moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

15 lat w NATO – koncerty, gale, apele

W całym kraju żołnierze przygotowują apele, wystawy i koncerty z okazji przypadającej jutro rocznicy przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. W Warszawie na placu Piłsudskiego zagra wojskowa orkiestra, odbędzie się uroczysta odprawa warty i pokaz musztry paradnej. Jednak z uwagi na sytuację na Ukrainie MON zrezygnował z niektórych uroczystości.


Największą uroczystość zorganizowano w Warszawie na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po godzinie 18. Orkiestra Wojskowa z Radomia rozpocznie koncert. Niespełna godzinę później przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbędzie się uroczysta zmiana posterunku honorowego. Wezmą w niej udział Kompania i Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego, podpodziały wojsk lądowych, sił powietrznych, marynarki wojennej, żandarmerii wojskowej oraz żołnierze w umundurowaniu o kamuflażu pustynnym i wojskowi z flagami państw NATO. W Pałacu Prezydenckim odbędzie się uroczyste spotkanie Bronisława Komorowskiego i ambasadorów państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego akredytowanych w Polsce.

Ze względu na napiętą sytuację na Ukrainie, Ministerstwo Obrony Narodowej odwołało pokaz sprzętu wojskowego i pokazy sztucznych ogni. (Z tego samego powodu odwołano poniedziałkowy koncert w Teatrze Wielkim – w Operze Narodowej w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego i artystów scen operowych). – Na środę zaplanowany jest natomiast pokaz musztry paradnej i prezentacja filmu okolicznościowego na telebimach – mówi ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch, rzecznik prasowy Dowództwa Garnizonu Warszawa.

Na zebranych czekać też będzie 2000 porcji grochówki i ciepła herbata. Żołnierze z 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej w Bydgoszczy upieką chleb dla uczestników uroczystości. – W piekarniach polowych upieczonych zostanie dwa tysiące bochenków. Każdy będzie mógł spróbować – mówi ppłk Marek Chmiel, rzecznik Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Do obchodów 15. rocznicy przystąpienia Polski do NATO przygotowują się żołnierze wszystkich garnizonów. We Wrocławiu na Placu Gołębim odbędzie się defilada pododdziałów oraz koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych. Żołnierze z całego kraju wezmą udział w uroczystych apelach z okazji jubileuszu. Niektóre jednostki otworzą też swoje koszary zwiedzającym. – Zaprezentujemy swój sprzęt, w tym jelcze hiaby, urządzenia załadowcze i karetkę z wyposażeniem. Każdy będzie mógł zasiąść w kabinie olbrzymiej ciężarówki i poczuć się przez moment jej kierowcą. Będzie można oglądać także broń, mundury, mulitmedialną prezentację naszej jednostki – mówi kpt. Leszek Radzik, rzecznik prasowy 10 Brygady Logistycznej w Opolu.

We Wrocławiu odbędzie się także sympozjum poświęcone działalności polskich wojsk w NATO.
Dzień Otwartej Uczelni organizuje m.in. Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie. Z kolei tu zwiedzający będą mogli obejrzeć symulatory lotów, symulator wieżowy, system szkolno-treningowy do broni strzeleckiej oraz laboratoria specjalistyczne.

Z okazji 15. rocznicy polskiej obecności w NATO na swojej stronie internetowej Ministerstwo Obrony Narodowej uruchomiło specjalną zakładkę poświęconą temu wydarzeniu. Resort przygotował też filmy pod tytułem „Wspólnie tworzymy więcej” promujące jubileusz. Pokazują one wojska lądowe, marynarkę wojenną, siły powietrzne i wojska specjalne. Krótkie spoty promujące jubileusz przygotowały też niektóre jednostki wojskowe.

Departament Wychowania i Promocji Obronności MON zorganizował ponadto, skierowany do młodzieży i trwający do 3 kwietnia, internetowy konkurs wiedzy pod hasłem „15 lat Polski w NATO”. Dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych w Tymbarku odbędą się zawody strzeleckie z broni pneumatycznej.

Kilka dni temu w budynku parlamentu marszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz przewodniczący senackiej Komisji Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz otworzyli wystawę „15 lat Polski w NATO”. Przygotowało ją Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Wystawę poświęconą polskiej obecności w Sojuszu można też od poniedziałku oglądać w Galerii Prezydenckiej Urzędu Miasta Szczecinie. To wspólny projekt Urzędu Miasta i Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. Wystawa będzie otwarta przez trzy tygodnie.

W niedzielę, 16 marca, w godz. 10.00-18.00 Pałac Prezydencki zostanie otwarty dla zwiedzających. Oprócz sal, w których urzęduje głowa państwa, będzie można także zobaczyć specjalnie przygotowaną wystawę zdjęć, przedstawiającą polską drogę do NATO. Pokazane zostaną także dokumenty związane z akcesją – wśród nich m.in. akt przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Traktatu Północnoatlantyckiego oraz Ustawa z dnia 17 lutego 1999 r. o ratyfikacji Traktatu Północnoatlantyckiego – z podpisem Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego.

*****

8 lipca 1997 roku Polska otrzymała zaproszenie do przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Oficjalnie, razem z Czechami i Węgrami nasz kraj został przyjęty do NATO 12 marca 1999 roku. Dla Polski oznaczało to m.in. konieczność dostosowania sił zbrojnych do natowskich standardów. Zmiany po 1999 roku wprowadzono we wszystkich niemal obszarach działalności i dziedzinach życia sił zbrojnych. Wojsko przeszło transformację, której efektem było m. in. wprowadzenie cywilnej kontroli nad armią, zapoczątkowanie reformy struktury organizacyjnej i modernizacji technicznej. Zmiany zaszły też w systemach szkolenia i procedurach. Polscy żołnierze zaczęli szkolić się i ćwiczyć z żołnierzami z innych państw Sojuszu oraz wspólnie z nimi brać udział w misjach poza granicami kraju.

Obecnie w Polsce funkcjonują cztery struktury międzynarodowe związane z Sojuszem Północnoatlantyckim: Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni (MNC NE) w Szczecinie, Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC) w Bydgoszczy, Dowództwo 3 Batalionu Łączności NATO (3 NSB) w Bydgoszczy i bydgoskie Centrum Eksperckie Policji Wojskowej NATO (MP COE).

PG

autor zdjęć: PZ

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, epilog
 
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Więcej hełmów dla żołnierzy
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Zapraszamy na Festiwal
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Pływacy i maratończycy na medal
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Pierwszy polski technik AH-64
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Uwaga, transformacja!
Zmiany w dodatkach stażowych
Polki pobiegły po srebro!
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Treningi z wojskiem wracają
Po przeprawie ruszyli do walki
Flota Bayraktarów w komplecie
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Na straży nieba
Husarz na straży nieba
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Gry wojenne w szkoleniu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Abramsy w pętli
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
W obronie wschodniej flanki NATO
Bohater odtrącony
Wiosenna burza nad Estonią
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojskowe Oscary przyznane!
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Skrzydła IT dla cyberwojsk
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Sztuka ochrony zabytków
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Dyskomfort? Raczej satysfakcja
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Armia Andersa w operacji „Honker”
Mobilne dowodzenie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO na północnym szlaku
Rajd ku czci saperów
„Wielka droga” dostępna online
Wioślarze i triatlonistka na podium
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ameryka daje wsparcie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pytania o europejską tarczę
Krwawa noc pośród puszczy
Pierwsi na oceanie
Serwis K9 w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO