moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Steadfast Jazz 2013” – czas podsumowań

Ćwiczenie „Steadfast Jazz” było najważniejszym wojskowym wydarzeniem ubiegłego roku. Ale jego znaczenie wykraczało poza sam fakt sojuszniczych ćwiczeń na poligonie. Było dowodem, że NATO wraca do swojej podstawowej roli – powiedział minister obrony Tomasz Siemoniak na uroczystości podsumowującej ubiegłoroczne ćwiczenia.


– Byliśmy usatysfakcjonowani, że główna część tych ćwiczeń jest rozgrywana w Polsce – mówił minister podczas spotkania zorganizowanego w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. Podkreślił, że Polsce szczególnie zależało na sukcesie, gdyż manewry „Steadfast Jazz” zainaugurowały cały cykl ćwiczeń, które będą się teraz odbywały w NATO co dwa lata.

Szef resortu obrony przyznał, że sukcesu nie udałoby się osiągnąć bez zaangażowania układu pozamilitarnego. Ćwiczenie zostało przeprowadzone na terenie czterech województw i już od chwili przekroczenia granicy przez żołnierzy armii sojuszniczych, aż do momentu opuszczenia Polski przez ćwiczących, wojsko ściśle współpracowało z administracją państwową i samorządową, policją, służbą celną, strażą pożarną i graniczną. W uznaniu wkładu pracy w sprawne przeprowadzenie manewrów minister Siemoniak wyróżnił przedstawicieli tych instytucji Medalami za Zasługi dla Obronności Kraju.

Sposób przygotowania i przeprowadzenia ćwiczeń doceniło także dowództwo NATO, które zwróciło się do strony polskiej o podzielenie się wnioskami z wielomiesięcznej pracy. – Hiszpania i Portugalia będą w 2015 roku organizatorami kolejnych dużych natowskich ćwiczeń pk. „Trident Juncture”. Zdobyte przez Wojsko Polskie doświadczenia w czasie organizacji i przeprowadzania „Steadfast Jazz” będą bardzo pomocne dla NATO i kierownictwa tych manewrów – mówił minister Siemoniak.

– W moim przekonaniu największym wyrazem uznania dla pracy strony polskiej są deklaracje, jakie składali nam przedstawiciele sojuszniczych armii, którzy chcą na naszych poligonach przeprowadzać swoje ćwiczenia – powiedział gen. bryg. Jan Dziedzic, szef Zarządu Planowania Logistyki – P4 SGWP, który jest jednocześnie pełnomocnikiem ministra obrony narodowej ds. HNS (Host Nation Support – wsparcie pobytu i działań wojsk sojuszniczych na terytorium kraju gospodarza).

Pytany o klucz do sukcesu, generał Dziedzic podkreślił rolę odpowiedniego przygotowania poszczególnych etapów – od fazy planowania, aż do rozliczenia ćwiczeń. – Potwierdziliśmy, że mamy właściwe procedury zarówno te narodowe, jak i na poziomie NATO – dodał generał.

„Steadfast Jazz” były największymi ćwiczeniami państw Sojuszu Północnoatlantyckiego w 2013 roku. Główny scenariusz zakładał udzielenie zbrojnej pomocy zaatakowanemu sojusznikowi, zgodnie z art. 5. Traktatu Północnoatlantyckiego mówiącym o kolektywnej obronie. W manewrach wzięło udział 25 państw: 22 natowskie i trzy partnerskie – Szwecja, Finlandia i Ukraina. W sumie na terenie Polski, Łotwy, Litwy i Estonii oraz na Morzu Bałtyckim ćwiczyło 6000 żołnierzy, około 60 statków powietrznych, 120 sztuk ciężkiego sprzętu wojskowego i osiem okrętów. W trakcie „Steadfast Jazz 2013” przeprowadzono także krajowe ćwiczenia „Steadfast Jazz 2013 HNS”, które były sprawdzianem polskiego systemu wsparcia kraju-gospodarza.
MC

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski / DPI MON

dodaj komentarz

komentarze


NATO on Northern Track
 
Po śladach polskich bohaterów
Cień atomowej zagłady
Broń Hitlera w rękach AK
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatnia droga Pileckiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Nowe zadania szefa SKW
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Polki pobiegły po srebro!
Podróż po AWACS-ie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ratownicy na medal
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Pokazali bojowego ducha
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Ryś” z laserem
Mobilne dowodzenie
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Przysięga w Limanowej
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Hełmy – nowoczesne i na miarę
„Grand Quadriga ‘24”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Honor weteranom misji!
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
They Will Check The Training Results in Combat
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
WAM wraca po latach
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
By Polska była bezpieczna
Ameryka daje wsparcie
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Nie szpital, a instytut
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Serwis K9 w Polsce
Piedimonte – samobójcza misja
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Flota Bayraktarów w komplecie
Wszystkie misje AWACS-a
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO