moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Studenci świętowali Dzień Podchorążego

Dziś na wojskowych uczelniach władzę przejęli studenci. Odbywały się rekonstrukcje wydarzeń nocy listopadowej, warty w historycznych mundurach i pokazy fajerwerków – tak świętowano Dzień Podchorążego. Upamiętnia on wydarzenia z nocy 29 listopada 1830 roku rozpoczynającej Powstanie Listopadowe.


– To święto jest dla nas okazją do pielęgnowania tradycji Wojskowej Akademii Technicznej i pamięci o powstaniu narodowym, które 183 lata temu rozpoczęli nasi rówieśnicy – mówi sierż. podchor. Mateusz Stępkowski, student WAT, a dziś honorowy rektor szkoły.

29 listopada 1830 roku słuchacze warszawskiej Szkoły Podchorążych Piechoty zdobywając Belweder, rezydencję wielkiego księcia Konstantego, rozpoczęli zbrojne powstanie przeciwko caratowi. Na pamiątkę tych wydarzeń w wojskowych szkołach obchodzony jest Dzień Podchorążego. Tego dnia władze przejmują studenci, odbywają się uroczyste capstrzyki i inscenizacje nocy listopadowej, zaciągane są warty w historycznych mundurach z 1830 roku.

W Wojskowej Akademii Technicznej świętowano wyjątkowo, ponieważ tego dnia przypada także święto uczelni. – Naszym celem jest nie tylko sprostać technologicznym wyzwaniom XXI wieku, ale też stać się uczelnią trzeciej generacji – podkreślał podczas obchodów gen. bryg. prof. Zygmunt Mierczyk, rektor WAT. Dodał, że akademia opiera się na trzech filarach. Jednym jest kształcenie, wychowanie i szkolenie, drugim prace naukowo-badawcze, a trzecim współpraca z przemysłem.


Podwójne święto obchodziła też wrocławska Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych, która 28 listopada ukończyła 70 lat. – Korzenie „Szkoły Generałów” sięgają aż XVIII wieku, a jej nieodłącznym elementem są wydarzenia, które rozegrały się w nocy z 29 na 30 listopada – mówił podczas zbiórki rektor-komendant szkoły płk prof. Mariusz Wiatr.

Uroczystość we Wrocławiu uświetnił pokaz fajerwerków. Symbolizowały one pożar browaru na Solcu w Warszawie, którego podpalenie było znakiem do rozpoczęcia powstańczego zrywu 1830 roku. W nawiązaniu do tamtych wydarzeń studenci ubrani w mundury historyczne zaprezentowali też fragmenty dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Noc Listopadowa”.


Dzień Podchorążego świętowały także pozostałe wyższe uczelnie wojskowe: Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie i gdyńska Akademia Marynarki Wojennej. Kulminacją uroczystego capstrzyku w „Szkole Orląt” była inscenizacja Nocy Listopadowej przygotowana przez grupę rekonstrukcyjną oraz otrzęsiny najmłodszego rocznika podchorążych.

Z kolei główną atrakcją w Akademii Marynarki Wojennej okazał się występ Orkiestry Reprezentacyjnej MW. Zorganizowano także dzień otwarty na uczelni. Zwiedzający ją mieszkańcy Gdyni mogli m.in. zobaczyć gabinety dydaktyczne, nowoczesne symulatory i zwiedzić okręt podwodny.

We wszystkich szkołach podczas obchodów komendanci wręczyli wyróżnienia, nagrody i odznaczenia najlepszym nauczycielom akademickim, wyróżniającym się studentom oraz osobom zasłużonym dla uczelni. Natomiast w weekend w szkołach odbędą się uroczyste Bale Podchorążych.

* * * * *

Nocą 29 listopada 1830 roku słuchacze Szkoły Podchorążych Piechoty pod wodzą podporucznika Piotra Wysockiego zaatakowali Belweder, siedzibę rosyjskiego dowódcy polskiej armii – Wielkiego Księcia Konstantego. Rocznica tej nocy, która rozpoczęła Powstanie Listopadowe, obchodzona jest we wszystkich wojskowych uczelniach jako Dzień Podchorążego. Po raz pierwszy świętowano jeszcze pod zaborami w 1908 roku w konspiracyjnej Szkole Podchorążych we Lwowie. Na stałe święto wprowadzono po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Joanna Kulhawik, WSOWL, WSOSP

dodaj komentarz

komentarze


Mundury w linii... produkcyjnej
 
Cena wolności
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Jeśli nie Jastrząb, to…
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Głos z katyńskich mogił
Jak wyszkolić pilota F-16?
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Animus Fortis, czyli mężny duch
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Zmiany w dodatkach stażowych
Szpej na miarę potrzeb
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Weterani i bokser „Master”
Optyka dla żołnierzy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Odstraszanie i obrona
Kurs z dzwonem
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Zbrodnia made in ZSRS
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Święto wojskowego sportu
Wojsko inwestuje w Limanowej
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ogień w podziemiu
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w świętym mieście, część druga
Przygotowania czas zacząć
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Psiakrew, harmata!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Prawda o zbrodni katyńskiej
NATO na północnym szlaku
25 lat w NATO – serwis specjalny
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Hiszpański palimpsest
Ocalały z transportu do Katynia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO