moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dowództwo Generalne ma już swoje logo

Kształtem nawiązuje do granic Polski, a kolory symbolizują cztery rodzaje sił zbrojnych. Jasnoniebieski to Siły Powietrzne, czarny – Wojska Specjalne, zielony – Lądowe, a granatowy – Marynarka Wojenna. Tak wygląda logo Dowództwa Generalnego, które powstanie 1 stycznia. Ma ono już także swoją odznakę.


Prace nad projektem znaków graficznych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych trwały kilka miesięcy. Prowadzili je specjaliści z Grupy Organizacyjnej Dowództwa. – W wielu firmach logo jest jednym z pierwszych elementów, które powstaje podczas tworzenia strategii funkcjonowania instytucji – podkreśla gen. dyw. dr. Mirosław Różański, dowódca Grupy Organizacyjnej.

Pomysłodawcą logo jest mjr Szczepan Głuszczak, rzecznik prasowy Grupy Organizacyjnej. Major nie ukrywa, że wzorował się na odznace, którą zobaczył na mundurach armii amerykańskiej w Iraku w 2007 roku. – To był znak żołnierzy z 3 Dywizji Piechoty, kilka pasków w kwadracie. Od razu zapadł mi w pamięć – mówi oficer.

Major chciał, by dobrze rozpoznawalne stało się także logo nowego dowództwa. – Grafika miała połączyć w jedno specyfikę czterech różnych rodzajów wojsk. Chcieliśmy, żeby była prosta i czytelna, ale też uniwersalna i nowoczesna – wyjaśnia mjr Głuszczak. Dlatego oficer przygotowane projekty konsultował, między innymi, z grafikami spoza armii, przedstawicielami świata mediów i wykładowcami uniwersyteckimi. Przygotowane logo jednogłośnie zaakceptowała Komisja Historyczna do spraw Symboliki Wojskowej na szczeblu Ministerstwa Obrony Narodowej.

Nowe logo nosić będą na rękawach mundurów wszyscy żołnierze pracujący w Dowództwie Generalnym. – Jego kształt stylizowany jest na uproszczony wzór granic Polski. Cztery ukośnie położone pasy symbolizują cztery rodzaje sił zbrojnych – mówi pomysłodawca.

Na samej górze znajduje się kolor jasnoniebieski odpowiadający Siłom Powietrznym, tuż pod nim: czarny – to Wojska Specjalne, zielony – Wojska Lądowe i granatowy Marynarka Wojenna. – Te cztery barwy są oddzielone cieniutkimi białymi paskami, które symbolizują integrację całego wojska – tłumaczy major.


Grupa Organizacyjna opracowała także odznakę pamiątkową nowego dowództwa. Jej podstawę stanowi krzyż maltański, znany też jako krzyż cnót rycerskich. Cztery emaliowane ramiona, które symbolizują rodzaje sił zbrojnych, utrzymano w kolorystyce z logo. W głównej części krzyża znajduje się orzeł Ministerstwa Obrony Narodowej w koronie, z głową zwróconą w prawo i ze wzniesionymi skrzydłami. Nawiązuje sylwetką do orła wieńczącego głowicę sztandaru wojskowego. Wizerunek ptaka wykonany jest z metalu w barwie oksydowanego srebra, korona, dziób i szpony orła są złociste. Za orłem umieszczone są skrzyżowane dwa miecze. Na rewersie znajdują się kolejny numer odznaki i rok jej wykonania.

O ile logo będą nosić wszyscy żołnierze pracujący w Dowództwie Generalnym, o tyle odznaka będzie wręczana tym, którzy wykażą się zaangażowaniem w służbie. Jako pierwszy dostanie ją dowódca generalny (z tytułu objęcia stanowiska służbowego). Otrzymać ją będą mogli żołnierze i pracownicy wojska. Będzie przyznawana żołnierzom, którzy pełniąc służbę, wykazali się bohaterstwem, dowódcom oddziałów i pododdziałów, które uzyskały z inspekcji ocenę nie niższą niż 4,51, weteranom i kombatantom za szczególne zasługi dla obronności państwa. W uzasadnionych przypadkach odznaka będzie też mogła być nadana innym osobom zasłużonym dla dowództwa.

Pamiątkową odznakę będzie nadawał dowódca generalny, na wniosek 12-osobowej Komisji. W jej skład wejdą m. in. szef sztabu DG i sześciu inspektorów (Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Wojsk Specjalnych, Rodzajów Wojsk i Szkolenia).

W wyniku reformy struktur dowodzenia 1 stycznia 2014 roku Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych przejmie zadania czterech dowództw. Będzie ono dowództwem połączonym, odpowiedzialnym m.in. za dowodzenie żołnierzami w czasie pokoju i kryzysu. W jego kompetencjach będzie leżało szkolenie dowództw i sztabów, wojsk, rezerw osobowych oraz kształcenie zawodowe. W skład Dowództwa Generalnego wejdą inspektoraty rodzajów sił zbrojnych, które będą organami pomocniczymi dla dowódcy generalnego.
PG

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~Szczepan
1385376840
Kształtem nawiązuje a kolory symbolizują - nie oznacza to, że oznaka jest wzorem granic Polski a barwy są charakterystyczne z kolorami beretów czy mundurów. Nie ma w symbolu odwzorowania geograficznego, gdyż byłby problem z zagospodarowaniem powiedzmy koloru wojsk lądowych, które stacjonują niemalże w każdym zakątku Polski.
04-ED-2C-60
~Ron
1385323380
Bez sensu to logo. Skoro kształtem nawiązuje do granic Polski, to dlaczego kolor symbolizujący Marynarkę Wojenną jest na "południu"?
46-32-64-7F
~kali
1385322600
No pięknie Szczepan. Wygląda na to, że będziesz pierwszym podpułkownikiem z naszej ośki. A tu jeszcze tylu porucznikami chodzi.
45-9A-D8-7C
~And
1385292780
Skoro kolor czarny to znak rozpoznawczy wojsk specjalnych to kiedy zabiorą czarne berety pancerniakom ? A lotnicy mają stalowe mundury i taka powinna być ich barwa.
B3-CC-C7-26

Wojna w świętym mieście, część druga
 
Weterani i bokser „Master”
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojskowi medycy ratują i leczą
Psiakrew, harmata!
Wojna w świętym mieście, epilog
10 kwietnia 2010 – pamiętamy!
Jeśli nie Jastrząb, to…
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
V Korpus z nowym dowódcą
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Mundury w linii... produkcyjnej
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Zwycięstwo pod Racławicami dało Polakom nadzieję
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto wojskowego sportu
Jak wyszkolić pilota F-16?
NATO na północnym szlaku
Ogień w podziemiu
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Zmiany w dodatkach stażowych
Hiszpański palimpsest
Odstraszanie i obrona
25 lat w NATO – serwis specjalny
Animus Fortis, czyli mężny duch
Zapomniana Legia Cudzoziemska
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Kurs z dzwonem
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Będzie można zostać snajperem lądowym
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Cena wolności
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Rakiety dla Jastrzębi
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Wojsko inwestuje w Limanowej
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Optyka dla żołnierzy
Przygotowania czas zacząć
Szpej na miarę potrzeb
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Zgłoś się na kurs i zostań kapralem!
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO