moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Walka z piratami: dyplomacja i okręty

Czasem było naprawdę gorąco. Zatrzymaliśmy trzy pirackie łodzie. Nasi ludzie wypływali na akcję i nie byli pewni, czy wrócą – wspomina kmdr por. Piotr Nieć, szef sztabu w natowskim zespole SNMG-1. Okręty, który prowadzą wymierzone w piratów działania na pograniczu Afryki i Azji, zakończyły właśnie pierwszą część misji.

Okręt flagowy grupy SNMG-1 – norweska fregata HNoMS „Fridtjof Nansen”.

W skład zespołu, który stanowi część Sił Odpowiedzi NATO, wchodzą fregaty i niszczyciele ze Stanów Zjednoczonych, Holandii, Danii oraz Norwegii. – Podczas pierwszego półrocza było ich łącznie pięć – tłumaczy kmdr por. Piotr Nieć, szef sztabu SNMG-1. – Po raz pierwszy w historii na pewien czas dołączyła do nas również jednostka spoza Sojuszu Północnoatlantyckiego: ukraińska fregata UPS „Hetman Sahajdaczny” – dodaje.

Okręty operowały na Oceanie Indyjskim i Morzu Czerwonym, a ich głównym zadaniem było powstrzymanie aktywności piratów, którzy grasują w tamtym rejonie. – Wychodzą w morze 10-metrowymi łodziami, wyposażonymi jedynie w GPS i wypatrują statków, które mogliby opanować. Ruch jest tam spory, więc od czasu do czasu im się udaje – opowiada kmdr por. Nieć. Piraci wdzierają się na pokład, terroryzują załogę i nakazują kierować okręt do Somalii. Następnie kontaktują się z armatorem i każą płacić okup: czasem za sam statek, częściej za członków załogi. – Jednym z naszych zadań było właśnie zapobieganie aktom terroru. Udało nam się namierzyć i zatrzymać trzy wypełnione piratami łodzie – mówi kmdr por. Nieć. Zajmowali się tym żołnierze Wojsk Specjalnych, którzy zostali zaokrętowani na pokładach należących do zespołu okrętów. – Takie operacje nie były nazywane „bojowymi”, jednak wiązały się ze sporym ryzykiem. Ludzie wypływali w morze i nie byli pewni, czy wrócą – zaznacza. Dodaje jednak, że choć piraci często ostrzeliwują cywilne jednostki, konfrontacji z regularnym wojskiem z reguły unikają, nawet w skrajnych sytuacjach.

Ale misja zespołu nie polegała tylko na pilnowaniu bezpieczeństwa na styku Azji i Afryki. Miała też wymiar dyplomatyczny. – W tamtym rejonie swoje okręty mają siły morskie wielu państw, w tym światowych mocarstw, takich jak Chiny czy Japonia. Naszym zadaniem było wejść z nimi w kontakt. Na szczeblu sztabów ustalić zasady wspólnego działania, tak aby stworzyć przeciw piratom zwarty front – wyjaśnia kmdr por. Nieć. Temu służyły też wizyty w portach i rozmowy z miejscowymi władzami oraz przedstawicielami przedsiębiorstw żeglugowych. – Byliśmy między innymi w Omanie, Dżibuti, na Seszelach czy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – wylicza szef sztabu SNMG-1.

Teraz trwa przerwa w działalności zespołu. Okręty wróciły do macierzystych portów. SNMG-1 wznowi działalność w połowie stycznia.

Kmdr por. Nieć będzie szefem sztabu jeszcze przez pół roku. Jak dotąd żaden polski oficer nie piastował w zespole tak wysokiego stanowiska. – Ale nasze siły morskie funkcjonowały w nim już wcześniej – przypomina kmdr ppor. Piotr Adamczak z Biura Prasowego Marynarki Wojennej. – Dwukrotnie w skład zespołu wchodziła fregata rakietowa ORP „Gen. K. Pułaski” – dodaje. Wówczas jednak okręty SNMG-1 operowały w nieco innym rejonie. OPR „Pułaski” brał udział w ćwiczeniach na Morzu Śródziemnym i Północnym. – A kiedy wybuchła wojna rosyjsko-gruzińska, został wysłany na Morze Czarne – zaznacza kmdr ppor. Adamczak.

Okolice Rogu Afryki to w tej chwili jeden z najbardziej niebezpiecznych regionów świata. Punktem zapalnym jest Somalia. Od 1991 roku trwa tam wojna domowa, a rząd kontroluje niewielkie skrawki terytorium. W kraju działa wiele grup powiązanych z Al-Kaidą, aktywność piratów zaś stanowi poważne zagrożenie dla żeglugi. Tymczasem właśnie w pobliżu Somalii przebiegają szlaki handlowe, które łączą Europę, Afrykę i Azję.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: www.forsvaret.no

dodaj komentarz

komentarze

~Patryk
1444985760
Gdzie można się zapisać. Proszę o odpowiedź
A5-C3-26-88

Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO na północnym szlaku
Sprawa katyńska à la española
Rakiety dla Jastrzębi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
V Korpus z nowym dowódcą
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jeśli nie Jastrząb, to…
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Optyka dla żołnierzy
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Barwy walki
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Szarża „Dragona”
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Ocalały z transportu do Katynia
Zmiany w dodatkach stażowych
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Prawda o zbrodni katyńskiej
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Ogień w podziemiu
Przygotowania czas zacząć
Charge of Dragon
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Na straży wschodniej flanki NATO
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Mundury w linii... produkcyjnej
Odstraszanie i obrona
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Święto wojskowego sportu
Głos z katyńskich mogił
Zbrodnia made in ZSRS
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Kurs z dzwonem
Ramię w ramię z aliantami
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Szpej na miarę potrzeb
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Strażacy ruszają do akcji
Wojna w świętym mieście, część druga

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO