Wydawany przez Wojskowy Instytut Wydawniczy „Kwartalnik Bellona” obchodzi jubileusz. Pierwszy numer ukazał się w lutym 1918 roku. – Pismo nadal jest ważnym miejscem wymiany poglądów z dziedziny nauk wojskowych – mówił w czasie uroczystości rocznicowych zastępca szefa Sztabu Generalnego WP gen. dyw. Anatol Wojtan, przewodniczący rady naukowej kwartalnika.
Wojskowy „Kwartalnik Bellona”, kontynuujący tradycję przedwojennego pisma „Bellona” oraz powojennej „Myśli Wojskowej”, obchodzi w tym roku 95-lecie. – Kwartalnik jest godnym kontynuatorem wieloletniej tradycji pisma, będącego miejscem wymiany poglądów z dziedziny nauk wojskowych – stwierdził w trakcie rocznicowych obchodów zastępca szefa Sztabu Generalnego WP gen. dyw. Anatol Wojtan, przewodniczący rady naukowej kwartalnika.
W uroczystości w Akademii Obrony Narodowej uczestniczyli m.in. wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Obrony Narodowej Jadwiga Zakrzewska i gen. Lech Konopka, dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
– Rolą pisma było i jest aktywne współuczestniczenie w rozwoju nauki wojennej i sztuki operacyjnej – napisał prezydent Bronisław Komorowski we wstępie do jubileuszowego wydania kwartalnika. Minister Tomasz Siemoniak życzył natomiast, aby periodyk utrwalał nadal swoją markę jako symbol profesjonalizmu i niezawodności polskiego żołnierza.
Marek Sarjusz-Wolski, dyrektor Wojskowego Instytutu Wydawniczego, wydawcy kwartalnika, przypomniał jego historię. Podkreślił przy tym, że 95 lat istnienia na polskim rynku wydawniczym to ewenement. – Kwartalnik cały czas odgrywa ważną rolę w popularyzowaniu wojska, służąc nie tylko środowisku żołnierskiemu, ale też pasjonatom obronności – zaznaczył w liście do uczestników spotkania gen. broni Mieczysław Gocuł, szef SGWP.
– Pismo było i jest forum dyskusyjnym, na którego łamach ścierają się koncepcje dotyczące aktualnych tendencji w rozwoju myśli wojskowej – dodaje Wojciech Kiss-Orski, redaktor naczelny kwartalnika. Podkreśla, że w kwartalniku wypowiadali się wybitni teoretycy i praktycy wojskowi. Autorami tekstów byli m.in. gen. broni Kazimierz Sosnkowski, minister spraw wojskowych w okresie międzywojennym, gen. dyw. Tadeusz Kutrzeba, we wrześniu 1939 r. dowódca Armii Poznań, gen. broni Henryk Szumski, szef SGWP w latach 1997–2000, i gen. dyw. Franciszek Puchała, były zastępca szefa SGWP (1989–1997).
Pod koniec spotkania dyrektor WIW wręczył członkom rady naukowej kwartalnika, redaktorom oraz osobom współpracującym z pismem pamiątkowe pierścienie i odznaki. Uroczystość uświetnił koncert orkiestry wojskowej z Dęblina.
„Kwartalnik Bellona” ukazuje się w około 1200 egzemplarzach. Jest rozsyłany do wojskowych jednostek naukowo-badawczych i dostępny w prenumeracie. Na jego łamach prezentowane są poglądy dotyczące obronności i bezpieczeństwa państwa, a także zagadnienia taktyki, strategii i sztuki operacyjnej.
Naukowe pismo wojskowe „Bellona”, nazwane od imienia rzymskiej bogini wojny, powstało przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Pierwszy numer ukazał się w Warszawie w lutym 1918 r. Pierwszym redaktorem naczelnym był płk Wacław Tokarz. Od 1920 r. periodyk, przekształcony z miesięcznika w kwartalnik, wydawał Wojskowy Instytut Naukowo-Wydawniczy Ministerstwa Spraw Wojskowych. Po przerwie spowodowanej wybuchem II wojny wydawanie „Bellony” wznowiono w 1940 r. w Londynie. Kwartalnik ukazywał się do 1967 r. nakładem Sztabu Naczelnego Wodza, a potem Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego. Jednocześnie w kraju Ministerstwo Obrony Narodowej w 1950 r. rozpoczęło wydawanie miesięcznika „Myśl Wojskowa”, przekształconego po 20 latach w kwartalnik. W styczniu 2007 r., nawiązując do przedwojennej tradycji, zmieniono nazwę pisma na „Kwartalnik Bellona”. |
autor zdjęć: Jagoda Gawliczek
komentarze