moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Najlepsi trafią do NSR

1700 ochotników rozpocznie w styczniu służbę przygotowawczą. To będzie pierwszy z trzech zaplanowanych na 2014 rok turnusów dla szeregowych. Elewi będą się szkolić m.in. w Toruniu, Koszalinie i Zegrzu. Po czteromiesięcznej nauce i zdanych egzaminach najlepsi podpiszą kontrakty na służbę w Narodowych Siłach Rezerwowych.


Służba przygotowawcza to oferta dla osób, które nigdy wcześniej nie odbywały czynnej służby wojskowej. – Taką możliwość wprowadziliśmy w październiku 2010 roku, gdy okazało się, że bardzo wielu młodych ludzi było tym zainteresowanych. I jest nadal. Służba przygotowuje ochotników na potrzeby Narodowych Sił Rezerwowych i stała się sposobem na pozyskiwanie wyszkolonych rezerw dla sił zbrojnych – mówi pułkownik Roman Siciński z Zarządu Organizacji i Uzupełnień Sztabu Generalnego WP.

W 2014 roku, zgodnie z rozporządzeniem rządu, służbę przygotowawczą będzie mogło przejść ponad 5 tysięcy ochotników. – W wojskowych komendach uzupełnień trwa już rekrutacja pierwszych osób, odbywają się m.in. badania lekarskie i psychologiczne. Elewi, czyli kandydaci na szeregowych, służbę rozpoczną 8 stycznia – dodaje pułkownik. Najwięcej ochotników przyjmą: Centrum Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu – 320 osób oraz Centrum Wojsk Lądowych w Poznaniu – 250 osób. We wrocławskim Centrum Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych są miejsca dla 210 elewów, w grudziądzkim centrum logistyki – 230, a w zegrzyńskim centrum łączności – 220.

Część kandydatów trafi też do centrów szkolenia: Sił Powietrznych w Koszalinie, Inżynieryjno-Lotniczego w Dęblinie, Marynarki Wojennej w Ustce i Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim. W sumie w całej Polsce służbę przygotowawczą rozpocznie 1700 osób. – To osoby, które nie miały nic wspólnego z wojskiem. Muszą się nauczyć wojskowego abecadła – mówi oficer ze Sztabu Generalnego. Dlatego na początek elewów czekają trzy miesiące szkolenia podstawowego. – Ochotnicy poznają m.in. regulaminy, musztrę, ale też zasady dyscypliny wojskowej. Będą mieć również zajęcia ze szkolenia ogniowego czy taktyki – zapowiada kpt. Krzysztof Baran, oficer prasowy Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.

Pierwszy etap służby zakończy się egzaminami. Kandydaci do NSR będą sprawdzani m.in. ze strzelania, znajomości zasad zachowania się podczas użycia broni masowego rażenia, budowy broni i korzystania z niej oraz nawiązywania łączności. Poza tym każdy ochotnik będzie musiał zaliczyć test sprawności fizycznej. Ci, którzy pozytywnie przejdą weryfikację, rozpoczną miesięczne szkolenie specjalistyczne. – Pierwszy turnus służby przygotowawczej w nowym roku zakończy się 30 kwietnia. Ochotnicy, którzy się sprawdzą i zdadzą egzamin końcowy, będą mogli podpisać kontrakt z Narodowymi Siłami Rezerwowymi – dodaje oficer ze Sztabu Generalnego.

Szacuje się, że w 2014 roku służba przygotowawcza dla ponad pięciu tysięcy ochotników może kosztować resort obrony ok. 65 mln złotych. Najwięcej, bo blisko 30 mln, MON wyda na wyżywienie i zakwaterowanie ochotników w jednostkach wojskowych. Ponad 23 mln złotych przeznaczono na wynagrodzenia, w tym na nagrody i zapomogi.

Według danych Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, w 2013 roku służbę przygotowawczą odbyło w sumie 3803 żołnierzy – elewów i kadetów (szkolonych w ramach służby przygotowawczej dla studentów). Spośród nich kontrakty z dowódcami jednostek wojskowych na wykonywanie obowiązków w ramach NSR podpisało 3750 żołnierzy rezerwy. Obecnie trwa trzeci turnus służby przygotowawczej dla szeregowych, podczas którego ćwiczy ponad 1660 elewów. Szkolenie zakończą 20 grudnia 2013 roku. – W ciągu całego 2013 roku przeszkolonych zostanie 5470 ochotników, którzy będą wspierać armię.

W skład Narodowych Sił Rezerwowych wchodzą ochotnicy, którzy podpisali kontrakty z armią na pełnienie służby w rezerwie. Nadano im przydziały kryzysowe na określone stanowiska służbowe w jednostkach wojskowych. Żołnierze rezerwy mają wesprzeć zawodową armię w przypadku realnych zagrożeń militarnych oraz klęsk żywiołowych zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Ich obowiązkiem jest m.in. udział w organizowanych przez jednostkę ćwiczeniach (do 30 dni w roku). W tym czasie dostają uposażenie, umundurowanie, zakwaterowanie, a ich pracodawca może liczyć na rekompensatę kosztów ich nieobecności w pracy.
PG

autor zdjęć: st. szer. Łukasz Kermel

dodaj komentarz

komentarze

~st.kpr.rez.M
1387017840
~Mateusz Najpierw zdaj szkołę zdaj maturę, egzamin zawodowy to wszystko są punkty przypuszczam ze masz kat A bo bez tego zapomnij. Jak ci się uda dostać do przygotowawczej i ją przechodzisz . To jeszcze tylko kontrakt z NSR szkolenie rotacyjne NSR bo niektóre jednostki takie szkolenie wymagają. I droga do zawodowego otwarta.
D9-AC-66-DC
~Mateusz
1386866340
No dobrze, mam więc takie pytanie, kończę technikum samochodowe w kwietniu, w maju mam maturę. Z tego co się orientuję, muszę przejść służbę przygotowawczą, przechodzę ją i co dalej? założenie jest takie że zdaje egzaminy i podpisuje kontrakt. Chciałbym iść na zawodowego szeregowego i wziąć udział w misji lub kilku misjach, co mam zrobić żeby mi się udało?
03-C7-92-6E
~scooby
1386848700
Żołnierski Mundur tylko dla najlepszych.
DB-A6-73-01

Strażacy ruszają do akcji
 
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Sandhurst: końcowe odliczanie
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Ramię w ramię z aliantami
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Charge of Dragon
Kadisz za bohaterów
NATO na północnym szlaku
SOR w Legionowie
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Zbrodnia made in ZSRS
Głos z katyńskich mogił
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
V Korpus z nowym dowódcą
Barwy walki
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Przygotowania czas zacząć
Szarża „Dragona”
Wojna w świętym mieście, część druga
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Zachować właściwą kolejność działań
Kolejne FlyEle dla wojska
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Front przy biurku
Sprawa katyńska à la española
Ocalały z transportu do Katynia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Odstraszanie i obrona
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Mundury w linii... produkcyjnej
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Optyka dla żołnierzy
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Szpej na miarę potrzeb
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Na straży wschodniej flanki NATO
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Święto stołecznego garnizonu
Rakiety dla Jastrzębi
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO