Kształtem nawiązuje do granic Polski, a kolory symbolizują cztery rodzaje sił zbrojnych. Jasnoniebieski to Siły Powietrzne, czarny – Wojska Specjalne, zielony – Lądowe, a granatowy – Marynarka Wojenna. Tak wygląda logo Dowództwa Generalnego, które powstanie 1 stycznia. Ma ono już także swoją odznakę.
Prace nad projektem znaków graficznych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych trwały kilka miesięcy. Prowadzili je specjaliści z Grupy Organizacyjnej Dowództwa. – W wielu firmach logo jest jednym z pierwszych elementów, które powstaje podczas tworzenia strategii funkcjonowania instytucji – podkreśla gen. dyw. dr. Mirosław Różański, dowódca Grupy Organizacyjnej.
Pomysłodawcą logo jest mjr Szczepan Głuszczak, rzecznik prasowy Grupy Organizacyjnej. Major nie ukrywa, że wzorował się na odznace, którą zobaczył na mundurach armii amerykańskiej w Iraku w 2007 roku. – To był znak żołnierzy z 3 Dywizji Piechoty, kilka pasków w kwadracie. Od razu zapadł mi w pamięć – mówi oficer.
Major chciał, by dobrze rozpoznawalne stało się także logo nowego dowództwa. – Grafika miała połączyć w jedno specyfikę czterech różnych rodzajów wojsk. Chcieliśmy, żeby była prosta i czytelna, ale też uniwersalna i nowoczesna – wyjaśnia mjr Głuszczak. Dlatego oficer przygotowane projekty konsultował, między innymi, z grafikami spoza armii, przedstawicielami świata mediów i wykładowcami uniwersyteckimi. Przygotowane logo jednogłośnie zaakceptowała Komisja Historyczna do spraw Symboliki Wojskowej na szczeblu Ministerstwa Obrony Narodowej.
Nowe logo nosić będą na rękawach mundurów wszyscy żołnierze pracujący w Dowództwie Generalnym. – Jego kształt stylizowany jest na uproszczony wzór granic Polski. Cztery ukośnie położone pasy symbolizują cztery rodzaje sił zbrojnych – mówi pomysłodawca.
Na samej górze znajduje się kolor jasnoniebieski odpowiadający Siłom Powietrznym, tuż pod nim: czarny – to Wojska Specjalne, zielony – Wojska Lądowe i granatowy Marynarka Wojenna. – Te cztery barwy są oddzielone cieniutkimi białymi paskami, które symbolizują integrację całego wojska – tłumaczy major.
Grupa Organizacyjna opracowała także odznakę pamiątkową nowego dowództwa. Jej podstawę stanowi krzyż maltański, znany też jako krzyż cnót rycerskich. Cztery emaliowane ramiona, które symbolizują rodzaje sił zbrojnych, utrzymano w kolorystyce z logo. W głównej części krzyża znajduje się orzeł Ministerstwa Obrony Narodowej w koronie, z głową zwróconą w prawo i ze wzniesionymi skrzydłami. Nawiązuje sylwetką do orła wieńczącego głowicę sztandaru wojskowego. Wizerunek ptaka wykonany jest z metalu w barwie oksydowanego srebra, korona, dziób i szpony orła są złociste. Za orłem umieszczone są skrzyżowane dwa miecze. Na rewersie znajdują się kolejny numer odznaki i rok jej wykonania.
O ile logo będą nosić wszyscy żołnierze pracujący w Dowództwie Generalnym, o tyle odznaka będzie wręczana tym, którzy wykażą się zaangażowaniem w służbie. Jako pierwszy dostanie ją dowódca generalny (z tytułu objęcia stanowiska służbowego). Otrzymać ją będą mogli żołnierze i pracownicy wojska. Będzie przyznawana żołnierzom, którzy pełniąc służbę, wykazali się bohaterstwem, dowódcom oddziałów i pododdziałów, które uzyskały z inspekcji ocenę nie niższą niż 4,51, weteranom i kombatantom za szczególne zasługi dla obronności państwa. W uzasadnionych przypadkach odznaka będzie też mogła być nadana innym osobom zasłużonym dla dowództwa.
Pamiątkową odznakę będzie nadawał dowódca generalny, na wniosek 12-osobowej Komisji. W jej skład wejdą m. in. szef sztabu DG i sześciu inspektorów (Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Wojsk Specjalnych, Rodzajów Wojsk i Szkolenia).
W wyniku reformy struktur dowodzenia 1 stycznia 2014 roku Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych przejmie zadania czterech dowództw. Będzie ono dowództwem połączonym, odpowiedzialnym m.in. za dowodzenie żołnierzami w czasie pokoju i kryzysu. W jego kompetencjach będzie leżało szkolenie dowództw i sztabów, wojsk, rezerw osobowych oraz kształcenie zawodowe. W skład Dowództwa Generalnego wejdą inspektoraty rodzajów sił zbrojnych, które będą organami pomocniczymi dla dowódcy generalnego. |
autor zdjęć: Krzysztof Wilewski
komentarze