moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kandydaci do NSR u łącznościowców

Ćwiczą musztrę, uczą się strzelania i taktyki. To podstawa, ale czeka ich też szkolenie saperskie i pokonywanie toru z płonącym napalmem. 218 ochotników przechodzi w Zegrzu służbę przygotowawczą. Szkolenie zakończą w kwietniu. Najlepsi trafią do Narodowych Sił Rezerwowych.


– Dla osób, które nie miały wcześniej do czynienia z wojskiem, najtrudniejsze są pierwsze dni w koszarach. Szkolący się u nas kandydaci musieli przystosować się do wojskowego porządku dnia, żołnierskiej dyscypliny i wykonywania czynności na rozkaz – tłumaczy mjr Adam Goździewski, komendant Ośrodka Szkolenia Podstawowego Centrum w Zegrzu.

Służba przygotowawcza jest przeznaczona dla tych, którzy nie mają wojskowego przeszkolenia, a chcą w przyszłości wstąpić w szeregi Narodowych Sił Rezerwowych. Trwa cztery miesiące i jest podzielona na część podstawową i specjalistyczną. W Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu 218 ochotników zakończyło właśnie pierwszy miesiąc nauki.

Elewi poznali już wojskowe regulaminy i zasady musztry. To podstawa, dopiero wtedy mogą złożyć przysięgę wojskową. – Wiele godzin spędzili na placu musztry, ćwiczyli właściwą postawę i krok defiladowy. Ale nie były to ich jedyne zajęcia – opowiada chor. Piotr Pechta, dowódca plutonu.
Ochotnicy przeszli też m.in. szkolenie medyczne i saperskie, poznawali budowę broni, a potem ćwiczyli strzelanie na trenażerach. W ciągu blisko pięciu tygodni nie zabrakło też zajęć praktycznych. Uczyli się, jak postępować, gdy zostanie użyta broń masowego rażenia, poznali też zasady poruszania w tzw. marszu ubezpieczonym, czyli tak, by jak najmniej być narażonym na atak przeciwnika.

Zadań w terenie nie ułatwiała żołnierzom pogoda. – Musieli sobie radzić z niskimi temperaturami, opadami śniegu i zacinającym wiatrem. Przydały się maści rozgrzewające, robiliśmy też dłuższe przerwy i zawsze zabieraliśmy w teren 20-litrowy termos z herbatą – opowiada chor. Pechta.
– Nie było łatwo, ale daliśmy radę – mówi szer. elew Rafał Algierowicz, prawnik z wykształcenia. – Takie zajęcia są potrzebne, bo uczą prawdziwej wytrwałości.

To jednak dopiero część szkolenia. Już niebawem elewów czeka np. pokonywanie toru napalmowego. – To specjalny tor, który składa się z wielu przeszkód, połączonych ze sobą palącym się napalmem. Dzięki takiemu ćwiczeniu żołnierze będą mogli poczuć się trochę , jak w realnych sytuacjach w warunkach bojowych – tłumaczy mjr Goździewski. Żołnierze będą przechodzić przez tor w maskach przeciwgazowych, wśród płomieni i dymu ograniczającego widoczność.

Z kolei na zajęciach inżynieryjno-saperskich muszą opanować umiejętność wykonywania zapalników lontowych. – To zajęcia wymagające precyzji i skupienia. Żołnierze będą musieli prawidłowo wymierzyć i obciąć lont prochowy, sprawdzić spłonkę i odpowiednio umieścić końcówkę lontu. Potem w połączeniu z kostką trotylu będą musieli zapalnik samodzielnie wysadzić – wyjaśnia dowódca plutonu.

Podsumowaniem trzymiesięcznego szkolenia podstawowego będą egzaminy w marcu. Elewi odbędą sprawdzian m.in. ze strzelania, będą musieli się wykazać znajomością budowy i użytkowania broni oraz umiejętnością nawiązywania łączności. Każdy będzie też musiał zaliczyć test sprawności fizycznej. Dopiero potem ochotnicy rozpoczną miesięczne szkolenie specjalistyczne z zakresu łączności.

Swoją przygodę z wojskiem zakończą 30 kwietnia. Najlepsi, którzy zdadzą pozytywnie egzaminy końcowy, będą mogli podpisać kontrakt na służbę w Narodowych Sił Rezerwowych. – Sądzę, że takich osób będzie wiele. Z każdym turnusem daje się zauważyć coraz wyższy poziom kandydatów i większą motywację. O ile wcześniej częściej zdarzało się, że niektórzy rezygnowali w trakcie szkolenia, teraz to pojedyncze przypadki, podyktowane naprawdę ważnymi powodami – ocenia mjr Goździewski.

Niemal 99 proc. ochotników, którzy szkolą się w Zegrzu planuje swoją przyszłość związać z armią. – Mam nadzieję, że służba przygotowawcza będzie dla mnie przepustką do zawodowej służby wojskowej. Chciałbym służyć w Żandarmerii Wojskowej i liczę, że moje wykształcenie pomoże mi w realizacji tych planów – mówi szer. elew Algierowicz.

Dotychczas szkolenie przygotowawcze w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu ukończyło niemal 1750 ochotników przygotowanych do służby w NSR.

Zgodnie z rozporządzeniem rządu w tym roku do służby przygotowawczej może przystąpić ponad 5 tysięcy ochotników. Pierwszy turnus rozpoczął się 7 stycznia. W centrach szkolenia w całej Polsce naukę podjęło w sumie 1700 ochotników. W 2014 roku zaplanowano jeszcze dwa podobne turnusy dla ochotników. Koszty organizacji tegorocznej służby przygotowawczej resort obrony narodowej oszacował na ok. 65 mln zł. Najwięcej, bo blisko 30 mln ma kosztować wyżywienie i zakwaterowanie ochotników w jednostkach wojskowych. Ponad 23 mln zł maja być przeznaczone na wynagrodzenia, w tym nagrody i zapomogi.

Aby zostać powołanym do służby przygotowawczej, kandydaci muszą mieć m.in. ukończone 18 lat, uzyskaną podczas kwalifikacji kategorię zdrowia A, nie mogą też być karani za przestępstwo umyślne.

Wojsko organizuje głównie służbę przygotowawczą dla kandydatów korpusu szeregowych, którzy chcą wstąpić do Narodowych Sił Rezerwowych. Ale zgodnie z przepisami, nabór do służby przygotowawczej może obejmować także korpus oficerów i podoficerów. Ci ostatni w ubiegłym roku odbywali trzymiesięczne szkolenie podstawowe w Zegrzu. W tym roku wrócą do wojska na szkolenie specjalistyczne.
PG

autor zdjęć: kpt. Krzysztof Baran

dodaj komentarz

komentarze


Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
 
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Święto wojskowego sportu
Mundury w linii... produkcyjnej
Wojna w świętym mieście, epilog
Animus Fortis, czyli mężny duch
Będzie można zostać snajperem lądowym
10 kwietnia 2010 – pamiętamy!
NATO na północnym szlaku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Jak wyszkolić pilota F-16?
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Optyka dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Hiszpański palimpsest
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Szpej na miarę potrzeb
Wojsko inwestuje w Limanowej
Zmiany w dodatkach stażowych
Psiakrew, harmata!
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Wojskowi medycy ratują i leczą
Wojna w świętym mieście, część druga
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem
Kurs z dzwonem
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Rakiety dla Jastrzębi
Prawda o zbrodni katyńskiej
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zwycięstwo pod Racławicami dało Polakom nadzieję
V Korpus z nowym dowódcą
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Odstraszanie i obrona
Cena wolności
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Weterani i bokser „Master”
Jeśli nie Jastrząb, to…
Ogień w podziemiu
Zgłoś się na kurs i zostań kapralem!
25 lat w NATO – serwis specjalny
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO