moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojskowe mieszkania będą tańsze?

Do Sejmu wpłynął projekt przywracający 95-procentowe bonifikaty na wykup wojskowych mieszkań przez żołnierzy. Złożyli go posłowie Platformy Obywatelskiej. – Chcemy usprawnić politykę mieszkaniową. Dzięki nowelizacji ustawy o zakwaterowaniu poprawę odczują żołnierze i agencja mieszkaniowa – zapowiada poseł Elżbieta Radziszewska.


Posłowie chcą zmienić przepis ustawy, który wszedł w życie w styczniu tego roku. Wprowadził on nowe zasady kupowania mieszkań od Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. W miejsce dotychczasowej 95-procentowej ulgi (oprócz zajmującego lokum żołnierza mógł z niej skorzystać m.in. mieszkający z nim członek rodziny) wprowadzono 60-procentowy upust. Zmniejszono także z 90 procent do 30 ulgę dla pracowników wojska, którzy chcieliby kupić mieszkanie od WAM.

Zmiany sprawiły, że zainteresowanie wykupem wojskowych mieszkań drastycznie spadło. W pierwszym półroczu od wojskowej agencji kupiono zaledwie sześć lokali, w sumie za cenę 366 tysięcy 546 zł. Co więcej, żadnego z tych mieszkań nie kupił żołnierz. W analogicznym okresie dwa lata temu WAM udało się sprzedać 1665 mieszkań za łączną kwotę 43 mln 716 tys. 966 zł.

– Niższe bonifikaty miały zniwelować różnice między tymi, którzy wykupują lokale, a tymi którzy decydują się na wzięcie odprawy mieszkaniowej (przysługuje ona w określonych przypadkach żołnierzom odchodzącym z wojska, którzy na przykład nie planują wykupu służbowego lokum – przyp. red). Tymczasem, jak pokazują liczby, cel nie został osiągnięty – mówi Elżbieta Radziszewska, posłanka PO. Średnia wysokość upustu uzyskanego przy sprzedaży lokali do 20 czerwca 2013 roku wyniosła 95 551 zł, podczas gdy średnia wysokość odprawy – 180 111 zł.

 – O problemie opowiedzieli nam żołnierze w Nowym Glinniku. Pojechaliśmy tam z przewodniczącym Sejmowej Komisji Obrony Stefanem Niesiołowskim na zaproszenie rady osiedla. Potem sprawę przedstawiliśmy ministrowi obrony narodowej, który poparł nasz pomysł. W poselskim projekcie proponujemy więc powrót do wysokości bonifikat obowiązujących do końca 2012 roku – mówi posłanka PO. I podkreśla, że w rzeczywistości inicjatorami zmian są sami żołnierze.

Elżbieta Radziszewska zaznacza, że z powodu braku zainteresowania mieszkaniami dodatkowe koszty ponosi także agencja wojskowa. – Albo musi utrzymywać pustostany, albo przeprowadzać remonty, jeśli służbowy lokal ma zająć kolejny żołnierz – mówi Elżbieta Radziszewska. Średni koszt remontu lokalu przed ponownym oddaniem go do użytku wynosi 10 tys. 663 zł.

Inicjatywę posłów chwalą żołnierze. – Do końca ubiegłego roku był duży ruch na wojskowym rynku mieszkań. Po zmianie przepisów prywatyzacja niemal stanęła w miejscu. Nie ma się jednak co dziwić. Większość z nas kalkuluje, co bardziej się opłaca. Teraz finansowo lepiej wychodzą ci, którzy decydują się na odprawę mieszkaniową – mówi oficer z Torunia.

Za zmianami w przepisach opowiada się też Wojskowa Agencja Mieszkaniowa. – Są one uzasadnione. Przywrócenie bonifikat przy wykupie lokali nie wpłynie negatywnie na nasze przychody. Pozwoli nam za to na szybszą sprzedaż mieszkań – podkreśla Michał Świtalski, prezes WAM.

Parlamentarzyści chcą także zwiększyć możliwości zamiany mieszkań wojskowych. Obecne przepisy wprowadzają wiele ograniczeń. Na przykład pracownik cywilny wojska zajmujący mieszkanie WAM może zamienić je na inne, ale tylko wtedy, gdy interesujący go lokal zajmuje żołnierz zawodowy. – Przepisy sprawiają, że nie ma możliwości zamiany mieszkania z inną osobą cywilną, ani też prawa do przydziału innego lokum. Chcemy to zmienić, tak by np. osoba w trudnej sytuacji finansowej, mogła zamienić mieszkanie na mniejsze – wyjaśnia Radziszewska.

Poselski projekt nowelizacji ustawy o zakwaterowaniu sił zbrojnych trafił w grudniu do Sejmu.

W 2012 roku Wojskowa Agencja Mieszkaniowa sprzedała ponad 7 tys. lokali. Najwięcej w: Szczecinie (1059), Warszawie (1104) oraz w Gdyni (787). Najmniejsze zainteresowanie nabyciem mieszkań na własność odnotowano w: Poznaniu (389), Wrocławiu (506) oraz Olsztynie (554).

PG

autor zdjęć: Beata Klekociuk

dodaj komentarz

komentarze

~Jaro
1394653500
Ciekawe czy szeregowi będą mieli szanse wykupić taniej takie mieszkanie? bo jak na razie 12 lat i kopniak, brak emerytury a najlepsze lata się spędza w mon- ie. Zapraszam wszystkich do wku z żalem ściskającym cztery... którzy myślą ze takie super przywileje.
D5-F2-B3-E4
~endrju
1387643640
A dlaczego nauczyciele mają 20h pracy tygodniowo a żołnierze często są w pracy przez 4 - 6 tygodni BEZ PRZERWY, jedząc, biegając , śpiąc i itd wszystko na rozkaz. Może dlatego, co? Każdy jest kowalem swego losu, i nikt nikomu nie zabrania iść w kamasze.
FE-DF-91-04
~scooby
1387628580
~gegroza - 1. Górnik zaczynając pracę nie składa przysięgi , która zobowiązuje go do oddania życia w obronie ojczyzny. 2. Policjant nie musi strzelać i ładować granatów do moździerza. 3. Bo w armii potrzebujemy najlepszych a nie najsłabszych ( np. Policja). p.s. Kto chce mieć tak dobrze - kierunek WKU.
DB-A6-73-01
~gegroza
1387564260
Niech mi ktoś wytłumaczy dlaczego żołnierze mają dostać takie upusty ? A dlaczego nie górnicy, nauczyciele albo policjanci ?
4C-30-33-85
~kris
1387563780
Najwyższy czas bo dlaczego przez wieki wykupowano mieszkania za niższe stawki a teraz wykup jest za kosmiczne stawki !
98-60-3B-23
~scooby
1387537740
Na taki Poznań 190 tyś to nie wiele .
DB-A6-73-01

Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
 
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Na straży wschodniej flanki NATO
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ocalały z transportu do Katynia
Kurs z dzwonem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ogień w podziemiu
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Głos z katyńskich mogił
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Optyka dla żołnierzy
Mundury w linii... produkcyjnej
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Prawda o zbrodni katyńskiej
Sprawa katyńska à la española
Ramię w ramię z aliantami
Odstraszanie i obrona
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Barwy walki
Jeśli nie Jastrząb, to…
Szarża „Dragona”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Rakiety dla Jastrzębi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zmiany w dodatkach stażowych
Szpej na miarę potrzeb
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Zbrodnia made in ZSRS
Charge of Dragon
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
25 lat w NATO – serwis specjalny
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Święto wojskowego sportu
Przygotowania czas zacząć
Strażacy ruszają do akcji
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w świętym mieście, część druga
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, epilog
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO