moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polscy komandosi na czele specjalsów NATO

Będą opanowywać okręty i zatrzymywać terrorystów, działać na morzu, lądzie i w powietrzu – w Polsce odbędą się międzynarodowe ćwiczenia specjalsów „Cobra 13”. To największe w tym roku manewry sojuszniczych wojsk specjalnych. Wezmą w nich udział żołnierze 15 państw NATO i UE.


Główna część manewrów zacznie się 20 listopada i potrwa osiem dni. Ćwiczyć będzie ponad dwa tysiące żołnierzy m.in. z Norwegii, Finlandii, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii. Gospodarzami manewrów będą cztery państwa: Litwa, Czechy, Słowacja i Polska. Specjalsi przyjadą na poligony w Żaganiu, Drawsku i Zatoce Gdańskiej.

Scenariusz manewrów zakłada, że wojska sojusznicze rozpoczną operację stabilizacyjną w fikcyjnym państwie Freedonia, w którym doszło do konfliktu na tle etnicznym. – Gdy planowaliśmy założenia do ćwiczeń zależało nam, by państwo, w którym będziemy interweniować, nie kojarzyło się z żadnym faktycznie istniejącym krajem – opowiada zastępca szefa oddziału ćwiczeń z Dowództwa Wojsk Specjalnych. – Nie chcieliśmy także powiązań religijnych ani nawiązania do działań, które już się odbyły, albo tych, które trwają.

W ćwiczeniach wezmą udział zespoły złożone z żołnierzy z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca i Formozy. Lotniczy Zespół Bojowy stworzy 7 Eskadra Działań Specjalnych. Komandosi z Agatu będą odpowiadać za ochronę i obronę stanowiska dowodzenia, a żołnierze z jednostki „Nil” za zapewnienie systemu dowodzenia i wsparcie informacyjne.


Film: Dowództwo Wojsk Specjalnych

Specjalsi będą działać na lądzie, w powietrzu i na morzu. Będą m.in. zatrzymywać okręty, które wtargnęły na wody terytorialne, chwytać terrorystów, uwalniać zakładników, likwidować nielegalne magazyny broni, prowadzić rozpoznanie i naprowadzać samoloty F-16 na cele naziemne.

Na poligonach pojawi się kilkaset rodzajów sprzętu wojskowego. Do akcji ruszą między innymi samoloty F-16, norweskie śmigłowce Bell 412 oraz fińskie NH90 i platformy bezzałogowe. Działania komandosów wesprze Marynarka Wojenna oraz Siły Powietrzne. W morze wypłyną okręty ORP „Wodnik”, ORP „Zbyszko”, ORP „Arctowski”, w ćwiczeniach wezmą też udział śmigłowce Mi-17, samoloty F-16, C-295 i C-130 Hercules. Pojawią się łodzie szturmowe typu RIB, używane przez morskich komandosów z Polski, Norwegii i Finlandii.

Ćwiczenia specjalsów będą zsynchronizowane ze szkoleniem 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Żołnierze tej jednostki przećwiczą wspólnie z komandosami naprowadzanie ognia artylerii na cel.

Dowództwo Wojsk Specjalnych po raz pierwszy wykorzysta najnowszy sprzęt wojskowy. Specjalsi posłużą się m.in. najnowocześniejszym w Europie mobilnym stanowiskiem dowodzenia. To zestaw kilkudziesięciu kontenerów, które można połączyć w całość. Przewozi się je na platformach wojskowych i ustawia w dowolnym miejscu. Przygotowanie sprzętu do pracy zajmuje komandosom zaledwie parę godzinę. – Nowe stanowisko dowodzenia zapewnia nie tylko łączność, ale i system ochrony i obrony, który musi być zsynchronizowany z systemem ochrony obowiązującym na misjach stabilizacyjnych – wyjaśnia jeden z oficerów. Komandosi będą wykorzystywać także nowe oprogramowanie komputerowe, między innymi natowski program graficzny do obrazowania pola walki. „Cobra 2013” sprawdzi gotowość polskiego Dowództwa Wojsk Specjalnych do dowodzenia komandosami NATO.


Jeśli oficerowie z DWS przejdą test pozytywnie, to po raz pierwszy w historii Sił Zbrojnych RP dowództwo tak wysokiego szczebla będzie pełnić dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO. Polska dołączy tym samym do elitarnego grona sześciu państw, które mają takie uprawnienia (Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Włochy i Turcja). – Uzyskanie tej zdolności przez polskie dowództwo uczyni z naszego kraju i Dowództwa Wojsk Specjalnych niekwestionowanego lidera w dziedzinie wojsk specjalnych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej – mówi ppłk Ryszard Jankowski z Wydziału Prasowego DWS.

Do ćwiczeń „Cobra 2013” specjalsi przygotowywali się od kilku lat. Pierwsze założenia scenariusza manewrów przećwiczono na początku 2012 roku. Wstępną certyfikację Dowództwo Wojsk Specjalnych przeszło w listopadzie 2012 roku w Bydgoszczy. Wówczas w ćwiczeniach sztabowców poza polskimi komandosami uczestniczyli specjalsi z państw NATO, które mogą brać udział w sojuszniczych misjach specjalnych.

mks, ek

autor zdjęć: arch. DWS

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1384517160
~Exe - jeżeli ktoś umie tylko pagony w wojsku nosić to po co mu broń ? p.s. mogę ... .
DB-A6-73-01
~Exe
1384461960
@scooby: jeśli będziesz javelina nosił za każdym z żołnierzy, to czemu nie ? :)
BF-9B-D8-0C
~scooby
1383897300
Kiedy wreszcie kupimy każdemu Żołnierzowi z tych jednostek po 1 szt. FGM-148 ? To powinno być obligatoryjne jak karabin.
DB-A6-73-01

Ameryka daje wsparcie
 
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
„Pierwsza Drużyna” na start
Bohater odtrącony
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Grand Quadriga ‘24”
Polska wiktoria na Monte Cassino
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Ryś” z laserem
Abramsy w pętli
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
By Polska była bezpieczna
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Na straży nieba
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Po śladach polskich bohaterów
Układ nerwowy Mieczników
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Cień atomowej zagłady
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
NATO on Northern Track
Pływacy i maratończycy na medal
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Zawsze gotowi do pomocy
Serwis K9 w Polsce
Mobilne dowodzenie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Krwawa noc pośród puszczy
Piedimonte – samobójcza misja
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Nowe zadania szefa SKW
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Flota Bayraktarów w komplecie
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Nie szpital, a instytut
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Broń Hitlera w rękach AK
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polki pobiegły po srebro!
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ostatnia droga Pileckiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
Śladami ojca
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO