moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kondycja żołnierzy w komputerze

Rusza system informatyczny, który ma ułatwić zarządzanie danymi z egzaminów sprawnościowych żołnierzy. Dzięki nowej e-bazie egzaminatorzy będą mogli szybciej analizować uzyskane wyniki, a dowódcy błyskawicznie sprawdzić oceny swoich podkomendnych nawet z ostatnich kilku lat.


Wojsko co roku opracowuje ogólne statystyki dotyczące egzaminów sprawnościowych. – Z komórek odpowiedzialnych za wychowanie fizyczne i sport na poszczególnych szczeblach otrzymujemy wyniki sprawdzianów w formie meldunków. Dane były opracowywane i scalane bez wykorzystania zintegrowanego systemu informatycznego. Zbieranie ich i przygotowanie ogólnych statystyk było dość czasochłonne – przyznaje ppłk Marek Świercz z Oddziału Wychowania Fizycznego i Sportu Zarządu Szkolenia – P7 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Na pomysł stworzenia systemu, który uporządkuje i przyspieszy zdobycie informacji o kondycji żołnierzy, wpadli trzy lata temu oficerowie w Oddziale Wychowania Fizycznego i Sportu. Prace nad zunifikowanym oprogramowaniem rozpoczęły się w Zarządzie Szkolenia – P7 Sztabu Generalnego WP, przy współpracy Resortowego Centrum Zarządzania Projektami Informatycznymi.

W 2010 roku jako pierwsza na prototypowym systemie pracowała centralna komisja egzaminacyjna MON, a w ostatnich dwóch latach także dowództwa rodzajów sił zbrojnych. – W tym czasie doskonaliliśmy system, uwzględnialiśmy zgłaszane uwagi – tłumaczy ppłk Świercz, który od początku pracował nad przygotowaniem i wdrożeniem systemu.

Teraz z nowego oprogramowania zacznie korzystać całe wojsko. Decyzję w sprawie wprowadzenia systemu „Sprawdzian sprawności fizycznej żołnierzy zawodowych” podpisał w listopadzie minister obrony narodowej.

System będzie działał w wojskowej sieci teleinformatycznej MIL-WAN i będzie dostępny wszędzie tam, gdzie na czas egzaminów sprawnościowych powoływane są komisje egzaminacyjne. Obsługiwać go będą administratorzy, którzy w jednostkach zajmują się organizacją i przeprowadzaniem testów sprawnościowych.

Dzięki jednej, wspólnej dla całego wojska, elektronicznej bazie zarządzanie danymi z egzaminów z WF będzie dużo łatwiejsze. – Nowe rozwiązanie będzie pomocne szczególnie tym, którzy zasiadają w komisjach. Po zdanym egzaminie administrator sytemu wpisze wyniki żołnierzy i prześle do wspólnej bazy. Będziemy mieć do nich dostęp tuż po zakończonym sprawdzianie – tłumaczy ppłk Świercz.

System sprawi też, że dowódcy będą mieli „pod ręką” wszystkie wyniki z egzaminów swoich żołnierzy, także te z ostatnich lat. – Nam z kolei nowy system przyspieszy pracę i umożliwi szybkie robienie różnego rodzaju analiz i zestawień. Kilkoma kliknięciami otrzymamy gotowe dane, na przykład o liczbie piątkowiczów – tłumaczy oficer ze Sztabu Generalnego WP.

Do końca roku 2013 roku „SI Sprawdzian” ma być kompatybilny z systemem ewidencji wojskowej „SEW-on-line”. – Wyniki z egzaminów sprawnościowych będą automatycznie wprowadzane do systemu kadrowego. Ocena kondycji żołnierza znajdzie się więc w jego „elektronicznej teczce personalnej”, razem z innymi informacjami dotyczącymi, np. ukończonych kursów czy przebiegu służby. Dowódca, otwierając taką teczkę, będzie miał komplet informacji o danym żołnierzu – tłumaczy ppłk Świercz.

Choć system już działa, to w pełni zostanie wykorzystany dopiero w przyszłym roku. –Tegoroczne egzaminy sprawnościowe już się zakończyły. Nam udało się już jednak wprowadzić do systemu sporą część danych – podkreśla oficer z Zarządu Szkolenia – P7 SGWP.

Do corocznego egzaminu ze sprawności fizycznej zobowiązuje żołnierzy ustawa o służbie wojskowej. Zdają go żołnierze wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Normy sprawnościowe uzależnione są od wieku, płci i stanowiska.

Ten rok był ostatni, w którym przeprowadzono sprawdzian na starych zasadach. Od 2014 roku nie będą już uwzględniane zwolnienia z niego z powodu wyjazdu służbowego. Egzaminy będą też organizowane częściej niż dotychczas. Rozwiązania te mają zmotywować mundurowych do większego udziału w zajęciach sportowych i jednocześnie zmusić ich do przystępowania do sprawdzianu z WF. W 2013 roku miało do niego przystąpić 96 115 żołnierzy, ale stawiło się tylko 78 115, czyli 76,1 proc. To wynik gorszy niż w roku 2012, gdy egzamin zdawało 84 proc. wojskowych. Średnia ocen, jaką w tym roku otrzymywali żołnierze, to 4,3. Wprawdzie w porównaniu z rokiem ubiegłym spadła liczba osób, które otrzymały stopień niedostateczny, ale mniej też żołnierzy zasłużyło na ocenę bardzo dobrą.
PG

autor zdjęć: arch. 11 LDKPanc

dodaj komentarz

komentarze


Rozpoznać, strzelić, zniknąć
 
Zmiany w dodatkach stażowych
Święto stołecznego garnizonu
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Sandhurst: końcowe odliczanie
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Ramię w ramię z aliantami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szarża „Dragona”
Mundury w linii... produkcyjnej
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Wojna w świętym mieście, epilog
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sprawa katyńska à la española
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Charge of Dragon
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Kadisz za bohaterów
NATO on Northern Track
Rakiety dla Jastrzębi
Front przy biurku
Głos z katyńskich mogił
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Przygotowania czas zacząć
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Strażacy ruszają do akcji
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Barwy walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Kolejne FlyEle dla wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
V Korpus z nowym dowódcą
Zbrodnia made in ZSRS
Prawda o zbrodni katyńskiej
Zachować właściwą kolejność działań
Szpej na miarę potrzeb
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Optyka dla żołnierzy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ocalały z transportu do Katynia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Odstraszanie i obrona

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO