moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierz wyróżniony za bezinteresowną pomoc

Robi sąsiadce zakupy, przynosi opał, pomaga w codziennych pracach, a kiedy trzeba – zawiezie kobietę do lekarza. Starszy szeregowy Marcin Błyskun, żołnierz 1 Warszawskiej Brygady Pancernej, od ponad siedmiu lat pomaga Bożenie Kowalik. W grudniu jego bezinteresowną pomoc docenił dowódca jednostki i koledzy w mundurach.Starszy szeregowy Marcin Błyskun służy Siedlcach, w kompanii saperów jest młodszym kierowcą (jednostka podlega 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej). Do pracy dojeżdża z oddalonego o ponad 40 km Międzyrzeca Podlaskiego. To tam swój pozasłużbowy czas poświęca na pomoc schorowanej sąsiadce, Bożenie Kowalik.

– Mam syna, który pomaga mi finansowo jak może, ale nie mieszka ze mną. Jestem sama w domu z ogrzewaniem węglowym i studnią na podwórku. Jest mi ciężko, ale dzięki pomocy mojego sąsiada Marcina żyje mi się dużo lżej. Wcześniej pomagał mi jego ojciec, a po jego śmieci to właśnie Marcin przejął pałeczkę. Dziś chciałabym zrobić coś więcej niż powiedzieć jedynie zwykłe dziękuję – mówi pani Kowalik, mieszkanka Międzyrzeca Podlaskiego.

Postanowiła się odwdzięczyć. Napisała list do płk. Stanisława Czosnka, dowódcy 1 Brygady Pancernej w Wesołej. Opisała w nim swoją historię i zwróciła się do dowódcy, by wyróżnił Marcina za jego bezinteresowną pomoc. – Niektórym może się wydawać, że to błaha sprawa. Jestem jednak po operacji kręgosłupa, przeszłam udar, mam chorobę wieńcową i lekki niedowład dłoni. Niekiedy zwykłe, codzienne czynności są dla mnie nie lada wyzwaniem. Marcin pomaga mi niemal we wszystkim, traktuje jak własną matkę. To wyjątkowy chłopak, a jego wsparcie jest dla mnie bardzo ważne – mówi pani Bożena.

Dowódca spotkał się z żołnierzem w grudniu. – Nie bardzo wiedziałem, o co chodzi. Byłem zmieszany i nie podejrzewałem, że chodzi o list, jaki napisała pani Bożena. Kompletnie się tego nie spodziewałem – mówi żołnierz. Codzienną pomoc sąsiadce uważa za rzecz najzupełniej naturalną. Przynosi wodę ze studni i opał do domu, odkręca słoiki, robi zakupy. Czasem po prostu podejdzie pod dom lub zadzwoni zapytać, czy kobiecie czegoś nie potrzeba. Dzięki temu pani Bożena, choć mieszka sama, nie czuje się bezradna.

Ostatnio, gdy musiała pojechać do lekarza, wiedziała, że na Marcina może liczyć. – Nie było dla niego żadnego problemu, by mnie tam zawieźć, poczekać, aż wizyta się skończy, wrócić do domu, a potem jeszcze pojechać i wykupić receptę – tłumaczy kobieta. Tak jak problemem nie jest odśnieżenie podwórka. Sąsiadka nawet nie musi prosić o pomoc. Po prostu wie, że Marcin się tym zajmie.

Choć żołnierz robi to wszystko kosztem własnego czasu, nie traktuje tego jako poświęcenia. – Żyjemy w takim czasach, kiedy ludzie najczęściej myślą tylko o sobie, a przecież wokół nas są tacy, którzy potrzebują naszej pomocy. Powinna być ona dla nas oczywista. Tym bardziej że z pozoru niewielki gest może być dla kogoś nieocenionym wsparciem – mówi żołnierz. Szeregowy dodaje, że pomoc innym może też dać mnóstwo satysfakcji. – Cieszę się, gdy mogę się do czegoś przydać. Nie oczekuję z tego tytułu żadnych profitów. Robię to, bo przecież nie kosztuje mnie to zbyt wiele – dodaje żołnierz.

– Gdyby nie ten list, nie wiedzielibyśmy o całej sprawie. Żołnierz nic nie mówił, a bezinteresownie pomaga sąsiadce od ponad siedmiu lat. Z pozoru to nic wielkiego, ale w dzisiejszym świecie taka postawa nie jest często spotykana – mówi kpt. Zbigniew Gierczak, oficer prasowy Brygady.

Kapitan Sebastian Kostecki, p.o. szef sekcji wychowawczej 1 Brygady, podkreśla, że taka właśnie postawa powinna charakteryzować każdego żołnierza. – W naszym zawodzie powinna być regułą, a nie wyjątkiem. Postawa Marcina wielu jego kolegów wcale nie dziwi. Na co dzień bowiem ma opinię człowieka pogodnego, pozytywnie nastawionego do życia i zawsze chętnego do pomocy. Może to zabrzmi patetycznie, ale Marcin stał się dla nas symbolem słów wypisanych na sztandarze: „Bóg, Honor, Ojczyzna” – mówi kapitan.

O postawie st. szer. Błyskuna dowiedzieli się już żołnierze w czterech podległych Brygadzie garnizonach. Przez dowódcę jednostki został wyróżniony nagrodą pieniężną, listem pochwalnym oraz zdjęciem na tle sztandaru 1 Brygady.

PG

autor zdjęć: Arch. prywatne

dodaj komentarz

komentarze

~Pul_kan
1390621500
Panie Marcinie, Twoje postepowanie wobec sasiadki zasluguje na zauwazalnosc. To troche nietypowe slowo. Jednak, Twoja bezinteresowna pomoc, to jest COS WIELKIEGO, choc malego, ale od serca danego. Gratuluje, ze zostales zauwazony i choc symbolicznie wyrozniony. W zamian za to, jesli zachorujesz i nie bedziesz mogl byc w sluzbie (pracy), to rzad Ci dzisiaj zaaplikowal tylko 80% stawki uposazenia za dni chorobowe. To zdjecie na tle sztandaru zachowaj dla wnukow, bo to dla Ciebie napewno wyroznienie, ktore pozostanie w pamieci Twojej, Rodziny i kolegow.
1A-3B-D7-8A
~micha
1390177620
Człowiek jest tyle wart ile może pomóc drugiemu człekowi i wielkie brawa dla niego chętnie bym mu to wynagrodził,ale niestety jestem pierdołą bez pieniędzy
C7-84-F9-AA
~Binio
1390142040
Bardzo dawno temu ,to harcerze pomagali takim osoba.Super postawa P.Marcina,SZACUN
2D-FC-03-E9
~scooby
1390140660
Po co "saperowi" metalowy zegarek ?
DB-A6-73-01

Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
 
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Serwis K9 w Polsce
Wojna w świętym mieście, epilog
Orzeł dla bohaterów
Polska wiktoria na Monte Cassino
Zmiany w dodatkach stażowych
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Śladami ojca
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
W obronie wschodniej flanki NATO
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Na straży nieba
Pierwsi na oceanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Pływacy i maratończycy na medal
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Armia Andersa w operacji „Honker”
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wioślarze i triatlonistka na podium
NATO on Northern Track
„Pierwsza Drużyna” na start
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gry wojenne w szkoleniu
Flota Bayraktarów w komplecie
Układ nerwowy Mieczników
Pytania o europejską tarczę
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Ta ziemia do Polski należy…”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Bohater odtrącony
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Więcej hełmów dla żołnierzy
Mobilne dowodzenie
Broń Hitlera w rękach AK
They Will Check The Training Results in Combat
Ameryka daje wsparcie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Po przeprawie ruszyli do walki
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
I zdobyliśmy!
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Polki pobiegły po srebro!
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO