moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pomnik prawdy o Katyniu

40 lat temu grupa działaczy opozycji antykomunistycznej postawiła na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie Krzyż Katyński, upamiętniający sowiecką zbrodnię z 1940 roku. – Krzyż stanowił symbol prawdy o tej zbrodni – mówiono podczas spotkania w Centralnej Bibliotece Wojskowej, gdzie zaprezentowano także album o tej akcji.

– Postawiony w 1981 roku na Powązkach Krzyż Katyński stanowi pomnik ofiar zbrodni popełnionych na polskich oficerach i wymazanej na wiele lat z naszej historii – mówiła Małgorzata Gosiewska, wicemarszałek Sejmu podczas spotkania w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie z okazji 40. rocznicy wzniesienia Krzyża Katyńskiego na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Marszałek dodała, że pomnik ten przypomina o sowieckim barbarzyństwie popełnionym na prawie 22 tys. obywateli polskich, w tym około 14 tys. oficerów w 1940 roku.

– Wierność pamięci ofiarom Katynia jest znakiem naszej tożsamości i ta wierność popchnęła działaczy podziemia do podjęcia brawurowej akcji przygotowania i postawienia pomnika w Dolince Katyńskiej na Powązkach – napisał w liście do uczestników spotkania Mariusz Błaszczak, minister obrony. W piśmie odczytanym przez Łukasza Kudlickiego, szefa Gabinetu Politycznego MON, minister zaznaczył, że mimo iż pomnik zniknął po kilku godzinach, o sprawie katyńskiej nie dało się już dłużej milczeć.

REKLAMA

Z kolei Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, pokreślił, że Sowieci nie tylko wymordowali polską elitę, lecz także zakłamując historię zbrodni chcieli doprowadzić do utraty przez nas ducha narodowego. – Na szczęście to się nie udało, pamięć nie uległa przemocy, a wyrazem tego było ustawienie pomnika przez działaczy opozycji – mówił minister Kasprzyk. Jak dodał Sławomir Frątczak, kierownik Muzeum Katyńskiego, pomnik jest też symbolem odwagi osób, które wbrew propagandzie komunistycznej zdecydowały się na taką akcję.

Podczas spotkania w CBW zaprezentowano książkę „Pomnik prawdy”, autorstwa Łukasza Kudlickiego i Andrzeja Melaka, poświęconą wydarzeniom sprzed 40 lat. – Książką przypominamy stosunek komunistycznych władz do zbrodni katyńskiej i walkę o ujawnienie tego sowieckiego ludobójstwa – zaznaczył dr Jan Tarczyński, dyrektor CBW.

Mówiąc o publikacji, Kudlicki przypomniał historię pomnika. Powstał on z inicjatywy m.in. Stefana Melaka, wówczas przewodniczącego Konspiracyjnego Komitetu Katyńskiego, którego celem było upamiętnienie ofiar tej zbrodni. Pomnik powstał w konspiracji, jego elementy zostały wykonane w kilku zakładach kamieniarskich, a napis u kilku brązowników.

Nocą z 30 na 31 lipca 1981 roku wszystkie części ważące około 6 ton przewieziono śmieciarką na Powązki. Od rana trwało montowanie pomnika, który był gotowy około godziny 15.00. Monument stanął w Dolince Katyńskiej, miejscu upamiętnienia ofiar tej zbrodni. Na granitowym krzyżu widniały napisy: „Katyń 1940”, „Ostaszków, Starobielsk, Kozielsk”, litery „WP’” i orzeł w koronie. Był to pierwszy w Polsce pomnik katyński.

Tej samej nocy po interwencji ambasady radzieckiej krzyż został zdemontowany i wywieziony. – Z tego co udało się nam ustalić, zrobiła to 10 Kompania Operacyjna ZOMO. Nocą zawieziono ich na cmentarz i kazano zburzyć pomnik. Część funkcjonariuszy odmówiła, za co potem spotkały ich sankcje – opowiadał Kudlicki. W lipcu 1989 roku pomnik został podrzucony przez nieznane osoby na Wojskowe Powązki i ponowne odsłonięty w 1995 roku.

Zaprezentowany podczas spotkania album, wydany przez CBW, zawiera m.in. zdjęcia z akcji przygotowania i stawiania krzyża, artykuły z prasy solidarnościowej i konspiracyjnej na ten temat oraz biografie uczestników akcji. Kudlicki podczas jej pisania korzystał m.in. z archiwum rodziny Melaków. W akcji brało udział czterech braci Melaków: Andrzej, Arkadiusz, Sławomir i Stefan. Andrzej Melak jest też współautorem książki. – Zdecydowaliśmy się na tę akcje w odruchu serca, to był nasz obowiązek wobec tych, którzy zostali zamordowani przez Sowietów – mówił Melak w CBW.

Zebrani obejrzeli także film dokumentalny „Sprawa męska honorowa” w reżyserii Marii Dłużewskiej, zainspirowany akcją opisaną w książce. Wręczono też nadane przez ministra obrony Medale za Zasługi dla Obronności Kraju i przyznane przez szefa UDSKiOR medale „Pro Bono Poloniae”, którymi uhonorowano osoby zasłużone w kultywowaniu pamięci o bohaterach walk o niepodległość Polski.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: prezydent.pl, UdSKiOR

dodaj komentarz

komentarze


Dołącz do sportowców w mundurach!
 
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
Test mobilności 12 Dywizji
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Żołnierze bez testów z WF-u
Emerytura wypłacana w … karmie
Legia Akademicka po raz piąty
Polsko-tureckie obrady
Więcej żołnierzy na granicy
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Course on Diplomacy
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Polityka nie znosi próżni
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Wilk na poligonie
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Ostatnie dni kampanii 1939
Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
Wybierz się na wojskowe studia
Ciemne strony Facebooka
Duch Invictus jest, czas na formę
Ogień na alpejskich szczytach
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Szef MON-u w Forcie Sill
Zbrodnia w Zakroczymiu
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Wirtualne strzelanie, realne efekty
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Na granicy stratosfery
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Strzelec do zadań specjalnych
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Advantages of Efficient Organization
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Afganistan. Czas wracać do domu
„Kormoran” zagraniczny debiut ma za sobą
Współpraca i wspólna pamięć
Ziemia z misji na pamiątkę
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Black Hawk na potrzeby GROM-u
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
W jedynym słusznym kierunku
KFOR: wyższy stopień gotowości
Szef MON odwiedził USA
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Gala stulecia „Polski Zbrojnej”
Przeprawa przez Narew

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO