moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zima podchorążych na Morzu Bałtyckim

Niska temperatura, porywisty wiatr, wysokie fale i lodowa kasza, która utrudnia funkcjonowanie okrętu – zimowa służba na morzu nie należy do łatwych. Jej specyfikę przez dziewięć dni poznawali podchorążowie z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, którzy na pokładzie ORP „Wodnik” przeszli kilkaset mil po południowym Bałtyku.


– Przez pierwsze dwa dni mocno wiało i bujało, dlatego większość studentów niemal bez przerwy biegała na burtę, lub do toalety. Później było już znacznie lepiej – przyznaje bsm pchor. Robert Sadowiec, student piątego roku Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Właśnie wrócił  z zimowego rejsu po Bałtyku. Razem z nim na pokładzie okrętu szkolnego ORP „Wodnik” marynarskie rzemiosło poznawali podchorążowie pierwszego i ostatniego roku wydziałów nawigacji i uzbrojenia okrętowego oraz mechaniczno-elektrycznego. Przez dziewięć dni przeszli kilkaset mil morskich po południowym Bałtyku, zawinęli też do portu w Świnoujściu. – Poznawali specyfikę służby zimą. Dla studentów to zupełnie nowe doświadczenie. Podchorążowie pierwszego roku następną okazję na tego typu wyjście w morze będą mieli dopiero za pięć lat – zaznacza kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik Akademii Marynarki Wojennej.

Podczas zimowych rejsów marynarze muszą zmagać się z niską temperaturą i jej skutkami. – Na powierzchni morza tworzy się kasza lodowa, która zapycha filtry prowadzące do tak zwanych kingstonów, czyli zaworów dennych. Okręt pobiera przez nie wodę do chłodzenia silników, dlatego filtry trzeba stale oczyszczać – tłumaczy bsm pchor. Sadowiec. – Na szczęście teraz lodowej kaszy nie było zbyt wiele – dodaje.

Studenci pierwszego roku odbywali praktykę marynarską, zapoznawali się z funkcjonowaniem okrętu i jego mechanizmów. – Pełniliśmy wachty morskie przy sterze, w okrętowej siłowni i wachtę sygnalisty – wylicza mar. pchor. Błażej Koreike z pierwszego roku wydziału mechaniczno-elektrycznego.

Podchorążowie starszego rocznika pełnili wachty morskie jako przyszli oficerowie. Studenci wydziału nawigacji m.in. zapoznawali się ze specyfiką wejścia do portu w warunkach zimowych, zaś ich koledzy z wydziału mechanicznego prowadzili dziennik maszynowy i formularze techniczne kluczowych mechanizmów na okręcie, nadzorowali ich pracę, gdy okręt był w ruchu, pełnili też pod okiem oficera mechanika wachtę na stanowisku dowodzenia działem mechanicznym.

– Prócz tego mieliśmy zajęcia, podczas której zdobywaliśmy wiedzę teoretyczną. Na koniec trzeba było zdać egzamin, by zaliczyć praktykę. Łatwo nie było, ale wszystkim szczęśliwie się to udało – podkreśla mar. pchor. Koreike. – To był naprawdę pracowity czas. Wszyscy włożyliśmy w rejs sporo wysiłku, ale miałem poczucie, że jest to wysiłek sensowny – podsumowuje.

Okręt szkolny ORP „Wodnik" wchodzi w skład dywizjonu okrętów wsparcia 3 Flotylli Okrętów. Na co dzień stacjonuje w Gdyni. Okręt ma za sobą udział w operacji „Pustynna Burza" (służył jako okręt-szpital w działaniach w Zatoce Perskiej w pierwszej połowie 1991 roku).

W swojej blisko 38-letniej historii przebył przeszło 400 tysięcy mil morskich i odwiedził porty niemal całego świata, od Brazylii przez basen Morza Śródziemnego po Indie. Na jego pokładzie szkolą się zarówno podchorążowie naszej oksywskiej Alma Mater, jak i elewi Szkoły Podoficerskiej MW w Ustce. Swoją służbę w Marynarce Wojennej rozpoczął 27 maja 1976 roku.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
 
Cień atomowej zagłady
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Flota Bayraktarów w komplecie
Polki pobiegły po srebro!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Więcej hełmów dla żołnierzy
Abramsy w pętli
Pływacy i maratończycy na medal
Układ nerwowy Mieczników
Krwawa noc pośród puszczy
They Will Check The Training Results in Combat
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Nowe zadania szefa SKW
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Grand Quadriga ‘24”
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Ryś” z laserem
Po śladach polskich bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Na straży nieba
Ameryka daje wsparcie
NATO on Northern Track
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Zawsze gotowi do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Pytania o europejską tarczę
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Serwis K9 w Polsce
Mobilne dowodzenie
By Polska była bezpieczna
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Wioślarze i triatlonistka na podium
Śladami ojca
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO