moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydent uczcił nasze 15-lecie w Sojuszu

Trudno wyobrazić sobie mocniejsze gwarancje naszego bezpieczeństwa niż przynależność do najpotężniejszego sojuszu świata – powiedział prezydent Bronisław Komorowski przed Grobem Nieznanego Żołnierza podczas uroczystości z okazji 15-lecia przystąpienia Polski do NATO. Rocznicę tę obchodzono też w całej Polsce na piknikach, paradach i koncertach.

Dokładnie o 19.00, czyli o tej samej porze, gdy 12 marca 1999 roku ówczesny szef polskiej dyplomacji Bronisław Geremek podpisał dokumenty ratyfikacyjne paktu północnoatlantyckiego, rozpoczęła się uroczystość na warszawskim placu Marszałka Józefa Piłsudskiego z okazji 15-lecia przystąpienia Polski do Sojuszu. Podniesiono na maszt flagi i odegrano hymny Polski i NATO.

– 15 lat temu doczekaliśmy się ugruntowania naszej wolności – mówił podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza prezydent Bronisław Komorowski. Jak dodał, trudno wyobrazić sobie mocniejsze gwarancje naszego bezpieczeństwa niż przynależność do najpotężniejszego sojuszu świata. Jednak, jak podkreślił prezydent, na nasze bezpieczeństwo składa się też silna polska armia i determinacja do obrony kraju.

– Dlatego konsekwentnie modernizujemy siły zbrojne, ważne jest też pielęgnowanie w społeczeństwie patriotyzmu oraz świadomości konieczności obrony terytorium Polski – mówił zwierzchnik sił zbrojnych.

Prezydent odniósł się też do sytuacji na Ukrainie. – My Polacy znamy cenę wolności i dlatego okazujemy ukraińskim sąsiadom naszą solidarność i wiarę w kolejne zwycięstwo słusznej sprawy wolności – powiedział. Bronisław Komorowski dodał też, że w takim momencie szczególnie doceniamy fakt, że jesteśmy w NATO – sojuszu, który solidarnie i skutecznie broni terytoriów krajów członkowskich.

Film: MON

Obchody, w których uczestniczył minister obrony Tomasz Siemoniak, przedstawiciele władz oraz pododdziały rodzajów sił zbrojnych i żołnierze z flagami państw NATO, uświetniła uroczysta odprawa wart i złożenie wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Warszawiacy i turyści mogli też obserwować pokaz musztry paradnej żołnierzy Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego i uroczystą defiladę pododdziałów wojskowych. Obejrzeli też na ustawionym na placu telebimie film o polskiej drodze do NATO i wysłuchali koncertu orkiestry wojskowej z Radomia. Widzów rozgrzewała serwowana przez żołnierzy grochówka i ciepła herbata.

Wcześniej tego dnia w Pałacu Prezydenckim Bronisław Komorowski spotkał się z ambasadorami państw Sojuszu akredytowanymi w Polsce oraz politykami, parlamentarzystami i dowódcami wojskowymi. – Dążenie Polski do członkostwa w NATO było wspólne dla wszystkich sił politycznych w kraju – mówił prezydent. Podziękował też innym państwom za wsparcie Polski w tym procesie.

Z okazji 15-lecia Polski w Sojuszu fasadę Pałacu Prezydenckiego oświetla okolicznościowa iluminacja z logo NATO, do niedzieli można też oglądać przed pałacem wystawę przybliżającą historię Sojuszu i polską drogę do niego.

Rocznicę naszego członkostwa w NATO uczcił też parlament. – Sejm uznaje członkostwo Polski w pakcie północnoatlantyckim za główny, obok członkostwa w UE, fundament polskiego bezpieczeństwa narodowego – głosi przyjęta przez wszystkich posłów uchwała. Sejm podziękował też osobom, które przyczyniły się do przystąpienia Polski do paktu i podkreślił, że w starania na rzecz naszego członkostwa w NATO zaangażowane były w latach 90. wszystkie najważniejsze siły polityczne.

15-lecie naszej obecności w NATO świętowano w całej Polsce. Żołnierze organizowali z tej okazji apele, wystawy i koncerty. W 2 Brygadzie Zmechanizowanej w Złocieńcu odbyła się uroczysta zbiórka i okolicznościowa prelekcja, 10 Brygada Logistyczna w Opolu zorganizowała Dzień Otwartych Koszar, a we Wrocławiu uczczono rocznicę koncertem Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych i sympozjum poświęconym działalności polskich wojsk w NATO.

Kraków świętował na Pikniku Spadochroniarskim, gdzie zaprezentowano wyposażenie 6 Brygady Powietrznodesantowej, pokaz musztry paradnej i koncert zespołu „Czasza”. Natomiast w Szczecinie otwarto wystawę poświęconą polskiej obecności w Sojuszu. Jej współautorami są Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni i Urząd Miasta.

***
12 marca 1999 roku o 19.00 czasu polskiego (w południe czasu miejscowego) w Independence w USA szef polskiej dyplomacji Bronisław Geremek podpisał protokół akcesji Polski do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Działając w imieniu swoich państw, podpisy złożyli także przedstawiciele Czech i Węgier. Od tego momentu te trzy kraje stały się formalnie członkami Sojuszu. Członkostwo w NATO zmieniło naszą armię niemal we wszystkich obszarach. Musieliśmy dostosować do sojuszniczych standardów jej strukturę, organizację, uzbrojenie i zasady szkolenia.

AD

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko

dodaj komentarz

komentarze


Którą drogą do armii?
 
Zamiana po włosku
Air Show ’25 – do zobaczenia
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zimowy sprawdzian podchorążych
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Rakietowy szach
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Lekcje z frontu
Abramsy pod dobrą opieką
Podwójny Półmaraton Komandosa
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Wojenny bohater na szubienicy
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Lista trupich główek
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Bruksela przed szczytem
„Avenger” na Monte Cassino
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Eurofightery znowu w Polsce
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Wojna o porządek świata
Rusza kwalifikacja wojskowa
Szef MON-u w Brukseli
Liban uznany za strefę działań wojennych
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Dobrowolsi – czas start!
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Zachód przeciwko „korsarzom”
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Skromny początek wielkiej wojny
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Polska przystań brytyjskich jeńców
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Nowoczesna łączność dla armii
Mocny sygnał od NATO
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Zielone światło dla Barbary
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Roszady personalne w PGZ-ecie
Pierwszy skok
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Offset dla „Wisły”
Cud w Trewirze
Nowy szef CWCR
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Tajna misja polskiej agentki
Invictus w zimowym stylu
Śnieg może być groźną bronią

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO