moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Komandosi zdobyli okręt „Zbyszko”

Kilka minut wystarczyło operatorom z Formozy oraz ich kolegom z Norwegii i Finlandii, aby na szybkich łodziach dogonić wrogi okręt, dostać się na pokład i przejąć kontrolę nad jednostką. Dziennikarz portalu polska-zbrojna.pl Krzysztof Wilewski obserwował operację elitarnych poddziałów w ramach ćwiczenia „Cobra 2013”.


Pogoda była „wymarzona” do morskich podróży. Zamiast słońca i lekkiej bryzy deszcz, zimno i wiatr. Punktualnie o 10 stawiamy się na niewielkim molo w porcie wojennym nad Zatoką Gdańską koło ORP „Błyskawica”. Operatorzy Formozy, którzy przypłynęli po nas niewielką łodzią przeznaczoną do transportu nurków minerów, jasno i klarownie wyjaśniają, co nas czeka. Zaczynają od instruktażu: co robić, kiedy wypadnie się do wody. – Generalnie się nie ruszać, nie płynąć w kierunku jakiejś boi. Przy tej temperaturze wody im mniej ruchu tym lepiej. Bo po siedmiu, ośmiu minutach będzie po was – mówi z kamienną twarzą operator i podaje każdemu niewielką kamizelkę ratunkową.

Plan operacji był prosty. Operatorzy z Formozy i ich odpowiednicy z Norwegii i Finlandii mają na wodach Zatoki Gdańskiej opanować nieprzyjacielski okręt. W jego rolę wcielił się ORP „Zbyszko”.


Dziennikarze oraz ekipa zespołu Combat Camera ma im towarzyszyć w szkoleniu. Będziemy obserwować to, co robią komandosi, z pokładu szybkiej łodzi. Na pokład „Zbyszka” nie wejdziemy, bo żołnierze mają rozstawione cele. Chociaż będą strzelać jedynie pociskami barwiącymi, to i tak lepiej nie wchodzić im pod lufy.

Podróż w rejon szkolenia zapamiętamy na długo. Płynęliśmy bardzo szybko. Riby, bo o nich mowa, mogą przy spokojnym stanie morza płynąć nawet trzydzieści kilka węzłów.

Spokojniej robi się dopiero, gdy dopływamy do „Zbyszka”. Komandosi odpłynęli na pewną odległość. Przygotowują się do zadań. I rozpoczynają szturm na jednostkę nieprzyjaciela.


Obejrzeliśmy trzy takie akcje. Dwie przeprowadzili polscy operatorzy, jedną Norwegowie. Za każdym razem wdarcie się na pokład i opanowanie jednostki trwało zaledwie kilka minut.

– Newralgiczny w takich akcjach jest moment wejścia na pokład. Operatorzy nie wiedzą do końca, co ich czeka. Nawet prowadzona przez dłuższy czas obserwacja nie chroni przed „niespodziankami” – tłumaczy kpt. Tomasz Królik, nieetatowy rzecznik prasowy Formozy. – Może nią być na przykład rozlany olej, na którym można się poślizgnąć – dodaje.

Niestety, z pokładu łodzi nie możemy zobaczyć, jak morscy komandosi opanowują poszczególne pomieszczenia. Pewne pojęcie o tym, jacy są  skuteczni, daje obserwacja błyskawicznie znikających z pokładu tarcz, które pełnią rolę celów.


W ćwiczeniach „Cobra 13” bierze udział ponad dwa tysiące żołnierzy, m.in. z Norwegii, Finlandii, USA, Węgier i Wielkiej Brytanii. Gospodarzami manewrów są cztery państwa: Litwa, Czechy, Słowacja i Polska. Specjalsi przyjadą na poligony w Żaganiu, Drawsku i Zatoce Gdańskiej. Z Polski w ćwiczeniach uczestniczą zespoły złożone z żołnierzy z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca oraz Formozy. Lotniczy zespół bojowy utworzy 7 Eskadra Działań Specjalnych. Komandosi z AGAT-u będą odpowiadać za ochronę i obronę stanowiska dowodzenia, a żołnierze z jednostki NIL – za zapewnienie systemu dowodzenia oraz wsparcie informacyjne.

Scenariusz manewrów zakłada, że wojska sojusznicze rozpoczną operację stabilizacyjną w fikcyjnym państwie Freedonia, w którym doszło do konfliktu na tle etnicznym.

Jeśli oficerowie z DWS przejdą test pozytywnie, to po raz pierwszy w historii Sił Zbrojnych RP dowództwo tak wysokiego szczebla będzie pełnić dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO. Polska dołączy tym samym do elitarnego grona sześciu państw, które mają takie uprawnienia (Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Włochy i Turcja). – Dowództwo Wojsk Specjalnych od kilku lat realizuje proces przygotowań zmierzających do osiągnięcia przez Polskę statusu „państwa ramowego”. Przygotowania te zostaną zakończone w tym miesiącu ćwiczeniami „Cobra 13” – mówi gen. Piotr Patalong, dowódca WS.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~gość
1385412480
zakładając że ta łódź hybrydowa nie jest pontonem to ponawiam pytanie: jakie są szanse zdobycia okrętu w warunkach prawdziwej wojny? np. okrętu rosyjskiego? przyznam - jestem laikiem i się nie znam. może okręty nie mają sprzętu do wykrywania takich jednostek? nie widzą że się zbliża?
E4-75-CA-1C
~Eddie
1385155320
~`gość - no cóż, pogratulować "wiedzy" - pomijam aspekt taktyki podejścia do jednostki, przeprowadzenia abordażu. Jak słyszę, że ktoś na łódź hybrydową mówi ponton to z marszu wiem, że jest całkowitym ignorantem w tej dziedzinie (czasem warto wiedzieć co się pisze a nie pisać co sie wie) -scooby - MRCC nie jest jednostką opancerzoną i jest równie podatna na ogień przeciwnika co RIB
67-B2-2A-0D
~scooby
1385111040
~gość - MON chce kupić takie które dopłyną np" łódź MRCC (Multi Role Combatant Craft) " . p.s. Częściej "gość" na portalu to więcej zrozumiesz.
DB-A6-73-01
~gość
1384972020
ktoś do nich strzelał? przeszkadzał im? gdyby to się działo naprawdę, to ten ponton nie ma szans dopłynąć do wrogiego okrętu
71-F1-2F-FF

Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
 
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Zachować właściwą kolejność działań
Szarża „Dragona”
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Głos z katyńskich mogił
Święto stołecznego garnizonu
NATO on Northern Track
Strażacy ruszają do akcji
Przygotowania czas zacząć
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w świętym mieście, część druga
NATO na północnym szlaku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ocalały z transportu do Katynia
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
25 lat w NATO – serwis specjalny
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Barwy walki
Odstraszanie i obrona
V Korpus z nowym dowódcą
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ramię w ramię z aliantami
Front przy biurku
Optyka dla żołnierzy
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Charge of Dragon
Mundury w linii... produkcyjnej
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Sprawa katyńska à la española
Kadisz za bohaterów
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prawda o zbrodni katyńskiej
Szpej na miarę potrzeb
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Kolejne FlyEle dla wojska
Na straży wschodniej flanki NATO
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Zbrodnia made in ZSRS
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO