moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Tysiąc rezerwistów ćwiczy z żołnierzami

Zdobędą nowe umiejętności i nauczą się obsługi wojskowego sprzętu. Kolejni rezerwiści trafili już do jednostek na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe. Tylko w listopadzie zostanie przeszkolonych ponad 1100 żołnierzy rezerwy. Każdy z nich spędzi w wojsku dziesięć dni.

To trzeci miesiąc, w którym w obowiązkowych ćwiczeniach uczestniczą żołnierze rezerwy. – Biorą w nich udział rezerwiści wszystkich korpusów, jednakże zdecydowaną większość stanowią szeregowi, którzy odnawiają nawyki i szkolą się z użyciem nowoczesnego sprzętu, wprowadzonego do wyposażenia sił zbrojnych – tłumaczy płk Dariusz Tyszka, szef Oddziału Uzupełnień Mobilizacyjnych w Zarządzie Organizacji i Uzupełnień Sztabu Generalnego WP.

W ciągu miesiąca w 26 jednostkach zostanie przeszkolonych 1124 rezerwistów. Część z nich uczestniczyła już w ćwiczeniach. Najwięcej żołnierzy trafiło do 20 Brygady Zmechanizowanej (68 żołnierzy) oraz 21 Batalionu Logistycznego w Rzeszowie (87 żołnierzy).

Teraz ćwiczenia trwają w kolejnych ośmiu jednostkach. Najwięcej, bo 52 osoby, szkolą się w 16 Batalionie Dowodzenia w Elblągu. Nieco mniej żołnierzy trafiło do 11 Mazurskiego Pułku Artylerii. – Mamy około 50 rezerwistów reprezentujących wszystkie korpusy. Trafili oni do dywizjonu artylerii rakietowej, gdzie specjalności są przeróżne. Są wśród nich między innymi celowniczowie, rachmistrzowie, a także kierowcy i sztabowcy – tłumaczy kpt. Damian Zebzda, oficer prasowy 11 Pułku.

Rezerwiści przez kilka dni pobytu w wojsku będą pracować z użyciem sprzętu jednostki – wyrzutni rakietowych WR 40 Langusta i wyrzutni rakietowych BM 21. – Szkolić się będą z wykorzystaniem naszej bazy szkoleniowej i na przykoszarowym placu ćwiczeń – dodaje kapitan. Kolejnych 130 rezerwistów, którzy trafią do pułku już w przyszłym tygodniu, będzie stanowiło największą szkolącą się grupę. Razem z zawodowcami z jednostki wyjadą oni na ćwiczenia poligonowe do Orzysza.

Choć odbywające się ćwiczenia są obowiązkowe, to mogą się na nie zgłaszać także ochotnicy. – W bieżącym roku przeszkoliliśmy ich 38 – mówi płk Tyszka ze Sztabu Generalnego.

Niezależnie od trybu (obowiązkowy lub ochotniczy), w jakim powołany odbywa ćwiczenia, przysługuje mu umundurowanie, zakwaterowanie i wyżywienie. Każdy rezerwista za udział w ćwiczeniach dostaje także, zależne od stopnia, wynagrodzenie. Za każdy dzień ćwiczeń major dostanie na rękę 127,50 zł, podporucznik – 105 zł, chorąży – 92,50 zł, kapral – 81,25 zł, a starszy szeregowy – 72,50 zł.

Wszystkim powołanym żołnierzom rezerwy przysługuje ponadto zwrot kosztów dojazdu środkami komunikacji publicznej do jednostki oraz powrotu do domu. W przypadku gdy powołany nie otrzyma od swojego pracodawcy wynagrodzenia za czas uczestniczenia w ćwiczeniach, a jego zarobki są wyższe od należności otrzymywanej z wojska, przysługuje mu rekompensata finansowa.

W ciągu czterech miesięcy 2013 roku (wrzesień – grudzień) wojsko zaplanowało przeszkolić w sumie ponad 2643 osoby w 45 jednostkach. Dotychczas w 22 jednostkach przeszkolono 1874 rezerwistów.

Możliwość wprowadzenia obowiązkowych ćwiczeń wojskowych pojawiła się po nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony z sierpnia 2009 roku. Jej zapisy stanowią, że ćwiczenia takie można prowadzić na przykład wtedy, gdy przemawiają za tym potrzeby sił zbrojnych.
Po raz pierwszy rząd skorzystał z tej możliwości w tym roku. Obowiązkowe ćwiczenia wojskowe dla żołnierzy rezerwy Rada Ministrów wprowadziła rozporządzeniem z 20 lutego 2013 roku. Jak uzasadniał minister obrony narodowej, ćwiczenia umożliwią przeszkolenie żołnierzy rezerwy planowanych do obsługi wdrażanego nowoczesnego sprzętu oraz doskonalenie ich umiejętności i podnoszenie kwalifikacji. – Na ćwiczenia będą powoływani żołnierze rezerwy o tych specjalnościach, w których bardzo dużo zmieniło się w ostatnich latach i po prostu trzeba pokazać im nowy sprzęt i nowe procedury – tłumaczył wówczas minister Tomasz Siemoniak.

Żołnierzem rezerwy jest osoba, która złożyła przysięgę wojskową i została przeniesiona do rezerwy po zwolnieniu z czynnej służby wojskowej, w tym z zawodowej służby wojskowej lub ze służby kandydackiej, jeżeli w dalszym ciągu podlega obowiązkowi służby wojskowej. Takim osobom przysługuje tytuł żołnierza rezerwy.
Obowiązkowi służby wojskowej podlegają obywatele polscy od dnia, w którym kończą osiemnaście lat życia, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą pięćdziesiąt (w przypadku szeregowych) lub sześćdziesiąt lat (podoficerowie i oficerowie). Obowiązkowi służby wojskowej nie podlegają osoby, które zostały uznane ze względu na stan zdrowia za trwale niezdolne do tej służby.
Obowiązek służby wojskowej żołnierzy rezerwy w czasie pokoju polega między innymi na odbywaniu ćwiczeń wojskowych.
PG

autor zdjęć: Michał Dudek

dodaj komentarz

komentarze

~swinoujscie92
1385211780
Czyli dobrze rozumiem? Że wezwanie otrzymają osoby które odbyly slużbę wojskową obowiązkowo przed rokiem 2009? Osób które miały komisję po 2009 roku do teraz to nie dotyczy? Ja dostałem kategorie A i ksiązeczkę wojskową w 2011 dlatego chciałbym wiedzieć. Pozdro
CA-C9-64-DB
~st.kpr.rez.M
1385039760
~scooby ja wiem ze gdzie kończy się logika tam zaczyna się wojsko. Wiem też ze z niewolnika niema pracownika. A trafiają się również tacy ',,ja swoje już odrobiłem i p......" i co by się nie zrobiło to i tak źle i tak niedobrze. Większość NSR w każdym bądź razie dużą cześć stanowili bezrobotni albo nadal stanowią co prawda NSR nie jest firmą. Ale szkolenie rezerwy też nie jest pracą to ,,służba"
33-1A-46-C1
~scooby
1384950720
p.s. w/w "wywód" nie dotyczy prostych for rozminowania ...
DB-A6-73-01
~scooby
1384950600
~st.kpr.rez.M - ok - ale najpierw zrób" firmę" z bezrobotnych. Wojsko to przede wszystkim "głowa" a nie akceptowanie" jej" braku .. .
DB-A6-73-01
~st.kpr.rez.M
1384948140
Nie każda jednostka ma zaplanowane ćwiczenia więc część żołnierzy niema możliwości się szkolić nawet jeśli się zgłosi ochotniczo. Inaczej by było jeśli ćwiczenia rezerwy odbywały się również w centrach szkolenia(w formie kursów ). Bo chyba to jedyna możliwość szkolenia poza jednostką do której żołnierze rezerwy mają przydziały mobilizacyjne .
4F-11-6B-F7
~st.kpr.rez.M
1384946880
Powinni szkolić przede wszystkim ochotników i bezrobotnych z przydziałami mobilizacyjnymi raz ze taniej bo nie trzeba płacić rekompensat pracodawcy 2 ze chwilowo spada liczba bezrobotnych 3 po szkoleniu taki bezrobotny dostaje kasę i wydaje ją co też nakręca popyt wewnętrzny.minimalnie ale ...
4F-11-6B-F7
~scooby
1384933980
Radosław Pietrzak - nie rozumiesz. Właśnie dlatego są wzywanie -a nie ty- bystrzaku ,bo Ich niczego nie trzeba uczyć .
DB-A6-73-01
~Adrian Krajewski z Kolobrzegu
1384861200
~Scooby - jestem zolnierzem rezerwy wojsk zmechanizowanych - piechocincem, a nie artylerzysta, czy zwiadowca, wiec nie bylem szkolony w obsludze Kraba, czy tez bsl. Ale korzystajac z karabinka, granatow lub pk moge bronic stanowiska artyleryjskiego przed oddzialywaniem wrogiej piechoty. W wojsku kazdy ma swoje konkretne zadanie do wykonania a ja znam swoje miejsce w szeregu;)
7D-3C-5E-46
~scooby
1384780080
~swinoujscie92 - tylko Żołnierze.
DB-A6-73-01
~scooby
1384778700
~Adrian Krajewski z Kolobrzegu - z całym szacunkiem do Żołnierza. umiesz zaprogramować Kraba ? p.s O Flyeye nie wspomnę ...
DB-A6-73-01
~swinoujscie92
1384776540
bylem na komisji wojskowej chodząc do szkoły 2 lata temu. więc tez moge się spodziewac takiego wezwania czy wezwanie dostają osoby który są już po slużbie wojskowej?
33-30-6D-36
~scooby
1384773000
~zwiadowca - możesz napisać o zwolnienie ale obowiązek jest oczywisty. Zawsze jeżeli jesteś w rezerwie masz powiadomić teoretycznie WKU o aktualnym miejscu przebywania . Nie musi być to nawet meldunek chociaż on jest ważny. Muszą wiedzieć skąd Cię "ściągać".
DB-A6-73-01
~Adrian Krajewski z Kolobrzegu
1384768140
Rezerwisci cwicza z zolnierzami?(sic!) Przepraszam, a Rezerwa to co? Nie-zolnierze? Tytul jest kaczka dziennikarska. Droga Redakcjo Polski Zbrojnej, czytam Was codziennie i cenie za jakosc publikowanych tekstow, nie psujcie tego prosze. kpr.rez. pchor. Adrian Krajewski (ZOLNIERZ Rezerwy 2BZLeg) p.s. Warto pamietac stara prawde, ze zawodowe wojsko wojne zaczyna, ale to Rezerwisci ja zawsze koncza..
7D-3C-5E-46
~zwiadowca
1384766400
A co z rezerwistami przebywającymi na stałe za granicą meldunkiem wyłącznie kraju w kturym przebywa dana osoba czy też mam obowiązek jesli przyjade do Polski na urlop .
3D-F8-0C-89
~scooby
1384763220
2643 - prawie brygada. Rocznie. po 6 latach będą 2 dywizje. Więcej bym nie robił uzupełniając zawodowymi 1/4 stanu do 3500 jako brygada. Nie mieszałbym ich z frontowymi - tu tylko zawodowi. Raczej działania defensywne, wsparcie artyleryjskie - pod okiem zawodowych, wsparcie odwrotu oraz blokowanie okrążenia z flanki .
DB-A6-73-01

Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Szpej na miarę potrzeb
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, epilog
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Rakiety dla Jastrzębi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Weterani i bokser „Master”
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Przygotowania czas zacząć
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Psiakrew, harmata!
Mundury w linii... produkcyjnej
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Wojna w Ukrainie oczami medyków
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, część druga
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
V Korpus z nowym dowódcą
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ogień w podziemiu
Cena wolności
Głos z katyńskich mogił
Zbrodnia made in ZSRS
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Święto wojskowego sportu
Wojsko inwestuje w Limanowej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Kurs z dzwonem
Jeśli nie Jastrząb, to…
Animus Fortis, czyli mężny duch
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Prawda o zbrodni katyńskiej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ocalały z transportu do Katynia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Odstraszanie i obrona
NATO na północnym szlaku
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Hiszpański palimpsest
Ramię w ramię z aliantami
Jak wyszkolić pilota F-16?
Optyka dla żołnierzy
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Sprawa katyńska à la española
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO