moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Prezydent uczcił nasze 15-lecie w Sojuszu

Trudno wyobrazić sobie mocniejsze gwarancje naszego bezpieczeństwa niż przynależność do najpotężniejszego sojuszu świata – powiedział prezydent Bronisław Komorowski przed Grobem Nieznanego Żołnierza podczas uroczystości z okazji 15-lecia przystąpienia Polski do NATO. Rocznicę tę obchodzono też w całej Polsce na piknikach, paradach i koncertach.

Dokładnie o 19.00, czyli o tej samej porze, gdy 12 marca 1999 roku ówczesny szef polskiej dyplomacji Bronisław Geremek podpisał dokumenty ratyfikacyjne paktu północnoatlantyckiego, rozpoczęła się uroczystość na warszawskim placu Marszałka Józefa Piłsudskiego z okazji 15-lecia przystąpienia Polski do Sojuszu. Podniesiono na maszt flagi i odegrano hymny Polski i NATO.

– 15 lat temu doczekaliśmy się ugruntowania naszej wolności – mówił podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza prezydent Bronisław Komorowski. Jak dodał, trudno wyobrazić sobie mocniejsze gwarancje naszego bezpieczeństwa niż przynależność do najpotężniejszego sojuszu świata. Jednak, jak podkreślił prezydent, na nasze bezpieczeństwo składa się też silna polska armia i determinacja do obrony kraju.

– Dlatego konsekwentnie modernizujemy siły zbrojne, ważne jest też pielęgnowanie w społeczeństwie patriotyzmu oraz świadomości konieczności obrony terytorium Polski – mówił zwierzchnik sił zbrojnych.

Prezydent odniósł się też do sytuacji na Ukrainie. – My Polacy znamy cenę wolności i dlatego okazujemy ukraińskim sąsiadom naszą solidarność i wiarę w kolejne zwycięstwo słusznej sprawy wolności – powiedział. Bronisław Komorowski dodał też, że w takim momencie szczególnie doceniamy fakt, że jesteśmy w NATO – sojuszu, który solidarnie i skutecznie broni terytoriów krajów członkowskich.

Film: MON

Obchody, w których uczestniczył minister obrony Tomasz Siemoniak, przedstawiciele władz oraz pododdziały rodzajów sił zbrojnych i żołnierze z flagami państw NATO, uświetniła uroczysta odprawa wart i złożenie wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Warszawiacy i turyści mogli też obserwować pokaz musztry paradnej żołnierzy Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego i uroczystą defiladę pododdziałów wojskowych. Obejrzeli też na ustawionym na placu telebimie film o polskiej drodze do NATO i wysłuchali koncertu orkiestry wojskowej z Radomia. Widzów rozgrzewała serwowana przez żołnierzy grochówka i ciepła herbata.

Wcześniej tego dnia w Pałacu Prezydenckim Bronisław Komorowski spotkał się z ambasadorami państw Sojuszu akredytowanymi w Polsce oraz politykami, parlamentarzystami i dowódcami wojskowymi. – Dążenie Polski do członkostwa w NATO było wspólne dla wszystkich sił politycznych w kraju – mówił prezydent. Podziękował też innym państwom za wsparcie Polski w tym procesie.

Z okazji 15-lecia Polski w Sojuszu fasadę Pałacu Prezydenckiego oświetla okolicznościowa iluminacja z logo NATO, do niedzieli można też oglądać przed pałacem wystawę przybliżającą historię Sojuszu i polską drogę do niego.

Rocznicę naszego członkostwa w NATO uczcił też parlament. – Sejm uznaje członkostwo Polski w pakcie północnoatlantyckim za główny, obok członkostwa w UE, fundament polskiego bezpieczeństwa narodowego – głosi przyjęta przez wszystkich posłów uchwała. Sejm podziękował też osobom, które przyczyniły się do przystąpienia Polski do paktu i podkreślił, że w starania na rzecz naszego członkostwa w NATO zaangażowane były w latach 90. wszystkie najważniejsze siły polityczne.

15-lecie naszej obecności w NATO świętowano w całej Polsce. Żołnierze organizowali z tej okazji apele, wystawy i koncerty. W 2 Brygadzie Zmechanizowanej w Złocieńcu odbyła się uroczysta zbiórka i okolicznościowa prelekcja, 10 Brygada Logistyczna w Opolu zorganizowała Dzień Otwartych Koszar, a we Wrocławiu uczczono rocznicę koncertem Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych i sympozjum poświęconym działalności polskich wojsk w NATO.

Kraków świętował na Pikniku Spadochroniarskim, gdzie zaprezentowano wyposażenie 6 Brygady Powietrznodesantowej, pokaz musztry paradnej i koncert zespołu „Czasza”. Natomiast w Szczecinie otwarto wystawę poświęconą polskiej obecności w Sojuszu. Jej współautorami są Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni i Urząd Miasta.

***
12 marca 1999 roku o 19.00 czasu polskiego (w południe czasu miejscowego) w Independence w USA szef polskiej dyplomacji Bronisław Geremek podpisał protokół akcesji Polski do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Działając w imieniu swoich państw, podpisy złożyli także przedstawiciele Czech i Węgier. Od tego momentu te trzy kraje stały się formalnie członkami Sojuszu. Członkostwo w NATO zmieniło naszą armię niemal we wszystkich obszarach. Musieliśmy dostosować do sojuszniczych standardów jej strukturę, organizację, uzbrojenie i zasady szkolenia.

AD

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko

dodaj komentarz

komentarze


Orzeł dla bohaterów
 
Układ nerwowy Mieczników
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Gry wojenne w szkoleniu
Serwis K9 w Polsce
NATO on Northern Track
Nowe zadania szefa SKW
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Mobilne dowodzenie
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Pytania o europejską tarczę
Zawsze gotowi do pomocy
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wojna w świętym mieście, epilog
Abramsy w pętli
Broń Hitlera w rękach AK
Pływacy i maratończycy na medal
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
W obronie wschodniej flanki NATO
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Po przeprawie ruszyli do walki
Śladami ojca
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
They Will Check The Training Results in Combat
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Bohater odtrącony
By Polska była bezpieczna
„Pierwsza Drużyna” na start
Ameryka daje wsparcie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wioślarze i triatlonistka na podium
Więcej hełmów dla żołnierzy
Krwawa noc pośród puszczy
Na straży nieba

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO