To od precyzji ich pomiarów zależy prawidłowa praca wojskowego sprzętu i uzbrojenia. Dziś pracownicy Centralnego Wojskowego Ośrodka Metrologii świętują pół wieku istnienia.
Pierwsze w Polsce wojskowe laboratorium zajmujące się metrologią powstało w lipcu 1961 roku w Zielonce koło Warszawy. Dwa lata później Ośrodek Legalizacji Przyrządów Pomiarowych dostał dwie ruchome stacje pomiarowe umożliwiające pracę poza ośrodkiem. Latem 1963 roku specjaliści z OLPP pojawili się w Brygadzie Rakiet z Bolesławcu, aby przeprowadzić legalizację przyrządów pomiarowych. Był to przełom w historii Ośrodka. – Wyjazd ten zapoczątkował działalność w zakresie zabezpieczenia metrologicznego przyrządów pomiarowych, eksploatowanych we wszystkich rodzajach sił zbrojnych – tłumaczy kmdr Zbigniew Andrzejczak, dyrektor Centralnego Wojskowego Ośrodka Metrologii, instytucji, która obecnie odpowiada w wojsku za sprawy metrologii.
Dlaczego metrologia jest tak ważna? To od precyzji pomiarów zależy prawidłowa praca wojskowego sprzętu i uzbrojenia. – Jeżeli błędnie zmierzylibyśmy ciśnienie w układzie hydraulicznym odpowiadającym za pracę skrzydeł, i co za tym idzie, wprowadzilibyśmy niepotrzebną korektę, doprowadzilibyśmy do wypadku – mówił Michał Burski, mechanik, który przez dwadzieścia kilka lat serwisował wojskowe samoloty.
– Nowoczesna technika, również wojskowa, nie może obejść się bez nowoczesnej metrologii – dodaje kmdr Zbigniew Andrzejczak.
W środę, z okazji 50-lecia wojskowej metrologii, odbyło się spotkanie byłych i obecnych pracowników CWOM oraz wszystkich instytucji, które zajmowały się metrologią. W imprezie wziął udział wiceminister obrony narodowej Waldemar Skrzypczak.
* * * * *
Centralny Wojskowy Ośrodek Metrologii oraz podległe mu laboratoria dbają o prawidłowy pomiar następujących jednostek miar wielkości fizycznych:
- masy (za pomocą odważników klasy E1 i zestawu komparatorów masy)
- ciśnienia względnego i absolutnego (za pomocą manometrów obciążnikowo-tłokowych)
- długości (za pomocą płytek długich klasy K oraz komparatorów długości)
- momentu siły (za pomocą referencyjnych kluczy dynamometrycznych)
- wilgotności względnej i temperatury powierza (za pomocą generatora wilgotności, komór klimatycznych, higrometrów punktu rosy i termo-higrometrów)
- stężenia pH (za pomocą kalibratora pH i materiałów odniesienia)
- napięcia i natężenie prądu stałego i przemiennego (za pomocą grupowego wzorca napięcia, multimetrów 8,5 cyfry, kalibratorów wielofunkcyjnych i transferów AC/DC)
- rezystancji, pojemności i indukcyjności elektrycznej (za pomocą wzorców rezystancji, pojemności i indukcyjności oraz komparatora rezystancji i mostków RLC)
- wielkości mikrofalowych (za pomocą analizatora sieci, obciążeń i tłumików wzorcowych oraz mierników mocy i odbiorników pomiarowych)
- czasu i częstotliwości (za pomocą zegarów cezowych, masera wodorowego, systemów transferu czasu i komparatora częstotliwości)
- przestrzennego równoważnika dawki promieniowania jonizującego (za pomocą ław pomiarowych ze źródłami Cs 137, źródeł powierzchniowych i kalibratora dawkomierzy indywidualnych)
- mocy i energii promieniowania laserowego (za pomocą wzorców i mierników mocy i energii)
- temperatury ciał stałych i ciekłych (za pomocą ciał doskonale czarnych, pieców kalibracyjnych, termometrów wzorcowych oraz komórki punktu potrójnego wody)
- tłumienności i mocy w torach światłowodowych jedno- i wielo-modowych (za pomocą wzorcowego reflektometru i miernika mocy optycznej).
Centralny Wojskowy Ośrodek Metrologii składa się z: Zespołu Badań i Opracowań Metrologicznych, Zespołu Wzorców Odniesienia Wielkości Elektrycznych, Zespołu Wzorców Odniesienia Wielkości Fizycznych, Zakładu Kalibracji Elektrycznych Przyrządów Pomiarowych, Zakładu Kalibracji Przyrządów Pomiarowych Wielkości Fizycznych, Zakładu Kalibracji Przyrządów Dozymetrycznych oraz Zakładu Napraw Przyrządów Pomiarowych.
autor zdjęć: Tomasz Kwasek
komentarze