Na XXII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi Polskę reprezentowało pięcioro żołnierzy. Z Rosji wrócili bez medalu. Za to miejsca na olimpijskim podium udało się wywalczyć żołnierzom z Austrii, Francji, Niemiec i USA. Razem zdobyli dziewięć złotych krążków, dziesięć srebrnych i siedem brązowych.
Starszy kapral Dominik Landertinger (nr 26) wrócił z Soczi ze srebrem i brązem. Fot. Jacek Szustakowski
Ze sportowców z czterech wymienionych armii najwięcej krążków wywalczyli żołnierze Bundeswehry – dziesięć, w tym po cztery złote i srebrne oraz dwa brązowe. Austriacy zdobyli dziewięć medali – dwa złote, cztery srebrne i trzy brązowe. Z kolei przedstawiciele francuskiej armii wrócili z Rosji z trzema złotymi krążkami, dwoma srebrnymi i brązowym. Brązowy medal wywalczyli w Soczi także amerykańscy żołnierze.
Niemcy wysłali do Soczi 152-osobową ekipę sportowców. Wśród nich było aż 76 żołnierzy Bundeswehry. Z 19 zdobytych przez naszych zachodnich sąsiadów medali sportowcy wojskowi wywalczyli jeden z pięciu złotych krążków w rywalizacji indywidualnej (st. plut. Eric Frenzel w kombinacji norweskiej) oraz mieli swój udział w zdobyciu tytułów mistrzów olimpijskich przez saneczkarską dwójkę (sierż. Tobias Wendl startował wraz z Tobiasem Arltem), drużynę saneczkarzy (sierż. Tobias Wendl oraz Tobias Arlt, Felix Loch i Natalie Geisenberger) i drużynę skoczków narciarskich (sierż. Andreas Wank oraz Severin Freund, Andreas Wellinger i Marinus Kraus).
Z czterech srebrnych medali indywidualnych wywalczonych przez Niemców żołnierze Bundeswehry zdobyli dwa: st. sierż. Tatjana Hüfner (w saneczkowych jedynkach) i sierż. Erik Lesser (w biegu indywidualnym na 20 km biatlonistów). Ponadto sierż. Erik Lesser był drugi w biegu sztafetowym (wraz z nim na podium stanęli: Daniel Böhm, Arnd Peiffer i Simon Schempp), a st. plut. Eric Frenzel i plut. Fabian Rießle wywalczyli srebro w klasyfikacji drużynowej w kombinacji norweskiej (pozostali dwaj zawodnicy z drużyny to cywile Björn Kircheisen i Johannes Rydzek).
Z kolei plut. Fabian Rießle zdobył jeden z trzech brązowych medali indywidualnych – był trzeci w rywalizacji kombinatorów norweskich. Natomiast w brązowej sztafecie 4x5 km w biegach narciarskich poza Nicole Fessel trzy biegaczki reprezentowały Bundeswehrę: st. sierż. Stefanie Böhler, st. plut. Denise Herrmann i st. sierż. Claudia Nystad.
Niestety, żołnierz Bundeswehry znalazł się także na liście sportowców, którzy zostali przyłapani na stosowaniu niedozwolonych specyfików. Takich zawodników było w Soczi pięcioro: włoski bobsleista William Frullani, ukraińska biegaczka Maryna Łysohor, łotewski hokeista Vitalijs Pavlovs, niemiecka biatlonistka st. sierż. Evi Sachenbacher-Stehle i austriacki biegacz narciarski, również żołnierz, st. kpr. Johannes Dürr.
Sierżant Martin Fourcade na XXII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi wywalczył dwa złote medale i jeden srebrny. Fot. Jacek Szustakowski
Starszy kapral Johannes Dürr był jednym z 28 sportowców-żołnierzy, którzy znaleźli się w rekordowej w historii startów w zimowych igrzyskach reprezentacji Austrii. Austriacy wysłali do Soczi 130 zawodników (89 mężczyzn i 41 kobiet). Wrócili z czterema złotymi medalami, ośmioma srebrnymi i pięcioma brązowymi. Żołnierze wywalczyli dwa tytuły mistrzów olimpijskich: snowboardzistka st. kpr. Julia Dujmovits i alpejczyk kpr. Matthias Mayer. Dujmovits zdobyła złoto w slalomie równoległym, a Mayer niespodziewanie wygrał pierwszą konkurencję narciarstwa alpejskiego na igrzyskach w Soczi – zjazd.
Tytuły wicemistrzów olimpijskich zdobyli dla Austrii żołnierze: st. kpr. Dominik Landertinger, kpr. Michael Hayböck, kpr. Bernadette Schild oraz st. kpr. Andreas Linger i st. kpr. Wolfgang Linger. Austriacy duże nadzieje wiązali ze startem w Soczi biatlonistów. Nie zawiódł ich st. kpr. Dominik Landertinger, który w sprincie wywalczył srebro. Natomiast skoczek narciarski kpr. Michael Hayböck był drugi w konkursie drużynowym (oprócz niego w zespole austriackim wystąpili: Thomas Diethart, Thomas Morgenstern i Gregor Schlierenzauer). W ostatniej konkurencji narciarstwa alpejskiego w Soczi – slalomie kpr. Bernadette Schild wywalczyła srebro (złoto trafiło do Amerykanki Mikaeli Shiffrin, która po dwóch przejazdach uzyskała lepszy czas od Austriaczki o 0,53 s). Natomiast bracia Lingerowie, którzy w Soczi startowali na swoich czwartych igrzyskach, zdobyli srebro w saneczkowych dwójkach. Przegrali o 0,522 s z niemiecką parą Tobias Arlt – Tobias Wendl.
Natomiast 3,3 s do brązowego krążka w biegu indywidualnym na 20 km zabrakło biatloniście st. kpr. Simonowi Ederowi. Eder wykorzystał jednak ostatnią szansę na zdobycie medalu i wywalczył brąz wraz z Landertingerem w ostatniej konkurencji biatlonowej na igrzyskach – sztafecie 4x7,5 km (z żołnierzami po medal biegli też cywile Christoph Sumann i Daniel Mesotitsch). Kombinator norweski st. kpr. Bernhard Gruber miejsce na podium zapewnił sobie w rywalizacji drużynowej. Austriacy (wraz z nim Lukas Klapfer, Christoph Bieler i Mario Stecher) wywalczyli brąz. To był medal numer 300 dla Austrii w historii startów na letnich i zimowych igrzyskach. Trzeci „wojskowy” brązowy medal zdobył natomiast snowboardzista st. kpr. Benjamin Karl w slalomie równoległym.
Reprezentanci Francji na XXII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich wywalczyli rekordową liczbę medali – 15. Sześć z nich zdobyli żołnierze, których na arenach w Soczi walczyło 20. Zgodnie z przewidywaniami najlepiej z nich spisał się sierż. Martin Fourcade. Lider klasyfikacji Pucharu Świata biatlonistów zdobył dwa złote medale – wygrał bieg indywidualny na 20 km i pościgowy. Sierżant Fourcade cieszył się również w Soczi ze srebra wywalczonego w biegu ze startu wspólnego. Ponadto st. szer. Pierre Vaultier triumfował w snowboardowym crossie, a st. kpr. Steve Missillier był drugi w slalomie gigancie. Jedyny brązowy medal wywalczyli natomiast biegacze na nartach: st. kpr. Robin Duvillard i szer. Ivan Perrillat oraz cywile Jean-Marc Gaillard i Maurice Manificat w sztafecie 4x10 km.
Tylko sześciu żołnierzy służących obecnie w US Army znalazło się w 230-osobowej reprezentacji Stanów Zjednoczonych. Jeden z nich wywalczył brązowy medal. Na podium stanął kpt. Christopher Fogt – filar bobslejowej czwórki pierwszej załogi amerykańskiej. Wraz z nim brąz wywalczyli: Steven Holcomb, Steven Langton i Curtis Tomasevicz. Amerykanie do zwycięskiej załogi gospodarzy stracili 0,39 s. W Soczi byli jeszcze trzej żołnierze bobsleiści oraz dwaj saneczkarze. W drugiej załodze USA startowali: sierż. Nick Cunningham, sierż. Justin Olsen, sierż. Dallas Robinson i Johnny Quinn. Rywalizację zakończyli na 12. miejscu (ze stratą 2,10 s do zwycięzców). Natomiast w saneczkowych dwójkach sierżanci Matthew Mortensen i Preston Griffall uplasowali się na 14. pozycji – tuż przed Polakami – Patrykiem Porębą i Karolem Mikrutem. Amerykanie stracili do zwycięzców 2,770 s.
W klasyfikacji medalowej, którą wygrali reprezentanci gospodarzy (wywalczyli 13 złotych, 11 srebrnych i 9 brązowych krążków), Amerykanie zajęli czwarte miejsce (9 – 7 – 12), Niemcy szóste (8 – 6 – 5), Austriacy dziewiąte (4 – 8 – 5), a Francuzi – dziesiąte (4 – 4 – 7). Trójkolorowi wyprzedzili biało-czerwonych (4 – 1 – 1) większą liczbą zdobytych srebrnych medali.
autor zdjęć: Jacek Szustakowski
komentarze