moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydent Komorowski u pilotów w Łasku

Członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim było kamieniem milowym na drodze ku bezpieczeństwu Polski – powiedział prezydent Bronisław Komorowski. Zwierzchnik sił zbrojnych odwiedził dziś wojskową bazę w Łasku. To tam do czwartku mają się zameldować amerykańscy piloci i samoloty F-16.


Prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu towarzyszył minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Wizyta polityków w Łasku związana była z przypadającą jutro 15. rocznicą wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Prezydent i minister obrony poznali plan polsko-amerykańskich ćwiczeń, obejrzeli startujące samoloty F-16, sprzęt wojskowy, spotkali się też ze służącymi w Łasku żołnierzami z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego.

Prezydent przypomniał, że w tym roku przypada również 25. rocznica polskich przemian demokratycznych z 1989 roku. – Będziemy podsumowywali wszystkie polskie sukcesy. Ale też będziemy szukać przyczyn słabości – mówił Bronisław Komorowski. – Kamieniem milowym do umocnienia pozycji Polski, zbudowania bezpieczeństwa narodu i państwa było członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Film: chor. Artur Zakrzewski

Zwierzchnik Sił Zbrojnych podziękował także Stanom Zjednoczonym za pomoc w umacnianiu bezpieczeństwa naszego kraju. Przyznał, że program F-16 jest sztandarem modernizacji polskiej armii. – Łask to miejsce, gdzie ten polsko-amerykański sojusz w ramach NATO jest widoczny – dodawał prezydent.

Bronisław Komorowski przyznał, że obecność amerykańskich żołnierzy w Łasku to doskonała okazja do wspólnego szkolenia pilotów. Kolejny wspólny trening rozpocznie się już za kilka dni. – Do czwartku, w ramach kolejnej zmiany Aviation Detachment, ma przylecieć na ćwiczenia do Polski 12 amerykańskich myśliwców F-16 oraz personel techniczny – powiedział minister Tomasz Siemoniak.

W 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku w ramach polsko-amerykańskiego porozumienia stacjonuje już komponent lotniczy USA, tzw. Aviation Detachment. 12 amerykańskich myśliwców F-16, samoloty transportowe oraz 300 żołnierzy ma wzmocnić ćwiczenia, które w polskich bazach w Łasku i Krzesinach odbywają się od lutego 2013 roku. Przylot amerykańskich lotników jest gestem wsparcia dla Polski ze strony USA w związku z wydarzeniami na Ukrainie.

Komponent lotniczy sił powietrznych Stanów Zjednoczonych tzw. Aviation Detachment (Av-Det) stacjonuje w Łasku na podstawie polsko-amerykańskiego porozumienia międzyrządowego „Memorandum of Understanding”, zawartego w 2011 roku. Jest to grupa kilku żołnierzy USA – pilotów, techników oraz specjalistów odpowiedzialnych za logistykę i łączność.
Raz na kwartał na ćwiczenia lotnicze w Polsce meldują się dodatkowo piloci i personel techniczny z USA. Wtedy wzmocniony komponent stacjonuje w Polsce od dwóch tygodni do miesiąca. USA płacą za wykorzystanie infrastruktury i urządzeń technicznych baz oraz zakwaterowanie i żywienie swoich żołnierzy. Amerykańscy lotnicy szkolą się na zmianę z pilotami 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu oraz 31 i 32 Baz Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach i Łasku.
Podczas polsko-amerykańskich ćwiczeń lotnicy doskonalą współpracę w powietrzu i na ziemi, podnoszą swoje umiejętności teoretyczne i praktyczne oraz szkolą się językowo.
Pierwszy rotacyjny pododdział lotniczy – samoloty transportowe C-130J Hercules wraz z pilotami i technikami – gościł w Polsce w lutym 2013 roku. Gospodarzem tej rotacji była 33 Baza Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Do tej pory razem z Polakami ćwiczyło w sumie ok. 400 amerykańskich lotników.

32 Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku powstała w 2010 roku. Podlega 2 Skrzydłu Lotnictwa Taktycznego. W Łasku stacjonuje 16 wielozadaniowych samolotów F-16. Pozostałe polskie Jastrzębie są w Krzesinach w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego.

MKS

autor zdjęć: st. chor. Rafał Olejniczak/ 32 BLT

dodaj komentarz

komentarze

~kin
1394661360
Niech przyjedzie do Świdwina do pilotów zabytkowych S-22, najstarszych myśliwców w Europie zach. Ciekawe kiedy będą trumny pilotom montować jak samoloty zaczną się rozpadać.
C3-FB-51-5C

Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
 
W Jachrance o skokach spadochronowych
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Lista trupich główek
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Abramsy pod dobrą opieką
Leopardy jadą na poligon
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Sztandar dla Dowództwa WOT
Kleszcze dla wojska
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Air Show ’25 – do zobaczenia
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Którą drogą do armii?
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Przerwany lot „Orlika”
Będzie za co kupić koreańską broń
Podwójny Półmaraton Komandosa
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Jakie podwyżki dla żołnierzy
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Priorytety dla armii
Offset dla „Wisły”
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Eurofightery znowu w Polsce
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Zachód przeciwko „korsarzom”
Nowoczesna łączność dla armii
Zamiana po włosku
Polska przystań brytyjskich jeńców
Pamiętamy o Niezłomnych
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Palmiry – miejsce kaźni
Wojenny bohater na szubienicy
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Nowy szef CWCR
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Rusza morski „Dragon”
Mocny sygnał od NATO
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Tajna misja polskiej agentki
Dobrowolsi – czas start!
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Telefon zaufania dla żołnierzy
Wielki test w West Point coraz bliżej
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO