moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
WOT szkolił się w Solinie

Pierwsze zadanie to zejście z mającej ponad 80 metrów wysokości zapory wodnej w Solinie, drugie zaś to wspięcie się na nią. Szkolenie z technik linowych organizowane przez 3 Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej było przeznaczone dla żołnierzy, którzy mieli już doświadczenie ze wspinaczką. Jeden z nich jest nawet zdobywcą Mount Everestu.

Terytorialsi z 3 Podkarpackiej Brygady OT spędzili dwa dni na szkoleniu w Solinie, gdzie znajduje się najwyższa w Polsce zapora wodna. Ma 82 m wysokości i 664 m długości, waży 2 mln ton. Zapora od lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia spiętrza wody Sanu i Solinki. Obiekt jest też atrakcyjnym miejscem do szkolenia linowego. – Można tu się szkolić zarówno ze zjazdów, jak i podchodzenia po linie. Mało która tak wysoka budowla daje takie możliwości – wyjaśnia kpt. Sławomir Woch, oficer sekcji szkoleniowej 3 Podkarpackiej Brygady OT, instruktor wspinaczki skałkowej Polskiego Związku Alpinizmu, jeden z instruktorów prowadzących szkolenie terytorialsów.

W zajęciach wzięli udział żołnierze OT już doświadczeni we wspinaczce. – Wśród nich są również osoby po kursach wspinaczki skałkowej bądź pracownicy firm wykonujących prace na wysokości. Mieliśmy wśród kursantów nawet zdobywcę Mount Everestu – mówi ppor. Łukasz Groch, dowódca szkolonego pododdziału. Większość uczestników ćwiczeń brała udział w organizowanej przez 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich kwalifikacji i otrzymała Wojskową Odznakę Górską.

REKLAMA

– Podczas szkolenia na zaporze żołnierze musieli z niej zjechać, wykorzystując przyrząd zjazdowy. Jest to wymagające zadanie, ponieważ budowla jest podzielona na dwie części – mówi kpt. Woch. Górna część to pionowa ściana, zbudowana tak, że schodzący zupełnie jej nie dotyka. Schodzi, używając tylko lin. Dolna część zapory jest pochyła, dzięki czemu można się od niej odbijać nogami. – Ale i tak dla większości osób najtrudniejszym momentem tego zadania jest… przejście przez barierkę po raz pierwszy – dodaje z uśmiechem kpt. Sławomir Woch. Po zjeździe z zapory uczestnicy szkolenia musieli wrócić na górę. – Używali tzw. techniki jumarowania, w której wykorzystuje się przyrządy zaciskowe do podchodzenia – mówi ppor. Groch. Najszybszy uczestnik kursu zjechał z ponad 80-metrowej zapory w zaledwie 12 s (średni wynik to minuta), natomiast rekordzista wspiął się na nią w 2,5 min (średnio zajmowało to 4 min).

– Tego typu zajęcia są przykładem rozwijania kompetencji przydatnych zarówno w czasie wojny, jak i w sytuacjach klęsk czy katastrof – zauważa Magdalena Mac, p.o. rzecznik prasowy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Betonowa zapora wodna w Solinie jest bowiem największą elektrownią szczytowo-pompową w Polsce. – Znajomość tego obiektu jest dla nas bardzo ważna. W razie awarii jesteśmy w stanie zasilać go naszą kontenerową elektrownią polową – wyjaśnia kpt. Woch. – Ćwiczenia mają również inny wymiar. Pokazujemy mieszkańcom okolicy, że jesteśmy, że można na nas liczyć, a także że szkolenia w WOT są naprawdę bardzo atrakcyjne, więc warto wstąpić w nasze szeregi – dodaje oficer.

Ewa Korsak

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Włoscy lotnicy w Malborku
 
Awanse generalskie na Święto Wojska Polskiego
Jak zostać żołnierzem zawodowym
Polskie „tak” dla nowych członków NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polskie szpadzistki trzecie na świecie
AFN uderzył w Kołobrzegu
Terytorialsi w obronie stolicy
Pożegnanie z Iskrą
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
Fighting Eagle nie tylko do szkolenia
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Kolektywna obrona to priorytet
Cyberkonkurs MON-u
Zwiad ze spadochronem
WOT zacieśnia współpracę z Pocztą Polską
PKW Orlik wrócił do domu
Prymuska logistyki
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
Wizyta w PKW Łotwa
Desant do Jeziora Żywieckiego
Warszawa ’44. Pamięć nie umiera
Przemysł idzie w OPL
„Z miłości do Ojczyzny”. Stanisław Lipiński „Kadet”
Raptory lecą do Polski
Raptory już w Polsce
Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
Kolejni ochotnicy dobrowolnej służby
Honorowi krwiodawcy w mundurach
„Z miłości do Ojczyzny”. Jerzy Substyk „Jurny”
NATO zmienia priorytety
„Biorą inni, bierzmy i my”
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
Wyjście z cienia
Pokaz możliwości FA-50
Marynarz wicemistrzem świata w rzucie młotem
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
Operacja „Śluza”
Uratować rannego!
Śladem profesjonalistów
Wymiana ciosów w Ukrainie
Na jakich zasadach rekompensaty dla rezerwistów?
Przełomowy szczyt
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Nowy dowódca 18 Dywizji
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
O jeden most za daleko?
Camp Kościuszko w Poznaniu
Ćwiczenia śmigłowców z Inowrocławia
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
Szkolenie na klifie
Armata nowej generacji dla Kormoranów
Zapraszamy na wirtualny spacer na Monte Cassino
1 Kadrowa idzie w bój
Powrót do korzeni
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Rylski „Brzoza”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO