moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Minister obrony na „Cobrze-13”

Dowodząc specjalsami z państw NATO i Unii Europejskiej nasze wojska specjalne pokazują najwyższą światową klasę – uważa minister Tomasz Siemoniak. Szef MON odwiedził w Kielcach dowództwo ćwiczeń sił specjalnych NATO „Cobra-13”. Ich celem jest sprawdzenie gotowości polskiego Dowództwa Wojsk Specjalnych do kierowania komandosami sojuszu.


– Polska zadeklarowała jakiś czas temu, że jej specjalnością staną się wojska specjalne i to się teraz dzieje, a ranga naszych Wojsk Specjalnych wzrasta – podkreślał minister obrony Tomasz Siemoniak w trakcie wizyty w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Ulokowano tam dowództwo trwających właśnie międzynarodowych ćwiczeń sił specjalnych „Cobra-13”.

To największe manewry sił specjalnych NATO w tym roku. Żołnierzami biorącymi w nich udział kieruje z Kielc Dowództwo Komponentu Operacji Specjalnych (Special Operations Component Command – SOCC) sformowane na bazie polskiego Dowództwa Wojsk Specjalnych. – Dowodząc specjalsami z kilkunastu państw NATO i UE nasze Wojska Specjalne pokazują najwyższą światową klasę – stwierdził minister Siemoniak na Facebooku.

Kierownik ćwiczeń, dowódca Wojsk Specjalnych gen. bryg. Piotr Patalong przedstawił szefowi MON założenia scenariusza, który realizują żołnierze na poligonach w Polsce, Czechach, na Litwie i w Słowacji. Wojska specjalne prowadzą tam operację stabilizacyjną w fikcyjnym państwie Freedonia, w którym doszło do konfliktu na tle etnicznym.

– Ćwiczenia te są zwieńczeniem kilku lat pracy naszych Wojsk Specjalnych – zaznaczył gen. Patalong. Dodał też, że celem manewrów jest narodowa certyfikacja dowództwa SOCC i potwierdzenie jego zdolności do planowania i kierowania operacjami specjalnymi w ramach operacji sojuszniczej.


Minister Siemoniak zapoznał się w Kielcach z działaniem Połączonego Centrum Operacyjnego (Joint Operation Center) i obejrzał najnowocześniejsze w Europie mobilne stanowisko dowodzenia. Dowódca SOCC gen. bryg. Jerzy Gut podkreślił, że stanowisko spełnia standardy natowskie i pozwala na operowanie w każdym miejscu na świecie. – To tutaj są planowane operacje specjalne prowadzone przez ćwiczące jednostki – tłumaczył.

Szef MON spotkał się też z żołnierzami z państw uczestniczących w ćwiczeniach. Ministrowi towarzyszyli m.in. szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Mieczysław Gocuł i dowódca Sił Powietrznych gen. broni pil. Lech Majewski.

„Cobra-13” to największe ćwiczenia sił specjalnych NATO w tym roku. Rozpoczęły się 4 listopada i potrwają do końca miesiąca. Uczestniczy w nich ponad dwa tysiące żołnierzy wojsk specjalnych z 16 państw NATO i Unii Europejskiej. Kieruje nimi Dowództwo Komponentu Operacji Specjalnych sformowane na bazie polskiego Dowództwa Wojsk Specjalnych i operujące z Kielc. W Polsce żołnierze szkolą się na poligonach w Żaganiu, Drawsku i w Zatoce Gdańskiej. Z naszych sił w manewrach uczestniczą zespoły bojowe żołnierzy Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca oraz Formozy. Lotniczy zespół bojowy utworzy 7 Eskadra Działań Specjalnych. Komandosi z Agatu odpowiadają za ochronę stanowiska dowodzenia, a Nil zajmuje się zabezpieczeniem systemu dowodzenia i wsparciem informacyjnym. Żołnierze GROM-u wchodzą natomiast w skład dowództwa i kierownictwa ćwiczeń. „Cobra” sprawdzi gotowość polskiego DWS do dowodzenia komandosami NATO. Jeśli oficerowie dowództwa przejdą test pozytywnie, to po raz pierwszy w historii naszych sił zbrojnych dowództwo tak wysokiego szczebla będzie pełnić dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO. Polska dołączy tym samym do elitarnego grona sześciu państw, które mają takie uprawnienia (Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Włochy i Turcja).

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: DWS

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany w dodatkach stażowych
 
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Hiszpański palimpsest
Wojna w świętym mieście, część druga
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak wyszkolić pilota F-16?
Animus Fortis, czyli mężny duch
NATO na północnym szlaku
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
V Korpus z nowym dowódcą
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Kurs z dzwonem
Weterani i bokser „Master”
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Zgłoś się na kurs i zostań kapralem!
Przygotowania czas zacząć
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
10 kwietnia 2010 – pamiętamy!
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Wojskowi medycy ratują i leczą
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Mundury w linii... produkcyjnej
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Święto wojskowego sportu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Szpej na miarę potrzeb
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Rakiety dla Jastrzębi
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Będzie można zostać snajperem lądowym
Pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Wojsko inwestuje w Limanowej
Odstraszanie i obrona
Optyka dla żołnierzy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Jeśli nie Jastrząb, to…
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Psiakrew, harmata!
Wojna w świętym mieście, epilog
Cena wolności
Ogień w podziemiu
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Zwycięstwo pod Racławicami dało Polakom nadzieję
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO