moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rejs dla żony, szkolenie z kolegą

Zakończyły się aukcje, które dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przygotowali marynarze. Na konto Orkiestry wpłynęło z licytacji 18 tysięcy złotych. Teraz zwycięzców czekają mocne wrażenia, na przykład manewry na morzu w roli rozbitka czy szkoła przetrwania na kursie „Leadrship”, który oferowała Akademia Marynarki Wojennej.


Sześć tysięcy złotych zapłacił jeden z mieszkańców Lublina za udział w manewrach ratownictwa morskiego. Pieniądze wpłynęły już na konto WOŚP, a zwycięzca aukcji zadeklarował, że wygraną podaruje żonie, to ona wypłynie w morze.

– Wizyta rozpocznie się od zwiedzania okrętu. Będzie to ORP „Piast” bądź ORP „Lech”. Potem nasz gość wypłynie w morze, gdzie przyjrzy się pracy marynarzy, nurków. Nie będzie jednak wyłącznie biernym obserwatorem. Może uda nam się na przykład umieścić go na tratwie ratunkowej, skąd zostanie podjęty przez śmigłowiec ratownictwa morskiego – wyjaśnia kmdr ppor. Czesław Cichy, rzecznik prasowy Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. – Wiele zależy od pogody, ale na pewno zwycięzca aukcji nie będzie się nudził – dodaje.

Tę atrakcję Brygada organizuje wspólnie z 3 Flotyllą Okrętów w Gdyni. Z kolei marynarze z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu zaproponowali rejs okrętem transportowo-minowym i udział w ćwiczeniach. Ta licytacja zakończyła się na kwocie 5600 złotych.

W akcje Jerzego Owsiaka włączyła się też Akademia Marynarki Wojennej. Niemal sześć tysięcy złotych wpłynęło na konto WOŚP po licytacji przedmiotów i atrakcji wystawionych przez uczelnię. Na zwycięzców czeka rejs po Bałtyku na pokładzie jachtu „Admirał Dickman”, długopis, który pisze nawet w kosmosie oraz prywatny koncert chóru Akademii. Uczelnia przygotowała też dwa miejsca dla chętnych na szkolenie „Leadership”, które organizowane jest w ośrodku w Czernicy. – Oba wygrał ten sam internauta. Co ciekawe, udział w szkoleniu „Leadership” wylicytował też w ubiegłym roku – informuje kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik Akademii Marynarki Wojennej.

Zwycięzca to Cyprian Lutoborski z Warszawy, były żołnierz. Rok temu wspólnie z podchorążymi pierwszego roku budował tratwę, przeprawiał się przez jezioro, maszerował „na azymut” bez mapy i GPS. – Teraz chciałbym wziąć udział w kolejnym etapie szkolenia, które niejako łączy w całość przećwiczone wcześniej elementy – podkreśla Lutoborski. – Przed rokiem drużyny zmagały się z trudnościami niejako obok siebie, bo przeciwnik był wówczas wirtualny. Studenci drugiego roku rywalizują ze sobą bezpośrednio, a to może być jeszcze ciekawsze – dodaje. Drugie miejsce na udział w szkoleniu chce podarować swojemu koledze. – Mam nadzieję, że ostatecznie dojedzie do Czernicy. A jeśli nie, to i tak nie sądzę, żebym miał jakikolwiek problem ze znalezieniem chętnego… Szkolenie jest naprawdę kapitalne – podsumowuje Lutoborski.

Marynarka Wojenna w aukcjach specjalnych WOŚP bierze udział od 2009 roku. Przez ten czas chętni mogli licytować na przykład rejsy okrętem podwodnym, fregatą rakietową czy lot samolotem monitoringu ekologicznego. Zwłaszcza pierwsza z tych atrakcji biła rekordy popularności. W ubiegłym roku na przykład 29-letni informatyk Adam Kowalewski za wyjście w morze na pokładzie ORP „Orzeł” zapłacił przeszło 42 tysiące złotych. – Łącznie w ciągu pięciu lat z samych aukcji specjalnych przygotowanych przez Marynarkę Wojenną na rzecz WOŚP udało się zebrać przeszło 260 tysięcy złotych – podkreśla kmdr ppor. Cichy.

Powoli dobiegają końca też inne wojskowe aukcje. Jeszcze do 6 lutego można licytować flagę wojsk lądowych, którą na rzecz WOŚP przekazał gen. Zbigniew Głowienka. W piątek jej cena wynosiła 2025 złotych. Z kolei 355 złotych chciał zapłacić jeden z uczestników aukcji za pamiątkową menażkę ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka. Ta licytacja potrwa do 29 stycznia.

W czwartek zakończyła się aukcja przygotowana przez 32 Bazę Lotnictwa Taktycznego. Za „jeden dzień z życia pilota F-16” jej zwycięzca jest gotów zapłacić 17 559 złotych. Za tę kwotę będzie mógł przymierzyć lotniczy kombinezon, obejrzeć samolot, a także poprowadzić misję na symulatorze. Inny darczyńca za 4550 złotych wykona skok spadochronowy z komandosami z Lublińca. Z kolei przejażdżka łodzią bojową jednostki specjalnej GROM poszła pod młotek za 1875 złotych.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze

~miro
1390731600
Wielka Orkiestra Świątecznej PRZEMOCY ... - państwowe instytucje siłowe -czyli pełna symbioza ...
2F-60-92-DE

By Polska była bezpieczna
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ryś” z laserem
„Pierwsza Drużyna” na start
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Grand Quadriga ‘24”
Broń Hitlera w rękach AK
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Na straży nieba
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Pytania o europejską tarczę
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Serwis K9 w Polsce
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Abramsy w pętli
Wszystkie misje AWACS-a
Układ nerwowy Mieczników
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Flota Bayraktarów w komplecie
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Zawsze gotowi do pomocy
Pływacy i maratończycy na medal
Krwawa noc pośród puszczy
NATO on Northern Track
Polki pobiegły po srebro!
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polska wiktoria na Monte Cassino
Nowe zadania szefa SKW
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
Śladami ojca
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ameryka daje wsparcie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Po śladach polskich bohaterów
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Cień atomowej zagłady
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
They Will Check The Training Results in Combat
Bohater odtrącony
Wojna w świętym mieście, epilog
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO