moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowe mundury galowe i wyjściowe

Żołnierze wojsk lądowych i sił powietrznych dostaną nowe uniformy wyjściowe i galowe. Wcześniej otrzymali już nowe mundury polowe i specjalne. Operacja wymiany umundurowania w całej armii rozpocznie się w przyszłym roku i potrwa cztery lata.


Dwa lata temu weszło w życie rozporządzenie ministra obrony narodowej w sprawie umundurowania oraz wyekwipowania żołnierzy zawodowych i kandydatów na żołnierzy zawodowych. Na jego mocy do 2018 roku żołnierze wojsk lądowych, marynarze i piloci otrzymają nowe wzory mundurów.

Jako pierwsze wprowadzone zostały do użytku mundury polowe i specjalne wzoru 2010. Teraz Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych, odpowiedzialny za przedmioty umundurowania i wyekwipowania (PUiW), zamierza wyposażyć żołnierzy w nowe uniformy wyjściowe i galowe. – Celem zaproponowanych zmian jest rozróżnienie munduru galowego od pozostałych rodzajów mundurów wyjściowych i stworzenie ubioru wyłącznie do wystąpień o charakterze uroczystym – wyjaśnia pułkownik Grzegorz Mosiołek, szef Szefostwa Służby Mundurowej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Płk Mosiołek podkreśla, że obecnie często zdarza się, że żołnierze codziennie noszą części munduru galowego, np. spodnie lub buty, gdyż niczym nie różnią się one od spodni i butów munduru wyjściowego. Teraz to się zmieni. Mundury galowe będą nie tylko w innym, ciemniejszym odcieniu niż wyjściowy. Inne będą również buty, które w przypadku galowego uniformu będą lakierowane.

To, co się zmieni w mundurze galowym najbardziej, to materiały, z których będą wykonane poszczególne jego elementy. – Mundur będzie zrobiony z nowoczesnych materiałów, które zapewnią noszącym go żołnierzom odpowiedni komfort – mówił ppłk Witold Fedejko z Szefostwa Służby Mundurowej IWspSZ.

Jeśli chodzi o krój nowego munduru galowego, zmiany nie będą rewolucyjne. Oprócz metalowych (zamiast plastikowych), jasnosrebrzystych guzików, zmieni się jedynie kształt kieszeni kurtki munduru. Nowe będą również wyróżniki korpusów osobowych.

Nieco więcej zmian Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych planuje w przypadku munduru wyjściowego. Żołnierze dostaną nowe kurtki wyjściowe, które otrzymają ocieplenie z polaru i dopinany kaptur. Tzw. kurtki wiatrówki, choć nie zmieni się ich krój, zostaną wykonane z materiałów o lepszych niż obecnie parametrach termo- i hydroizolacyjnych. W kolejnej generacji mundurów wyjściowych pojawią się również zupełnie nowe przedmioty zaopatrzenia mundurowego. Nowością będą spodnie wyjściowe sztabowe i spodnie letnie sztabowe, które mają być wykonane z materiałów o wysokiej odporności na zagniecenia. Pojawi się również płaszcz całoroczny, który ma zastąpić płaszcz letni i płaszcz sukienny.

Zgodnie z opracowaną przez Inspektorat Wsparcia „Koncepcją zmian umundurowania i wyekwipowania żołnierzy Sił Zbrojnych RP w latach 2014–2015” nowe mundury galowe i wyjściowe trafią do żołnierzy wojsk lądowych i sił powietrznych już w przyszłym roku. Operacja wymiany umundurowania będzie trwała cztery lata.

Prototypy nowych mundurów zostały zaprezentowane 26 lutego podczas rocznej odprawy rozliczeniowo-koordynacyjnej dowódcy generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Dzień wcześniej pokazano je w Sztabie Generalnym WP. Na obu prezentacjach uniformy zebrały bardzo pozytywne opinie.

***

Obecny ubiór galowy:
•    Mundur galowy oficerski (generalski/admirała) wzór 92.
•    Mundur letni oficerski (generalski/admirała) wzór 92.
•    Koszula z długimi rękawami w kolorze białym (lub koszulo-bluza oficerska z długimi lub krótkimi rękawami w kolorze białym).
•    Sznur galowy.
•    Czapka rogatywka, czapka garnizonowa, furażerka, beret.
•    Krawat.
•    Półbuty galowe koloru czarnego.
•    Spinki do mankietów.
•    Rękawiczki.

Obecny ubiór wyjściowy:
•    Mundur wyjściowy oficerski wzór 92.
•    Mundur letni oficerski wzór 92.
•    Płaszcz sukienny oficerski.
•    Płaszcz letni oficerski.
•    Bluza olimpijka oficerska.
•    Koszula z długimi rękawami w kolorze khaki, stalowym, białym (lub koszulo-bluza oficerska z długimi lub krótkimi rękawami w kolorze khaki, stalowym, białym).
•    Sweter oficerski.
•    Szalik letni i zimowy.
•    Kurtka wyjściowa.
•    Kurtka wiatrówka.
•    Czapka futrzana, czapka rogatywka, czapka garnizonowa, furażerka, beret.
•    Półbuty koloru czarnego, trzewiki zimowe oficerskie-botki.
•    Rękawiczki.

Zmiany w mundurze wyjściowym:
1)    nowy model kurtki wyjściowej
2)    nowy model kurtki wiatrówki
3)    nowy model półbutów koloru czarnego
4)    płaszcz całoroczny – nowe rozwiązanie, obecnie nieznajdujące się w wyposażeniu żołnierzy, zastępujące płaszcz letni i płaszcz sukienny.
5)    koszulo-bluzy wyjściowe – wykonane z nowych materiałów.
6)    spodnie wyjściowe sztabowe i spodnie letnie sztabowe – nowe rozwiązanie, obecnie nieznajdujące się w wyposażeniu żołnierzy.
7)    bluza olimpijka oficerska – wykonane z nowych materiałów.
8)    szalik letni i zimowy – wykonane z nowych materiałów.

Elementy umundurowania i wyekwipowania (PUiW) żołnierzy wprowadzone do użytku w 2012 roku:
•    Mundur polowy letni wzór 2010.
•    Mundur polowy wzór 2010.
•    Mundur ćwiczebny letni marynarki wojennej wzór 2010.
•    Mundur ćwiczebny marynarki wojennej wzór 2010.
•    Mundur polowy tropikalny w kamuflażu pustynnym wzór 2010.
•    Koszulo-bluza pod kamizelkę ochronną.
•    Koszulo-bluza pod kamizelkę ochronną w kamuflażu pustynnym.
•    Trzewiki pilota letnie wzór 2010.
•    Trzewiki pilota zimowe wzór 2010.
•    Trzewiki ćwiczebne tropikalne wzór 2010.
•    Kombinezon pilota wzór 2010.
•    Kombinezon pilota letni wzór 2010.
•    Kombinezon czołgisty wzór 2010.
•    Kurtka zimowa czołgisty wzór 2010.
•    Ocieplacz pod kombinezon (pilota i czołgisty),
•    Śpiwór.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: ppłk Sławomir Ratyński

dodaj komentarz

komentarze

~waldi
1480441500
Mogli w wreszcie wprowadzić inny wzór kamuflazu np pixelee np.Estonia ta puma nikomu się nie podoba nawet ruscy niechćą tego kupować.
A2-C6-F4-10
~TnT
1455994680
Czy żołnierze młodsi stopniem będą mieli mundury wyjściowe jak do 1989? Teraz to wygląda tragicznie, ciągle tylko w umundurowaniu polowym. Za PRL wojsko na przepustce wyglądało znacznie lepiej.
91-19-7A-42
~wc
1424725800
jaka firma szyje te mundury kto będzie pokrywał koszty prze mundurowania każdego żołnierza ?
E6-03-32-22
~wojaczek12345
1417383840
Bu hahahaha - tak skwituję te mundury. Latem może i dobre bo przewiewne ale zimą całkiem nie praktyczne - cienki materiał, zimny, przewiewny - pod nie dają ocieplacze z polaru - które przepocone powoduję utratę ciepła wręcz marznięcie żołnierza będącego w polu. Co do behatek - CAŁA PRAWDA ale są o niebo cieplejsze niż gory, a do tego te szalo-kominiarki (szalobajery), jeżeli dowódca kompanii jest wyrozumiały to zezwoli założyć ją jak kominiarkę ale mało co to się spotyka, bo wielu żyje wpojonymi latami zamierzchłymi (ma być ładnie a nie ciepło - niestety taka prawda) o tych co dawno powinni pójść na emerytury nie wspomnę bo ich też za dużo jest (blokując miejsca młodszym). Reasumując - nowe mundury są wykonane pod sztaby, głównie Warszawa i jednostek. Przy projektowaniu ich na pewno nie brano pod uwagę zdania żołnierzy działających bezpośrednio w "polu", bo na logikę rzecz biorąc mając cienki mundur (część zewnętrzna ubrania żołnierza) musi on w zimne i baaardzo zimne dni ubrać pod niego tzw ocieplacze z polaru bądź co gorsza dresy zielone (http://allegro.pl/wojskowy-dres-zolnierski-zielony-khaki-104-185-i4844029873.html), które nomen omen są o niebo cieplejsze od polarowych bo są grubsze. Rzeczywistość jest okropna ale w Wojsku Polskim się ją omija i nie wspomina - nie ważne co mówią żołnierze z "pola" ważne, że generalicji i pułkownikom się podoba bo oni siedzą w ciepłych kanciapach i wychodzą tylko na chwilę a jak wyjdą to opatulają się tak, że normalnemu żołnierzowi oko bieleje. Chłam i nic więcej - wszyscy się z nich śmieją!!!!!!!!!!!!!!
EC-9B-54-CF
~vito
1412085780
Nie wiem, jakie są Państwa odczucia na temat nowych mundurów wyjściowych i galowych WP, ale dziś miałem okazję po raz pierwszy zapoznać się z nimi "bezpośrednio" i jestem w szoku. Przede wszystkim moje zastrzeżenia budzi materiał, który w dotyku i wyglądzie przywodzi na myśl najtańsze sklepy z chińszczyzną, bardzo daleko mu (wbrew szumnym zapowiedziom) do obecnie używanych "tropików" i gabardyny. Podawane jako niewiarygodne zalety informacje o tym, że są to tkaniny niegniotące to w istocie wada - bo to cecha materiałów najtańszych, popularnych, niższej klasy. Proszę zresztą zwrócić uwagę, z jakich tkanin szyją garnitury Chińczycy, a z jakich np. polski Bytom. Argumentacja, że rzadziej trzeba je prasować, to nic innego jak pochwała lenistwa i bylejakości. Kiedyś oficer codziennie przychodził odprasowany w mundurze do jednostki, teraz każdy tylko czeka na 15.30, żeby zrzucić mundur i przebrać się w ciuchy cywilne. Jak się otwiera szafy służbowe to najczęściej czuć tylko zatęchłe mundury. W tle spodnie z wielokrotnym kantem i wypchanymi kolanami Co gorsza, wykonanie nowych mundurów pozostawia wiele do życzenia. Podkładki pod korpusówki są wykonane niechlujnie, nie obszyto je nawet na maszynie, stąd strzępią się już na nowym, pierwszy raz założonym mundurze. Dolną kieszeń marynarki wpuszczono do wewnątrz, pozostawiając jedynie "patkę" - całość sprawia wrażenie niekompletnej. Czyżby intencją projektanta była chęć upodobnienia umundurowania do wzorów potencjalnego skośnookiego wykonawcy? Guziki metalowe, ale również mało precyzyjnie wykonane, a do tego - a jakże! - lakierki, żeby całość glanc miała. Orzełek haftowany na czapki SP made in Pakistan (to nie żart!), bardziej podobny do kury, łapy ma jak grabie, ale wzór zatwierdzony oficjalnie. Ja dziękuję, pozostanę przy polskim, metalowym. Pewnie nie raz się na przeglądzie mundurowym przyczepią, ale azjatyckiego kurczaka nosił nie będę. Tyle pierwszego wrażenia. Ogólnie szkoda. Będę nosił stary wzór najdłużej, jak się da.
50-72-7B-5A
~ostry
1408689060
MOŻE BY TAK ZAMIENIĆ NIEPRAKTYCZNE BERETY NA CZAPKI Z DASZKIEM LUB KAPELUSZE. PROPONUJE DECYDENTOM POBIEGAĆ W POLU Z BERETEM GDY SŁOŃCE W OCZY PALI. ULEPSZANIE MUNDURÓW GALOWYCH TO WYWALANIE PIENIĘDZY W BŁOTO TYM PRZECIWNIKA NIE POKONAMY (ciekawe kto zarobi?) żołnierze w jednostkach dalej chodzą w behatkah komunistycznych i stalowych hełmach PRL a sztab sie w garnitury ubiera kpina!!!
E0-19-40-5D
~alano
1403346900
Mam do sprzedania mundury wyjściowe polskich wojsk lądowych z 1988r, nr wzoru 5907. Stan bardzo dobry.
28-98-3B-BC
~smok
1399282980
No cóż, zobaczymy co z tego wyjdzie. Pomysł z podkładkami pod korpusówki spoko, ale powinno się wzorować na tradycyjnych barwach - jednostki dziedziczące tradycje piechoty granta z żółtą wypustką, artyleria ciemnozielone z czarnym itd., 6BPD szare z żółtym, kawaleryjskie - proporczyki jak w 15 WBZ; ŻW szkarłat z żółtym (w sumie do galowego można by wrocić rogatywkę dla ŻW) itp., można by też zrezygnować z galonu na daszku rogatywki, skoro jest nad otokiem, a dla kobiet koniecznie kapelusz (z wyj. w.spec., desantu, kaw. pow , 8 BOW i 11 DKpanc) bo furażerka jest ok, ale niezbyt galowa (oczywiście kapelusz z otokiem, można galon w krzyż dla kobiet oficerów w. ląd. rozważyć)
A2-BF-2A-57
~Piotrun
1394478240
A kiedy dostaniemy nowoczesne rgppance?
F2-38-CA-DF
~bob
1394201460
Za 100 lat
53-C1-7A-4D
~Zwitt
1393938660
Przede wszystkim powinni się wziąć za umundurowanie polowe. Ale dobre i to. Lepsze materiały i srebrne guziki to plus. Ale zmiana koloru czy kroju już raczej na minus. Nie ma sensu zmieniać korpusówek. A te "policyjne" podkładki pod korpusówki w mundurze lotniczym to parodia. Nie wiem po co dublować sweter i bluzę-olimpijkę. Albo jedno, albo drugie. To samo koszuko-bluzy. Biała powinna być tylko do munduru galowego pod kurtkę mundurową (marynarkę). Naramienniki w koszulo-bluzach powinny być w kolorach zasadniczych munduru tj. stalowym, zielonym czy granatowym a nie w kolorze koszuli, bo inaczej żołnierz wygląda jak clown a dystynkcji nie widać. Jak służba mundurowa chce by było stylowo i historycznie to jako galowy niech dadzą mundur salonowy wz. 36. A że ponoć mało wygodny, cóż i to zakłada się go 3 razy w roku. To samo dotyczy przedwojennych patek i rogatywki jak galony idą pod orzełkim to nie powinno się ich dublować na daszku. Tak powinno być okucie jak w rogatywkach kompanii reprezentacyjnej.
6A-82-B8-70
~mamolo
1393769640
Korpusówki na galowych jak w policji-śmiech, ciągle śmieszne berety zamiast praktycznych czapek z daszkiem, hełmofon czołgisty po prostu rewelacja;-) no i hit spodnie sztabowe-brawo, brawo, braw.
85-BD-EE-FB
~NIK
1393618140
Nie okłamujmy się mieliśmy gore-texy a obecnie jesteśmy na etapie wydawania umundurowania * BECHATKI * i * szaro-kominiarki* .Więc tak na prawdę nie wiem idziemy do przodu czy się cofamy ? To się nazywa profesjonalizacja armii !
E1-53-35-EE
~omg
1393616640
~max 27.02.2014, godz. 11:38 Mundur letni po 5 miesiącach w warunkach afgańskich nadaje się do wyrzucenia. gościu.... omg..... dlatego jadąc tam dostajesz 3 komplety - i co jest bardzo WAŻNE - masz je nosić tam, przez czas misji, w domu sie nie przydadzą.... a dodatkowo - to nie wina materiału tylko afgańskich pralni - rzucają proszek i wysoką temperaturę.... a mundur pierzesz w płynie w 30% - więc nie narzekaj bo nie masz na co....
51-C9-1D-17
~Jolly Roger
1393594800
Moim zdaniem mundur galowy powinien być wzorowany na przedwojennym mundurze wzoru 1937 z patkami w barwach broni zamiast korpusówek.
3E-70-99-AF
~asdsad
1393576980
za nim szeregowy dostanie ten mundur to wejdzie kolejny nowy wzor
AD-3F-3E-75
~marek
1393532880
U nas w iednostce dalej króluje bechatka i józefy a to jednostka natowska
FC-45-B6-4C
~woj
1393531020
no tak wymieniają i wydłużają czas użytkowania na przykład do 3 lat który mundur tyle wytrwa chyba tylko w kancelarii a nie na pododdziale niech ktoś pomyśli nad tym
D8-DF-E0-B4
~ja
1393521720
Niektóre sprawiają wrażenie nie do końca przemyślanych, są za krótkie a kołnierze jakieś takie duże przy kurtkach.
C9-98-32-53
~dobry wojak
1393500060
Paskudne!!! Jeszcze galowe ujda..
3C-3F-38-A2
~max
1393497480
Mundur letni po 5 miesiącach w warunkach afgańskich nadaje się do wyrzucenia.
33-44-41-3F

Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
 
Optyka dla żołnierzy
Rakiety dla Jastrzębi
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Ogień w podziemiu
Zbrodnia made in ZSRS
NATO na północnym szlaku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Jak wyszkolić pilota F-16?
Animus Fortis, czyli mężny duch
Mundury w linii... produkcyjnej
Cena wolności
Święto wojskowego sportu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Weterani i bokser „Master”
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Przygotowania czas zacząć
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Ramię w ramię z aliantami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Psiakrew, harmata!
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Kurs z dzwonem
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w świętym mieście, część druga
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
25 lat w NATO – serwis specjalny
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojsko inwestuje w Limanowej
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ocalały z transportu do Katynia
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Szpej na miarę potrzeb
V Korpus z nowym dowódcą
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Odstraszanie i obrona
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Głos z katyńskich mogił
Sprawa katyńska à la española
Hiszpański palimpsest
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Zmiany w dodatkach stażowych
Jeśli nie Jastrząb, to…

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO