moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ottokar przyspiesza

Polska Grupa Zbrojeniowa SA, a także Huta Stalowa Wola SA, Mesko SA i Wojskowe Zakłady Elektroniczne SA utworzyły konsorcjum PGZ–Ottokar. Spółki chcą razem zawalczyć o zlecenie na zaprojektowanie i wyprodukowanie dla Wojska Polskiego niszczycieli czołgów Ottokar-Brzoza. Pociski rakietowe do nich ma dostarczyć zagraniczny partner konsorcjum – brytyjska firma MBDA UK.


Test przeciwpancernego pocisku rakietowego Brimstone

Nadzór i koordynacja całości – Polska Grupa Zbrojeniowa. Podwozia ma wyprodukować – niezależnie od tego, czy będą kołowe czy gąsienicowe – Huta Stalowa Wola, a oręż – czyli pociski przeciwpancerne – dostarczy Mesko z Wojskowymi Zakładami Elektronicznymi. Tak w skrócie przedstawia się podział zadań konsorcjum PGZ–Ottokar powołanego przez spółki PGZ. Jego głównym celem jest wyprodukowanie niszczycieli czołgów Ottokar-Brzoza, które w najbliższym czasie zamierza kupić Ministerstwo Obrony Narodowej dla pododdziałów przeciwpancernych wojsk lądowych.

– Przedsiębiorstwa wchodzące w skład konsorcjum PGZ–Ottokar mają kompetencje, kadry oraz potencjał do tego, by razem współtworzyć nowe, przyszłościowe rozwiązanie w naszej ofercie, jakim bez wątpienia są niszczyciele czołgów. Naszym pierwszym docelowym klientem są wojska rakietowe i artyleryjskie, które poszukują rozwiązania tej klasy – podkreślał Sebastian Chwałek, prezes PGZ SA.

REKLAMA

Partner z Wysp

Aby dostarczyć polskiej armii kompletny produkt, konsorcjum PGZ–Ottokar musi mieć zagranicznego partnera, który dysponuje pociskami przeciwpancernymi o parametrach poszukiwanych przez Wojsko Polskie. W tej sprawie konsorcjum nawiązało współpracę z brytyjską firmą MBDA UK, produkującą nie tylko pociski przeciwlotnicze CAMM (wybrane już przez Polskę do systemu Narew i fregat rakietowych Miecznik), lecz także przeciwpancerne pociski kierowane Brimstone.

Wczoraj konsorcjum PGZ–Ottokar oraz pięć spółek z holdingu: Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne SA, Wojskowe Zakłady Uzbrojenia SA, OBRUM Sp. z o.o., Jelcz Sp. z o.o. i Rosomak SA, podpisały z firmą MBDA UK porozumienie o współpracy badawczo¬-produkcyjnej przy budowie niszczycieli czołgów. Efektem porozumienia ma być przede wszystkim uruchomienie w Polsce na podstawie brytyjskiej licencji produkcji rakiet przeciwpancernych Brimstone, i to nie tylko na potrzeby naszego programu „Ottokar–Brzoza”. – Porozumienie jest kolejnym krokiem na drodze do ustanowienia w kraju produkcji najnowszej generacji pocisków Brimstone. Owocem współpracy polsko-brytyjskiej będzie złożenie wspólnej oferty na rzecz Sił Zbrojnych RP i formacji sojuszniczych oraz włączenie naszych przedsiębiorstw w łańcuchy dostaw – komentował Sebastian Chwałek.

Z porozumienia zadowoleni są także Brytyjczycy. – Realizacja programu w zakresie dostaw niszczycieli czołgów to kolejna szansa do dalszego budowania silnych relacji pomiędzy PGZ i MBDA. Pogłębiając współpracę związaną z produkcją pocisków Brimstone, będziemy wspólnie wspierać rozwój potencjału wojskowego i przemysłowego Polski oraz wzmacniać ambicje strategiczne naszych firm – powiedział Chris Allam, dyrektor zarządzający MBDA UK Ltd.

Kiedy umowa na Ottokary?

Na razie nie wiadomo, kiedy Ministerstwo Obrony Narodowej uruchomi przetarg w sprawie zakupu niszczycieli czołgów Ottokar-Brzoza. Inspektorat Uzbrojenia MON (zastąpiony od 1 stycznia 2022 roku przez Agencję Uzbrojenia) przeprowadził już dwa dialogi techniczne z przedstawicielami firm zbrojeniowych w tej sprawie.

Jak jednak zapowiada ppłk Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia, nowa broń dla pododdziałów przeciwpancernych to priorytet w tegorocznych zakupach.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: MBDA, PGZ

dodaj komentarz

komentarze


Śladem profesjonalistów
 
Wizyta w PKW Łotwa
Nowy dowódca sił NATO w Europie
Poznański Czerwiec kosztował życie 58 osób
Młodzi liderzy, czyli wspólnie do celu
WOT szkolił się w Solinie
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
Kolejne Kormorany na święto marynarki
Walki o obwód doniecki
Ukraina ze statusem kandydata do UE
Nowe kły Rosomaków
Zmiany kadrowe w WP
WOT organizuje szkolenia w wakacje
Unowocześnianie MW RP
Kształcenie przyszłych żołnierzy po nowemu
Polsko-tureckie szkolenie w powietrzu
Trwa rosyjska ofensywa w Ukrainie
Dwanaście razy złoto
Szturmani szykują się do dyżuru w UE
Marynarze nadawali ton rywalizacji o medale
Piąte zwycięstwo żołnierzy z gwiazdami Gortata
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Jeśli nie Układ Warszawski, to co?
11 medali kajakarek w mundurach
Te same zasady opiniowania dla większości żołnierzy
Przełomowy szczyt
Pierwsza taka przysięga
Amerykańskie F-15 w Polsce
W desancie zostają najlepsi
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Hańcza po raz pierwszy
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych i krajowych arenach
Czy terytorialsi będą szkolić rezerwistów?
Światowi liderzy już w Madrycie
PKW Orlik wrócił do domu
Szczyt nowych wyzwań
Podhalańczyk wygrał czwartą walkę MMA
Piąta kadencja generała Konopki
Wojskowi rekruterzy zapraszają także w sobotę
Biden: gra na przeczekanie
Święto Dowództwa Operacyjnego
Obwód ługański w rękach Rosjan
Umowa na Perkozy podpisana
Motorem jest pamięć o poległych
Szczęśliwa „Błyskawica”
Przełomowy szczyt w Madrycie
Kierunek Düsseldorf
Na jakich zasadach rekompensaty dla rezerwistów?
Sojusz z inicjatywą
Virtuti Militari ma 230 lat
Ślązak lepiej uzbrojony?
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Kto tym razem otrzyma Buzdygana?
Ile zarobi starszy szeregowy specjalista?
Nowe legitymacje służbowe dla żołnierzy
Kierunek Liban

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO