moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Emerytura wypłacana w … karmie

Zwierzęta, które zakończą służbę, pozostaną na utrzymaniu swojej jednostki i będą podlegały dotychczasowemu opiekunowi. Po latach ciężkiej pracy będą miały zagwarantowane bezpłatne wyżywienie i leczenie. Takie regulacje znalazły się w nowej ustawie określającej status psów i koni w służbach mundurowych. Ustawa została podpisana przez prezydenta Andrzej Dudę.

Nowe prawo reguluje status psów i koni „pracujących” w siłach zbrojnych i służbach mundurowych, podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji m.in. Policji, Państwowej Straży Pożarnej czy Straży Granicznej, a także w Służbie Więziennej i Straży Marszałkowskiej. Regulacja zmienia m.in. ustawę o powszechnym obowiązku obrony RP i ustawę o Policji.

Jak mówił podczas prac nad nowymi przepisami Błażej Poboży, wiceszef MSWiA, mimo rozwoju techniki zwierzęta nadal są nieocenione, np. podczas akcji poszukiwawczych. – Troska o los zwierząt w służbie i poza nią jest naszym etycznym obowiązkiem – przekonywał Poboży.

REKLAMA

W polskim wojsku służy około 150 psów. Wykorzystywane są m.in. przez Żandarmerię Wojskową (36 psów), WOT, saperów oraz wojska specjalne jako psy patrolowo-obronne, psy do wykrywania materiałów wybuchowych lub środków odurzających, psy bojowe, patrolowo-tropiące czy wartownicze. Z kolei w Szwadronie Kawalerii WP, wchodzącym w skład Pułku Reprezentacyjnego WP, służy 35 koni. Nieco więcej zwierząt służy w formacjach podległych MSWiA – około 1,2 tys. psów i ponad 60 koni.

Przyjęte regulacje precyzują m.in. warunki przyjęcia zwierzęcia na służbę. Musi ono spełniać wymagania zdrowotne, przejść specjalistyczne szkolenia i pozytywnie zdać egzamin. Określono też obowiązki opiekuna zwierzęcia. Obejmują one m.in.: zapewnienie racjonalnego żywienia, dbanie o stan zdrowia i kondycję, w tym poddawanie terminowym szczepieniom i zabiegom profilaktycznym według wskazań lekarza weterynarii, a także pielęgnację i utrzymanie w czystości. Co miesiąc opiekun psa lub konia otrzymuje dla swojego podopiecznego wyżywienie w naturze albo pieniądze na pokrycie zakupu karmy. Oprócz tego z budżetu formacji, w której służy pies lub koń, są pokrywane również koszty leczenia i lekarstw. Ustawa określa szczegółowo, kiedy zwierzęta są wycofywane ze służby. Dzieje się to obligatoryjnie, m.in. kiedy zmusza do tego ich stan zdrowia lub brak postępów w szkoleniu. Ponadto można wycofać ze służby psa po ukończeniu dziewiątego roku życia, a konia – 18.

W nowych przepisach szczególnie dużo uwagi poświęcono wsparciu dla zwierząt po zakończeniu służby. Wśród zmian znalazł się m.in. zapis, że wszystkie zwierzęta po przejściu na „emeryturę” pozostają na stanie swojej jednostki. W pierwszej kolejności ich opiekunem zostanie dotychczasowy przewodnik. Jeśli nie będzie to możliwe, zwierzę trafi do innego przeszkolonego funkcjonariusza lub pracownika danej formacji. Może też zostać oddane pod opiekę organizacji społecznej działającej na rzecz ochrony zwierząt. Co najważniejsze, opiekunom emerytowanego zwierzęcia zostaną zapewnione środki na jego wyżywienie, opiekę weterynaryjną i lekarstwa.

– Dotąd psy, które przeszły na emeryturę, także były przekazywane dotychczasowym opiekunom lub pozostawały w jednostce, w której służyły. Jako psy gospodarcze miały zapewnioną opiekę weterynaryjną – mówi ppłk Artur Karpienko, rzecznik prasowy komendanta głównego ŻW. Oficer dodaje, że zasadniczą zmianą w ustawie jest to, iż pies po zakończeniu służby nadal pozostaje na etacie jednostki wojskowej i będzie otrzymywał bezpłatną opiekę weterynaryjną oraz wyżywienie. – Regulacje te były oczekiwane przez przewodników ŻW, spowodowały bowiem, że utrzymywanie psa na emeryturze nie będzie obciążać budżetu domowego żołnierza – podkreśla rzecznik. Ustawę, a szczególne zapis dotyczący zwrotu kosztów wyżywienia i leczenia zwierzęcia, pozytywnie oceniają także żołnierze w Szwadronie Kawalerii WP.

W przepisach wzięto też pod uwagę sytuację zwierząt wycofanych ze służby przed wejściem w życie ustawy. W przypadkach uzasadnionych dobrem emerytowanych psów czy koni komendant danej służby będzie mógł przyznać wsparcie pieniężne ich opiekunom.

AD

autor zdjęć: Michał Niwicz, DGW

dodaj komentarz

komentarze


Wilk na poligonie
 
Ziemia z misji na pamiątkę
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
„Kormoran” zagraniczny debiut ma za sobą
Emerytura wypłacana w … karmie
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Test mobilności 12 Dywizji
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Na granicy stratosfery
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Ciemne strony Facebooka
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Afganistan. Czas wracać do domu
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
W jedynym słusznym kierunku
Polityka nie znosi próżni
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Współpraca i wspólna pamięć
Gala stulecia „Polski Zbrojnej”
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Wirtualne strzelanie, realne efekty
Strzelec do zadań specjalnych
Duch Invictus jest, czas na formę
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Szef MON odwiedził USA
Black Hawk na potrzeby GROM-u
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Żołnierze bez testów z WF-u
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Zbrodnia w Zakroczymiu
Advantages of Efficient Organization
Więcej żołnierzy na granicy
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
Course on Diplomacy
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Szef MON-u w Forcie Sill
Ostatnie dni kampanii 1939
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Sztandar dla krakowskich żandarmów
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Wybierz się na wojskowe studia
Ogień na alpejskich szczytach
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Polsko-tureckie obrady
Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
Dołącz do sportowców w mundurach!
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Legia Akademicka po raz piąty
KFOR: wyższy stopień gotowości
Przeprawa przez Narew
„Ramstein Alloy” nad Litwą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO