moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polski desant w Niemczech

Osiemnastu polskich żołnierzy wzięło udział w międzynarodowej operacji powietrznodesantowej. W niemieckim Grafenwoehr spadochroniarze z Bielska-Białej szkolili się z desantowania razem z żołnierzami z USA i Malezji. Skakali z pokładu amerykańskiego śmigłowca CH-47 Chinook, który na pokład może zabrać 30 spadochroniarzy.


Do Grafenwoehr pojechali spadochroniarze z 6 Brygady Powietrznodesantowej. Zaprosili ich Amerykanie z 173 Powietrznodesantowej Brygadowej Grupy Bojowej, która na co dzień stacjonuje we włoskiej Vincenzie. Poza polskimi spadochroniarzami w szkoleniu z desantowania uczestniczyło także 80 Amerykanów i kilkunastu Malezyjczyków.

– Najpierw każdy z żołnierzy wziął udział w naziemnym szkoleniu spadochronowym. Musieliśmy poznać sprzęt, którego używają Amerykanie oraz przepisy obowiązujące podczas skoku – opowiada ppor. Sebastian Chodorowski, dowódca wyjazdowego plutonu z 18 Batalionu Powietrznodesantowego z Bielska-Białej. – Uczyliśmy się zasad obowiązujących skoczka na pokładzie śmigłowca, podczas skoku i w czasie lądowania. To obowiązkowe szkolenie, zwłaszcza gdy desantowanie odbywa się z nowych dla nas samolotów lub śmigłowców. Żołnierze skakali z najnowszymi amerykańskimi spadochronami T-11. W treningu naziemnym korzystali z makiety śmigłowca CH-47 Chinook.

Film: 6 BPD

Po teorii przyszedł czas na praktykę. Spadochroniarze skakali przez tylną rampę z maszyny lecącej na wysokości ok. 330 metrów (w Polsce skoki wykonywane są zwykle z wysokości 400 metrów). – Żołnierze naszej brygady po raz pierwszy desantowali się z pokładu tego śmigłowca. To dla skoczków wyjątkowe doświadczenie – mówi kpt. Marcin Gil, rzecznik prasowy 6 Brygady Powietrznodesantowej. CH-47 Chinook produkowany przez Boeinga to wielozadaniowy śmigłowiec transportowy o dużej ładowności. Na swój pokład może zabrać 33 pasażerów lub 30 skoczków spadochronowych.  

Podporucznik Chodorowski dodaje, że lądowanie na amerykańskich spadochronach jest bardziej komfortowe niż na tych, których używają nasi skoczkowie. – To dlatego, że prędkość opadania na polskich spadochronach wynosi 5 metrów na sekundę, na amerykańskich leci się wolniej, ok. 2 metrów na sekundę – dodaje ppor. Chodorowski.

Desantowanie w Niemczech to nie jedyne wspólne ćwiczenia z amerykańskimi spadochroniarzami. Kilka dni temu w Krakowie odbyły się polsko-amerykańskie warsztaty szkoleniowe. W spotkaniu wzięli udział wojskowi z 6 Brygady Powietrznodesantowej oraz sześciu przedstawicieli 173 Powietrznodesantowej Brygadowej Grupy Bojowej. Spadochroniarze rozmawiali m.in. o rozpoznaniu, planowaniu operacji powietrznodesantowych, omawiali schemat działania przed desantowaniem, w trakcie i po zrzucie wojsk.

– Ostatnie wspólne doświadczenia z 173 Brygadą mieliśmy na misji w Afganistanie, a teraz naszą współpracę chcemy przenieść znowu na działania powietrznodesantowe – przyznaje mjr Robert Kruz z dowództwa 6 Brygady Powietrznodesantowej.

6 Brygada Powietrznodesantowa ze swoją amerykańską odpowiedniczką współpracuje od października 2002 roku. Kolejne wspólne szkolenie polskich i amerykańskich spadochroniarzy ma się odbyć w maju. Tym razem żołnierze ze Stanów Zjednoczonych poznają wyposażenie polskich skoczków i będą się desantować z pokładu samolotów C-130 Hercules lub Casa C-295 M.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: ppor. Sebastian Chodorowski

dodaj komentarz

komentarze

~Masta
1394132940
Chlopaki wolno spadali! :) Do skoków ćwiczebnych te spadaki są super! Ciekawe,kiedy u nas w brygadzie podobne się pojawią .
11-2F-1A-43

Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
 
Krwawa noc pośród puszczy
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Abramsy w pętli
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
„Ryś” z laserem
Ostatnia droga Pileckiego
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Po śladach polskich bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wojna w świętym mieście, epilog
Wioślarze i triatlonistka na podium
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Na straży nieba
By Polska była bezpieczna
They Will Check The Training Results in Combat
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Piedimonte – samobójcza misja
Flota Bayraktarów w komplecie
„Grand Quadriga ‘24”
Śladami ojca
Bohater odtrącony
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polki pobiegły po srebro!
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Układ nerwowy Mieczników
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Serwis K9 w Polsce
Wszystkie misje AWACS-a
Broń Hitlera w rękach AK
Ameryka daje wsparcie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Cień atomowej zagłady
NATO on Northern Track
Nowe zadania szefa SKW
Pływacy i maratończycy na medal
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Nie szpital, a instytut
Zawsze gotowi do pomocy
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO