Nie ma i w najbliższej przyszłości nie będzie alternatywy dla Sojuszu Północnoatlantyckiego – mówił wiceminister obrony Robert Kupiecki na konferencji naukowej poświęconej 15-leciu Polski w NATO. Uczestnicy spotkania w Senacie podkreślali, że działania, jakie Sojusz podejmie dla Ukrainy, wskażą kierunek, w jakim NATO będzie się rozwijać.
W zorganizowanej przez Senat konferencji naukowej wzięli udział przedstawiciele rządu, eksperci do spraw bezpieczeństwa i polityki międzynarodowej oraz parlamentarzyści.
– Nie ma i nie będzie w najbliższej przyszłości alternatywy dla NATO – podkreślał podczas spotkania Robert Kupiecki, wiceminister obrony. Dodawał, że polskie członkostwo w tej organizacji opartej na wspólnych wartościach i wspólnej obronie poprawiło nasze bezpieczeństwo. – Dzięki członkostwu w Sojuszu umacniamy armię zawodową i realizujemy ambitne plany modernizacyjne – mówił Kupiecki.
Drogę Polski do NATO przypomniał były minister obrony Janusz Onyszkiewicz. Podkreślał, że w 1989 roku zakończył się pojałtański podział w Europie, a sytuacja Polski nie była stabilna. – Byliśmy w próżni strategicznej, pomiędzy NATO a ZSRR, a potem Rosją – mówił. Taka sytuacja rodziła dla naszego wschodniego sąsiada pokusę, by ponownie wciągnąć nas w swoją strefę wpływów. – Jedynym wyjściem było włączenie Polski do struktur demokratycznego świata – dodawał Onyszkiewicz.
Uczestnicy konferencji mówili też o przyszłości NATO i polskich oczekiwaniach dotyczących wrześniowego szczytu Sojuszu. – Konieczne jest wypracowanie lepszego mechanizmu współpracy między NATO i Unią Europejską oraz kontynuowanie rozbudowy infrastruktury wojskowej członków Sojuszu – stwierdził Bogusław Winid, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
Znaczną część dyskusji poświęcono konfliktowi na Ukrainie. – Dziś radość z rocznicy przystąpienia Polski do Sojuszu tłumią wydarzenia na Krymie – mówił wiceminister obrony. Podkreślał, że ujawniły one deficyt bezpieczeństwa przy polskiej granicy oraz że proces stabilizacji Europy Wschodniej nie został jeszcze zakończony.
Zdaniem Lecha Konopki, dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Biura Bezpieczeństwa Narodowego, wydarzenia na Ukrainie powinny być impulsem do opracowania nowej natowskiej strategii bezpieczeństwa. – Działania, jakie NATO podejmie dla Ukrainy wskażą kierunek, w jakim będzie szedł Sojusz – zaznaczył dyrektor z BBN.
Bogdan Borusewicz, marszałek Senatu dodawał: – Jeszcze niedawno wydawało się, że sytuacja w Europie jest stabilna, teraz trzeba odejść od tej doktryny.
Zdaniem ministra Kupieckiego obecne wydarzenia jeszcze dobitniej pokazują, że decyzja Polski sprzed 15 lat o związaniu się z NATO była jak najbardziej słuszna. – Mamy gwarancje, których pozbawione są kraje nie należące do Sojuszu – podsumował wiceminister obrony.
12 marca 1999 roku Polska stała się formalnie członkiem Sojuszu. Tego dnia minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek podpisał protokół akcesyjny Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego. Członkostwo w NATO sprawiło, że nasza armia dostosowała struktury, organizację i uzbrojenie do sojuszniczych standardów.
autor zdjęć: zdjęcie - "15 lat Polski w NATO" – konferencja w Senacie Fot. mjr Robert Siemaszko/DPI MON
komentarze