moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Komandosi uczą licealistów

Jak przetrwać w terenie trzy doby, gdy jest zimno, pada śnieg, nie ma ani ciepłych posiłków, ani ciepłej wody. Jaki sprzęt ze sobą zabrać? Tego między innymi uczyli się uczniowie lublinieckiego liceum, którzy przyszli na lekcję z bytowania do Jednostki Wojskowej Komandosów.

W zajęciach teoretycznych udział wzięli uczniowie z klas mundurowych lublinieckiego liceum. Szkoła ta od kilku lat współpracuje z jednostką komandosów. Zajęcia z młodzieżą prowadzą byli lub obecni żołnierze. – Chodziło o rozbudzenie w młodzieży ciekawości i inicjatywy. Jako przyszli żołnierze muszą wiedzieć, czym się różni bytowanie od przetrwania i jaki podczas niego sprzęt jest potrzebny. Uczyłem ich, jak dobierać umundurowanie i wreszcie, jak działać, by w niedogodnych warunkach terenowych i pogodowych wykonać swoje zadanie – mówi Jaco, były komandos z Lublińca, członek Stowarzyszenia Żołnierzy Wojsk Specjalnych – Grupa Raptor. Stowarzyszenie działa od kilku lat. Zrzesza żołnierzy rezerwy z lublinieckiej jednostki.

Kurs bytowania powinien trwać kilka dni, z czego przynajmniej jedną dobę uczestnicy szkolenia powinni spędzić w terenie. Tylko w ten sposób można sprawdzić, jak ludzie zachowają się w zetknięciu z długotrwałymi niewygodami, mrozem lub deszczem. Lekcja w JWK była jedynie przedsmakiem realnego treningu. Uczniowie zapoznali się ze sprzętem, jaki żołnierze wykorzystują, np. gdy muszą przez kilka dni prowadzić obserwację w górach. Obejrzeli między innymi specjalistyczne umundurowanie i odzież (goreteksową, polarową i termoaktywną), plecaki wojskowe o różnej pojemności, zbiorniki na wodę, śpiwory, namioty jednoosobowe, pasoszelki i plecak z wyposażeniem do działania i bytowania podczas operacji specjalnej oraz oporządzenie bojowe, kamizelki kuloodporne i przeciwodłamkowe. Dla uczniów takie zajęcia to prawdziwa gratka. – Dostają wiarygodny przekaz. Mówi do nich obecny lub były żołnierz, oglądają prawdziwe uzbrojenie, to działa na wyobraźnię – dodaje inny z instruktorów lublinieckiej jednostki.


Szybko okazało się, że uczniowie muszą jeszcze się sporo nauczyć. – Przyszli nie najlepiej przygotowani i ubrani na zajęcia. Było bardzo zimno, więc po dwóch godzinach byli już wyziębieni. Czapka, rękawice i dobre buty do podstawa – tłumaczy Jaco.

Kolejne lekcje z mundurową młodzieżą odbędą się w Lublińcu za kilka tygodni. Czego jeszcze będą się mogli nauczyć uczniowie? Między innymi podstaw dotyczących rodzaju broni, poznają wyposażenie i typy umundurowania. Przejdą też kursy wspinaczkowe, nauczą się obsługi sprzętu łączności. Poznają także elementy szkolenia medycznego z ratownikami z jednostki i jak prawidłowo się zachować w razie znalezienia niewybuchu lub gdy mają do czynienia z osobą, która ma broń.

– Współpraca ze szkołami jest dla nas ważna. Uczniowie mogą być przecież potencjalnymi kandydatami do służby w Wojskach Specjalnych. Takie zajęcia pozwalają ich lepiej przygotować. My zaś budujemy trwałe więzi ze społeczeństwem przy okazji ćwicząc jedną z najważniejszych misji Wojsk Specjalnych – wsparcie wojskowe – mówi płk Wiesław Kukuła, dowódca Jednostki Wojskowej Komandosów.

Obecnie JWK współpracuje z dwiema szkołami średnimi. Placówkom, które chciały nawiązać współpracę, jednostka postawiła kilka warunków. Dotyczą one m.in. zatrudniania w szkole jednego z byłych żołnierzy jednostki oraz rozszerzenia tematyki wybranych przedmiotów (historia, wiedza o społeczeństwie, edukacja dla bezpieczeństwa i wf). Każdy z uczniów takiej szkoły musi przynajmniej raz w czasie nauki odwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego lub Muzeum Armii Krajowej. Ponadto uczniowie z klas mundurowych (ale nie tylko) przed maturą mogą przystąpić do egzaminu wojskowego. Jak on wygląda? Zainteresowani służbą wojskową licealiści będą zdawać egzamin z wychowania fizycznego (zgodnie z normami dla kandydatów do JWK) oraz test z wiedzy o społeczeństwie, bezpieczeństwie narodowym i historii Polski i sił zbrojnych. Najlepszym wysiłek się opłaci: otrzymają listy polecające (podpisane przez dyrektora szkoły i byłego żołnierza), a dzięki temu dodatkowe punkty. Przydadzą się, gdy będą się ubiegali o możliwość służby w jednostce.

MKS

autor zdjęć: Arch. JWK

dodaj komentarz

komentarze


Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
 
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Polska wiktoria na Monte Cassino
Mobilne dowodzenie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Ryś” z laserem
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Pytania o europejską tarczę
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Nowe zadania szefa SKW
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Polki pobiegły po srebro!
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ameryka daje wsparcie
Broń Hitlera w rękach AK
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Krwawa noc pośród puszczy
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Cień atomowej zagłady
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Po śladach polskich bohaterów
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Serwis K9 w Polsce
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
They Will Check The Training Results in Combat
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wojna w świętym mieście, epilog
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wszystkie misje AWACS-a
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
Flota Bayraktarów w komplecie
Abramsy w pętli
„Grand Quadriga ‘24”
Układ nerwowy Mieczników
Premier odwiedził WZZ Podlasie
By Polska była bezpieczna
Pływacy i maratończycy na medal
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Na straży nieba
Bohater odtrącony
Zawsze gotowi do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO