moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Europejskie badania z udziałem Polski

Polska chciałaby brać udział w wielonarodowych projektach naukowych dotyczących cyberobrony i łączności satelitarnej. Na temat rozwoju europejskiej bazy technologiczno-przemysłowej rozmawiano dziś podczas Rady Sterującej Europejskiej Agencji Obrony. Na czele polskiej delegacji stał Robert Kupiecki, wiceszef MON.

DeSIRE to jeden z międzynarodowych projektów jakie realizowane są przez Europejską Agencję Obrony.

Do zadań Europejskiej Agencji Obrony (European Defence Agency – EDA) należy m.in. koordynacja międzynarodowych prac badawczo-rozwojowych i opracowywanie programów zbrojeniowych. Z Agencją współpracują wojskowe ośrodki naukowe z Polski (m.in. Wojskowa Akademia Techniczna).

Wczoraj ministrowie obrony państw Unii Europejskiej rozmawiali m.in. na temat budżetu EDA na 2014 rok, a co za tym idzie o planach badawczych nadzorowanych przez Agencję. Część z tych projektów wpisuje się w plany modernizacyjne polskiej armii, m.in. bezzałogowe systemy latające. Właśnie w tej sprawie minister Tomasz Siemoniak podpisał w poniedziałek przygotowany przez EDA list intencyjny. Dziś sygnowali go pozostali ministrowie obrony UE. Polska jest także zainteresowana współpracą przy wielonarodowych projektach dotyczących cyberobrony i łączności satelitarnej.

– Współpraca z Agencją ma znaczenie szczególnie w przypadku takich programów jak program dotyczący tankowania w powietrzu. To dobrze, że Polska należy do EDA. Pracuje w niej wielu świetnych naszych ekspertów. Choć mam wrażenie, że na razie nie ma większych efektów tej współpracy – mówi Janusz Zemke, europoseł SLD, były wiceminister obrony.

EDA przygotowuje także strategie dotyczące bezpieczeństwa UE. Posiedzenie Rady Agencji miało więc związek z przygotowaniami do szczytu Rady Europejskiej. Odbędzie się on w grudniu i będzie poświęcony właśnie wypracowaniu unijnej polityki obronnej. – Cieszę się, że w ogóle dochodzi do takiego spotkania, bo przecież musimy wypracować konsensus przed spotkaniem Rady Europejskiej. Tu nie powinno zabraknąć głosu Polski. Tym bardziej że kwestie unijnego bezpieczeństwa były jednym z priorytetów polskiej prezydencji – ocenia Stanisław Wziątek (SLD), wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Marcin Święcicki, poseł PO i przewodniczący Forum Ruchu Europejskiego, zwraca uwagę na rozbieżność interesów dotyczących polityki obronnej UE między członkami Unii. Według polityka PO, kryzys gospodarczy jedynie pogłębił te różnice i sprawił, że każde państwo robi wszystko, by wzmocnić własny sektor zbrojeniowy, nawet jeśli odbywa się to kosztem wspólnotowej polityki obronnej. – W starych krajach UE najważniejsze koncerny zbrojeniowe są firmami globalnymi nastawionymi na eksport. Natomiast w nowych krajach dominuje własność państwowa i duże problemy w znalezieniu zbytu na rynkach trzecich – przekonuje Święcicki.

W poniedziałek Tomasz Siemoniak spotkał się też z ministrami obrony państw należących do Grupy Wyszehradzkiej V4. – Każde takie spotkanie na pewno jest pożyteczne, bo jest wiele kwestii, które łączą nasze państwa, np. szkolenia wojskowe czy wspólne zakupy. Politycy powinni przykładać jeszcze większą wagę do tego rodzaju kontaktów – przekonuje Andrzej Kiński, redaktor naczelny „Nowej Techniki Wojskowej”. – Poprzez takie grupy jak V4 czy Trójkąt Weimarski możemy lobbować na rzecz naszych interesów, bo w ten sposób nasz głos więcej znaczy w Europie – dodaje Janusz Zemke.

O tym, że z Polską warto się liczyć w tej sprawie, przekonaliśmy się wczoraj. Polscy ministrowie obrony i spraw zagranicznych zablokowali w poniedziałek przyjęcie przez Radę ds. Zagranicznych UE dokumentu dotyczącego konsolidacji unijnego przemysłu obronnego. Znalazły się w nim zapisy, które byłyby niekorzystne dla naszego przemysłu obronnego.

– To było bardzo dobre posunięcie polskich ministrów. Nie może być tak, że Unia rozmawia o tak kluczowych sprawach jak konsolidacja przemysłu zbrojeniowego, nie biorąc pod uwagę polskiego stanowiska. Mam nadzieję, że do grudniowego szczytu uda się osiągnąć w tej sprawie konsensus – podkreślił poseł Janusz Zemke.

JT

autor zdjęć: arch. EDA

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1384933680
Mając aspiracje do europejskich projektów trzeba najpierw zdawać sobie sprawę z idei europy a szczegolnie pamietać przy nadchodzących przetargach jakie państwa łożą na to by Polska dostała w przeciągu następnych 7 lat 105 mld euro = 135 mld $. Niemcy, Francja, GB, Włochy. p.s. W takich projektach zaczyna się od lojalności ... .
DB-A6-73-01

25 lat w NATO – serwis specjalny
 
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Na straży wschodniej flanki NATO
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Sprawa katyńska à la española
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ocalały z transportu do Katynia
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Głos z katyńskich mogił
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ogień w podziemiu
Święto wojskowego sportu
Zmiany w dodatkach stażowych
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Odstraszanie i obrona
Wojsko inwestuje w Limanowej
Ramię w ramię z aliantami
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zbrodnia made in ZSRS
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Rakiety dla Jastrzębi
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Optyka dla żołnierzy
Jeśli nie Jastrząb, to…
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, epilog
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Mundury w linii... produkcyjnej
V Korpus z nowym dowódcą
Szarża „Dragona”
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Barwy walki
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, część druga
Kurs z dzwonem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO