Jedenaścioro żołnierzy będzie reprezentować Polskę podczas rozpoczynających się w piątek XV Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce. W sopockiej Ergo Arenie biało-czerwonych barw bronić będzie 37 zawodników. To największa reprezentacja Polski w historii startów naszych lekkoatletów w hali.
Szer. Dariusz Kuć (w środku) zapowiada, że na mistrzostwach świata zamierza pobić rekord Polski w biegu na 60 m. Fot. Archiwum Jacka Szustakowskiego.
W czternastu występach na halowych mistrzostwach świata reprezentanci Polski zdobyli 22 medale, w tym dwa złote, sześć srebrnych i 14 brązowych. Najlepiej biało-czerwoni spisali się w japońskim Maebashi w 1999 roku. Zdobyli pięć medali, a mistrzem świata został sierżant Sebastian Chmara. Reprezentant bydgoskiego Zawiszy wygrał rywalizację wieloboistów. Dobrze wypadli także nasi czterystumetrowcy pod wodzą st. sierż. Roberta Maćkowiaka z wrocławskiego Śląska, którzy w sztafecie 4×400 m z czasem 3 min 3,01 s ustanowili halowy rekord Europy. Wyniku Piotra Haczka, Jacka Bociana, st. plut. Piotra Rysiukiewicza i st. sierż. Roberta Maćkowiaka nie poprawiono zresztą do dzisiaj. W 2001 roku sztafeta w składzie z Maebashi wywalczyła drugi złoty medal w historii startów Polaków w mistrzostwach świata w hali.
W Sopocie w ślady sierżantów Chmary i Maćkowiaka oraz plutonowego Rysiukiewicza zamierza pójść jedenaścioro żołnierzy. O tytuł mistrza świata walczyć będą: w biegu na 60 m kobiet – st. mar. Marta Jeschke (z Wojskowego Zespołu Sportowego Gdynia) i szer. Anna Kiełbasińska (WZS Poznań); w sztafecie 4×400 m kobiet – st. szer. Ewelina Ptak (WZS Wrocław); biegu na 60 m mężczyzn – szer. Dariusz Kuć (WZS Bydgoszcz); biegu na 400 m i sztafecie 4×400 m – szer. Jakub Krzewina (WZS Wrocław), mar. Kacper Kozłowski (WZS Gdynia), szer. Łukasz Krawczuk (WZS Wrocław); biegu na 800 m – szer. Marcin Lewandowski (WZS Bydgoszcz); biegu na 3000 m – szer. Łukasz Parszczyński (38 Dywizjon Zabezpieczenia Obrony Powietrznej Sochaczew); biegu na 60 m przez płotki – st. szer. Dominik Bochenek (WZS Bydgoszcz) i w skoku o tyczce – st. szer. Paweł Wojciechowski (WZS Bydgoszcz).
Podczas mistrzostw kraju – jedynego sprawdzianu przed zawodami w Ergo Arenie – żołnierze, którzy zostali powołani do reprezentacji Polski, wywalczyli sześć złotych medali, pięć srebrnych i dwa brązowe. Tytuły mistrzów Polski wywalczyli: st. szer. Dominik Bochenek w biegu na 60 m przez płotki, st. mar. Marta Jeschke w biegu na 60 m, szer. Anna Kiełbasińska w biegu na 200 m, szer. Dariusz Kuć w biegu na 60 m, szer. Łukasz Parszczyński w biegu na 3000 m oraz szer. Łukasz Krawczuk i szer. Jakub Krzewina w sztafecie 4×400 m mężczyzn. Srebrne medale zdobyli: dwa – szer. Anna Kiełbasińska w biegu na 60 m i 60 m przez płotki, szer. Jakub Krzewina w biegu na 400 m, szer. Marcin Lewandowski w biegu na 800 m i st. szer. Paweł Wojciechowski w skoku o tyczce. Natomiast na najniższym stopniu podium w Ergo Arenie stanęli: mar. Kacper Kozłowski (był trzeci w biegu na 400 m) i st. szer. Ewelina Ptak (400 m).
Szer. Marcin Lewandowski na najwyższym stopniu podium I Otwartych Integracyjnych Wojskowych Mistrzostw Europy w Lekkiej Atletyce, które we wrześniu zeszłego roku odbyły się w niemieckim Warendorfie. Fot. Archiwum ppłk. Leszka Korszuna.
Kibice lekkiej atletyki największe nadzieje wiążą z dwukrotnym mistrzem olimpijskim w pchnięciu kulą Tomaszem Majewskim, medalistką halowych mistrzostw Europy i świata oraz igrzysk olimpijskich w skoku o tyczce Anną Rogowską oraz średniodystansowcami Adamem Kszczotem i szer. Marcinem Lewandowskim. W biegu na 800 m Kszczot i Lewandowski mają duże szanse powalczyć o medal. Na razie w hali lepiej spisywał się ten pierwszy, który w 2011 i 2013 roku zdobył tytuł mistrza Europy, a w 2010 roku brąz na mistrzostwach świata. Lewandowski nie przygotowywał się specjalnie do startów pod dachem. Tym razem ze względu na czempionat rozgrywany w Polsce zmienił plany i jego ostatnie wyniki uzyskane w hali świadczą o tym, że jest dobrze przygotowany do startu w Sopocie. Ostatnio na mityngu we francuskim Metz poprawił o 0,10 s swój poprzedni rekord Polski w biegu na 1000 m.
Z kolei podczas mistrzostw kraju w Sopocie szer. Łukasz Parszczyński wynikiem 7 min 49,26 s pobił rekord Polski w biegu na 3000 m. Natomiast szer. Anna Kiełbasińska zdobywając złoto w biegu na 200 m, z czasem 23,24 s, poprawiła swój rekord życiowy. Niewiele – 0,02 sekundy – zabrakło natomiast do poprawienia „życiówki” st. szer. Dominikowi Bochenkowi w biegu na 60 m przez płotki. Na tym samym dystansie, ale bez płotków, szer. Dariusz Kuć. uzyskał wynik 6,60 s i zapowiedział, że podczas halowych mistrzostw świata spróbuje pobić rekord Polski (6,51 s), który od 1987 roku należy do chorążego rezerwy Mariana Woronina.
W sopockiej Ergo Arenie zabraknie dyskoboli. Z przyczyn organizacyjnych rzut dyskiem jeszcze nie został włączony do programu mistrzostw świata w hali. Ostatnie zawody w Berlinie pokazały jednak, że dyskobole mogą z powodzeniem rywalizować pod dachem. W stolicy Niemiec 11 tysięcy widzów oglądało w hali pasjonujący konkurs rzutu dyskiem, który wynikiem 64,82 m wygrał reprezentant gospodarzy Martin Wierig. Drugi był st. kpr. Piotr Małachowski (63,73), trzeci Robert Urbanek (62,27), a czwarty sierżant Robert Harting (62,20).
autor zdjęć: Archiwum Jacka Szustakowskiego, Archiwum ppłk. Leszka Korszuna
komentarze