moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nauka łączności przez Internet

W Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu rusza pilotażowy program nauki na odległość. Jako pierwsi z tej możliwości skorzystają żołnierze obsługujący wozy dowodzenia. Dzięki takiej formie nauki szkolenie będzie tańsze, a słuchacze będą mogli w dowolnym czasie i miejscu uczestniczyć w kursie.


Czym jest e-learning? – To nowoczesna forma nauki na odległość, oparta na systemie informatycznym. Dzięki niemu słuchacze mają dostęp do wykładów, prezentacji multimedialnych, filmów czy grafiki. Poprzez fora i czaty możliwa jest wzajemna komunikacja z wykładowcą, który ma kontrolę nad postępami słuchaczy, może też organizować testy lub sprawdziany – tłumaczy kpt. Krzysztof Baran, oficer prasowy Centrum.

Nauka „na odległość” staje się oraz bardziej powszechna. Korzystają z niej firmy, przedsiębiorstwa, uniwersytety i szkoły. Teraz do tego grona dołączą żołnierze szkolący się w zegrzyńskim Centrum. – Będziemy jedną z pierwszych jednostek Wojsk Lądowych, która szkolenia będzie prowadziła z wykorzystaniem platformy e-learning MON – tłumaczy szef Wydziału Dydaktycznego CSŁiI ppłk Mirosław Pakuła.

Pilotażowy kurs związany z obsługą wozów dowodzenia, w tym radiostacji, rozpocznie w przyszłym tygodniu 26 żołnierzy m.in. z Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych i Żandarmerii Wojskowej. Szkolenie będzie się składać z dwóch etapów. Pierwszy, pięciodniowy, odbędzie się na podstawie e-learningu. W praktyce więc słuchacze będą uczestniczyć w kursie, siedząc np. przy własnym biurku w pracy lub w domu. – Wystarczy, że będą mieli dostęp do Internetu. Logując się na platformę e-learningową będą mogli korzystać z poszczególnych zasobów dydaktycznych i sprawdzić swoją wiedzę. W dowolnym czasie i miejscu będą też mogli się komunikować z innymi studentami lub z nauczycielem – mówi ppłk Pakuła.

Jednak, jak podkreśla pułkownik, w ciągu pierwszych pięciu dniu kursu nie zabraknie też elementów praktycznych. – Każdy ze słuchaczy będzie miał w swojej jednostce dostęp do radiostacji RRC 9200/9210. Dzięki np. filmom będą mogli już na tym etapie nauczyć się podstaw obsługi radiostacji, zdobędą podstawowe wiadomości z radiokomunikacji i zasad prowadzenia korespondencji radiowej – tłumaczy oficer z Centrum.

Żołnierze, którzy zaliczą etap pierwszy, przyjadą do Zegrza, by tu rozpocząć praktyczną część szkolenia. Przez miesiąc będą pracować ze sprzętem i weryfikować wiedzę zdobytą dzięki metodzie e-learningowej.

Wykładowcy podkreślają, że nauka na odległość, choć nigdy nie zastąpi tradycyjnych metod nauczania, jest wspaniałym uzupełnieniem edukacji. – Pozwala oszczędzić czas, pieniądze, ponadto jest wygodna i dla słuchaczy i dla wykładowców. Specyfika naszej jednostki polega jednak na tym, że prowadzimy kursy praktycznej obsługi sprzętu. Dlatego też zorganizowanie całego szkolenia metodą „na odległość” nie byłoby możliwe – wyjaśnia oficer z Zegrza.

Jeśli pilotażowy program się sprawdzi i zegrzyńskie Centrum wdroży go do swojej edukacyjnej oferty, pozwoli to nie tylko na finansowe oszczędności, ale i na zwiększenie liczby kursów. – Dziś szkolimy rocznie około 5 tysięcy słuchaczy, z zastosowaniem tej metody moglibyśmy szacunkowo zwiększyć ich liczbę o jedną czwartą – dodaje ppłk Pakuła.

* * * * *

W Polsce kształcenie na odległość (e-learning) jest stosowane od wielu lat przez cywilne uczelnie. Od 1999 roku naukę taką z powodzeniem prowadzą między innymi Szkoła Główna Handlowa oraz Uniwersytet Warszawski. W sierpniu 2009 roku do uczelni oferujących kształcenie na odległość dołączyła Akademia Obrony Narodowej.

Pomysł wykorzystania nauczania przez Internet dla celów wojska zrodził się w 1999 roku w Stanach Zjednoczonych. W związku ze służbą amerykańskich żołnierzy w wielu krajach świata organizowanie tradycyjnych, stacjonarnych kursów stało się bardziej skomplikowane. Uznano wówczas, że jedynie dzięki e-learningowi wojsko jest w stanie przeprowadzać szkolenia tysięcy swoich pracowników, bez dodatkowego obciążania budżetu resortowego. Wprowadzono więc szkolenia internetowe, w których może brać udział każdy pracownik amerykańskiej armii mający konto AKO, umożliwiające logowanie na kursy. Od momentu założenia konta uczestnik ma rok na ukończenie szkolenia.

PG

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Orzeł dla bohaterów
 
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Rajd ku czci saperów
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Armia Andersa w operacji „Honker”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Po przeprawie ruszyli do walki
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ameryka daje wsparcie
Mobilne dowodzenie
Flota Bayraktarów w komplecie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Pierwsi na oceanie
Śladami ojca
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Na straży nieba
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polska wiktoria na Monte Cassino
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Pływacy i maratończycy na medal
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
NATO on Northern Track
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Więcej hełmów dla żołnierzy
„Pierwsza Drużyna” na start
Gry wojenne w szkoleniu
Bohater odtrącony
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Serwis K9 w Polsce
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Krwawa noc pośród puszczy
Abramsy w pętli
Układ nerwowy Mieczników
Polki pobiegły po srebro!
I zdobyliśmy!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowe Oscary przyznane!
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
W obronie wschodniej flanki NATO
„Ta ziemia do Polski należy…”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wojna w świętym mieście, epilog
Pytania o europejską tarczę
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO