moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Grupa zadaniowa na straży żeglugi

Polowanie na okręt podwodny, odpieranie ataku z powietrza, ewakuacja cywilów z Półwyspu Helskiego do Gdyni – to tylko część zadań, które od poniedziałku wykonywały jednostki wchodzące w skład okrętowej grupy zadaniowej. Marynarka Wojenna ćwiczyła na Bałtyku osłonę transportu morskiego.


Tym razem w morze wyszedł zespół utworzony przez jednostki zarówno z 3 Flotylli Okrętów w Gdyni, jak i 8 Flotylli Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia. W jego skład weszła fregata rakietowa ORP „Gen. T. Kościuszko”, okręty rakietowe ORP „Orkan” i ORP „Piorun”, a także dwa trałowce: ORP „Gopło” i ORP „Mamry”. – Ćwiczyły one przede wszystkim osłonę transportu morskiego. Musiały też utrzymać panowanie na morzu w sytuacji kryzysu – wyjaśnia kmdr ppor. Radosław Pioch z biura prasowego Marynarki Wojennej.

Scenariusz zakładał, że jednostki będą atakowane spod wody. – W ćwiczeniach nie brał co prawda udziału okręt podwodny, ale takie elementy można trenować i bez niego – przyznaje kmdr por. Grzegorz Mucha, dowódca ORP „Kościuszko”. Załoga uruchomiła stację hydrolokacyjną i zbierała dane za pomocą holowanego za rufą sonaru. W ten sposób testowane były procedury walki z okrętem podwodnym. – Dla fregaty to chyba najtrudniejszy przeciwnik. Stosunkowo łatwo go namierzyć, kiedy wykonuje manewr wynurzenia albo właśnie schodzi pod wodę. Wówczas emituje stosunkowo duży hałas. Kiedy jednak operuje pod powierzchnią, sprawa się komplikuje. Zwłaszcza na takim akwenie jak Bałtyk – zaznacza kmdr ppor. Pioch. Morze to jest stosunkowo płytkie, ale występuje tutaj dużo warstw wody o zmiennej temperaturze i różnym zasoleniu.

Okręty wchodzące w skład OGZ współdziałały również z samolotem An-28. Załoga maszyny wskazywała cele nawodne i pomagała w ich identyfikacji. – Samolot w takich sytuacjach często okazuje się pomocny. Po prostu jego załoga z góry widzi więcej – podkreśla kmdr por. Mucha. Podczas pięciodniowych ćwiczeń marynarze prowadzili strzelania artyleryjskie i trenowali neutralizację min.

Na tym jednak nie koniec. – Jedno z zadań polegało na ewakuacji cywilów z terenu objętego kryzysem – wspomina kmdr por. Mucha. W tym celu okręty podeszły w okolice Półwyspu Helskiego. Z fregaty został spuszczony na wodę ponton, który w kilku turach przewiózł na pokład 20 osób. – W rolę cywilów potrzebujących pomocy wcielili się marynarze jednego z okrętów – wyjaśnia kmdr por. Mucha. – Kiedy dotarli na nasz pokład, zostali przebadani przez lekarza i zakwaterowani. Zgodnie z procedurą sprawdziliśmy też, czy nie mają przy sobie niebezpiecznych materiałów – tłumaczy kmdr por. Mucha. Zgodnie ze scenariuszem, cywile zostali przetransportowani do Gdyni.

– Okręty wojenne muszą być przygotowane także do tego typu działań. Fregata nadaje się do prowadzenia ewakuacji, choćby ze względu na swoją wielkość – podkreśla kmdr por. Mucha.

Okręty wróciły do portów w piątek przed południem. – W tym roku były to ósme i ostatnie już ćwiczenia z osłony morskich szlaków komunikacyjnych – informuje kmdr ppor. Pioch. Ich znaczenie trudno przecenić. Marynarze bowiem nie tylko podnoszą swoje kwalifikacje, ale też budują na morzu atmosferę zaufania i bezpieczeństwa, co ma wpływ na rozwój handlu. A to właśnie drogą morską przewożona jest największa ilość towarów. Każdego dnia tylko po Bałtyku pływa od dwóch do trzech tysięcy wszelkiego rodzaju statków. Co roku w polskich portach przeładowywane jest około 60 milionów ton towarów.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marynarka Wojenna

dodaj komentarz

komentarze


Ocalały z transportu do Katynia
 
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Szarża „Dragona”
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Święto wojskowego sportu
Optyka dla żołnierzy
Barwy walki
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Strażacy ruszają do akcji
V Korpus z nowym dowódcą
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Jeśli nie Jastrząb, to…
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Rakiety dla Jastrzębi
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Szpej na miarę potrzeb
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Na straży wschodniej flanki NATO
Ogień w podziemiu
Charge of Dragon
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Zmiany w dodatkach stażowych
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO na północnym szlaku
Zbrodnia made in ZSRS
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Mundury w linii... produkcyjnej
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, część druga
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Sprawa katyńska à la española
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Głos z katyńskich mogił
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Kurs z dzwonem
Odstraszanie i obrona
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ramię w ramię z aliantami
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO