojciechowski. – Mimo to MSZ nadal wzywa polskich obywateli, w tym zakonników, do opuszczenia RŚA – podkreślał rzecznik na konferencji w warszawskiej siedzibie MSZ. Poinformował też, że w Warszawie powstał zespół roboczy złożony z przedstawicieli MSZ, MON i kapucynów, który na bieżąco analizuje sytuację w RŚA i monitoruje kwestię ewentualnej ewakuacji misjonarzy.

W Republice Środkowoafrykańskiej działa teraz francuska operacja „Sangaris”, udzielająca pomocy Misji Międzynarodowego Wsparcia Sił Afrykańskich w Republice Środkowoafrykańskiej. Wspierają ją polscy żołnierze. Organizowana jest też misja Unii Europejskiej, która będzie liczyć ok. 1000 żołnierzy. – Na razie trwają rozmowy w tej kwestii, ale zakładamy, że po zakończeniu obecnej misji w RŚA w unijnej operacji weźmie udział do 50 polskich żołnierzy – stwierdza ppłk Walatek.

***

W Republice Środkowoafrykańskiej rebelianci z koalicji Seleka w marcu 2013 r. obalili rząd, a ich przywódca Michel Djotodia obwołał się prezydentem. Spokój w Republice ma przywrócić francuska operacja „Sangaris” udzielająca pomocy Misji Międzynarodowego Wsparcia Sił Afrykańskich w Republice Środkowoafrykańskiej (MISCA). Jej zadaniem jest też ochrona ludności cywilnej w regionie wokół stolicy kraju Bangui. Misję wspiera m.in. polski kontyngent liczący 34 żołnierzy i pracowników. Polacy, z których większość stanowią żołnierze 33 Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza, stacjonują w bazie Bricy francuskich sił powietrznych, 15 km od Orleanu. Ich zadaniem jest transport sprzętu i personelu z Francji do Afryki na pokładzie C-130 Hercules. Dowódcą kontyngentu jest mjr pil. Sławomir Byliniak, na co dzień zastępca dowódcy 13 Eskadry Lotnictwa Transportowego w 8 Bazie Lotnictwa Transportowego. Polacy pozostaną we Francji do 30 kwietnia.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: arch. Fundacji „Kapucyni i Misje”

dodaj komentarz

komentarze


Prawda o zbrodni katyńskiej
 
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część druga
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Jak wyszkolić pilota F-16?
Wojsko inwestuje w Limanowej
Szpej na miarę potrzeb
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Święto wojskowego sportu
Kurs z dzwonem
Przygotowania czas zacząć
Mundury w linii... produkcyjnej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Sprawa katyńska à la española
Odstraszanie i obrona
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Optyka dla żołnierzy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Rakiety dla Jastrzębi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Ocalały z transportu do Katynia
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Głos z katyńskich mogił
Ramię w ramię z aliantami
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ogień w podziemiu
NATO na północnym szlaku
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
V Korpus z nowym dowódcą
Jeśli nie Jastrząb, to…
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Na straży wschodniej flanki NATO
Zbrodnia made in ZSRS
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO