11 listopada 1918 roku Polska wróciła na mapę Europy, a 4 czerwca 1989 roku – na mapę demokratycznych państw – mówił prezydent Bronisław Komorowski w 95. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po uroczystej zmianie warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza ulicami Warszawy przeszedł marsz pod hasłem „Razem dla Niepodległej”. Poprowadził go prezydent.
Film: DPI MON
Obchody Święta Niepodległości rozpoczęła msza za ojczyznę w archikatedrze św. Jana. W homilii biskup polowy Józef Guzdek apelował, aby ten dzień stał się okazją do oddania hołdu tysiącom żołnierzy, którzy własnym życiem płacili za wolność ojczyzny. – To im zawdzięczamy, że Polska po tylu latach niewoli zmartwychwstała – mówił biskup Guzdek.
W południe odbyła się uroczysta zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza. – W XX wieku dwukrotnie odzyskiwaliśmy niepodległość, w 1918 i 1989 roku – mówił podczas uroczystości prezydent Bronisław Komorowski. Podkreślał, że niepodległość odzyskana 95 lat temu przetrwała jako marzenie przez „całą noc okupacji i mrok komunistycznego totalitaryzmu”. – Ta sama narodowa wolność została odzyskana dzięki wyborczemu zwycięstwu „Solidarności” 4 czerwca 1989 roku – dodawał prezydent.
Przypominał, że za każdym razem polscy przywódcy byli zdolni do kompromisu i wzniesienia się ponad swoje ambicje, ponieważ łączyło ich wspólne dobro Polaków. Dodawał, że po 123 latach zaborów „wspominamy wielkich przywódców i prostych żołnierzy. Bo 11 listopada to piękna lekcja patriotyzmu”.
Przed Grobem Nieznanego Żołnierza delegacje złożyły wieńce, oddano salut armatni, odbyła się wojskowa defilada i występ Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.
Potem ulicami stolicy przeszedł marsz pod hasłem „Razem dla Niepodległej”, poprowadził go prezydent. Uczestnicy nosili na ubraniach biało-czerwone kotyliony. Kolumna przeszła z placu Marszałka Józefa Piłsudskiego do Belwederu, po drodze mijając pomniki twórców polskiej niepodległości: marszałka Józefa Piłsudskiego, Wincentego Witosa, Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego. Przy każdym z nich prezydent składał kwiaty. W uroczystościach wzięli udział m.in. premier Donald Tusk, minister obrony Tomasz Siemoniak, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
W marszu uczestniczyło też ponad 150 rekonstruktorów w strojach nawiązujących do powstań: listopadowego, styczniowego i wielkopolskiego, a także formacje w mundurach z II wojny i żołnierze-cykliści ze szwadronu kolarzy. Jednak główną atrakcją był blisko stuletni czołg Renault FT-17, sprowadzony z Afganistanu. Rok temu pojazd także uczestniczył w paradzie, ale był wieziony na lawecie. Teraz sam jechał na czele defilady. – Czołg ma szansę stać się jednym z symboli polskiej determinacji w budowie niepodległej ojczyzny – mówił kilka dni temu prezydent, dziękując m.in. ministrowi obrony za pomoc w sprowadzeniu i wyremontowaniu czołgu. Po marszu warszawiacy mogli oglądać Renault na dziedzińcu Belwederu.
Z okazji Święta Niepodległości prezydent Komorowski przyznał odznaczenia państwowe. Dziękując wyróżnionym, podkreślał, że są oni osobami zasłużonymi dla „zagospodarowywania” naszej niepodległości.
Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski w uznaniu zasług dla polskiej kultury i za wybitne osiągnięcia w twórczości literackiej prezydent odznaczył Jacka Bocheńskiego.
Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej za umacnianie międzykulturowego dialogu oraz popularyzowanie dorobku kulturowego Polski otrzymał Tomas Venclova.
Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych odznaczona została Krystyna Mrugalska.
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: Andrzej Grzywacz, Stanisław Luft, Adam Massalski, Krzysztof Pawłowski, Janusz Rachoń, Dariusz Sapiński, Allan Starski i Lech Walentynowicz.
Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski zostali odznaczeni: siostra Barbara Chyrowicz, Jan Kieniewicz, Anna Marzec-Bogusławska, Krzysztof Meissner, Józef Piotrowski, Elżbieta Suchocka-Roguska oraz Andrzej Terlecki
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: Henryk Figel, Mirosław Grudzień, Tomasz Konarski, Andrzej Maciak, Izabela Malec, Jacek Miler, Marcin Mroszczak i Tomasz Sikora.
Z okazji Święta Niepodległości w Warszawie przygotowano wiele atrakcji, m.in. gry historyczne w Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego, XXV Bieg Niepodległości oraz koncerty w Muzeum Powstania Warszawskiego i warszawskim klubie Palladium.
Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest 11 listopada na pamiątkę przekazania w 1918 roku przez Radę Regencyjną władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę. 11 listopada został ustanowiony Świętem Niepodległości w 1937 roku. W PRL-u władze zastąpiły to święto Świętem Odrodzenia Polski obchodzonym 22 lipca na pamiątkę ogłoszenia manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. Święto Niepodległości zostało przywrócone w 1989 roku. |
Blisko stuletni Renault FT-17 to najstarszy czołg, który służył w polskiej armii. W 1920 roku wziął udział w wojnie z bolszewikami. Został zdobyty przez Rosjan i trafił do Afganistanu jako dar sowieckiego rządu dla tamtejszego emira. Odnaleziony w Afganistanie w 2012 roku, po wielu zabiegach, w które włączył się prezydent Bronisław Komorowski, FT-17 wrócił do Polski w ubiegłym roku i przeszedł tutaj gruntowny remont. |
autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/ DPI MON
komentarze