moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach

Żołnierze WOT wspierają mieszkańców, którzy ucierpieli w czasie ostatnich ulewnych deszczów i gwałtownych burz. Pracują w Małopolsce, na Podlasiu i Dolnym Śląsku. Usuwają powalone drzewa oraz oczyszczają tereny powstałych rozlewisk. Jutro kolejna grupa terytorialsów będzie umacniała wały przeciwpowodziowe na Warmii i Mazurach.

Dziś rano do akcji przeciwkryzysowych ruszyło kolejnych kilkudziesięciu terytorialsów. – Zgodnie z ustawą o zarządzaniu kryzysowym wnioski o pomoc wojska w sytuacjach szczególnych do ministra obrony kierują wojewodowie. A decyzje w takich przypadkach zapadają bardzo szybko – informuje płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT. – Ponieważ dowódcy brygad OT biorą udział w odprawach zespołów zarządzania kryzysowego, to od razu wiemy, gdzie nasza pomoc potrzebna jest najbardziej – dodaje. Rzecznik WOT zaznacza jednocześnie, że w przypadku wszelkich akcji kryzysowych główną rolę odgrywa Państwowa Straż Pożarna, a wojsko wspiera strażaków w działaniach.

Na Dolnym Śląsku od kilku dni działają żołnierze 16 Brygady Obrony Terytorialnej. Dolnośląscy terytorialsi usuwali skutki podtopienia budynku, w którym znajduje się siedziba sądu w Lwówku Śląskim, a dziś w tej samej miejscowości pomagają w udrożnieniu kanałów wodnych i dopływów rzek. To nie wszystko. – Dziś rano skierowaliśmy 36 żołnierzy do pomocy w gminie Wleń w powiecie lwóweckim – mówi kpt. Renata Mycio, oficer prasowy 16 BOT. Mieszkańcy tej gminy, zwłaszcza Strzyżowca oraz Pilichowic, w ciągu niespełna tygodnia już cztery razy walczyli z podtopieniami. W szczytowym momencie fala powodziowa miała tam ponad trzy metry wysokości. Woda zniszczyła drogi, domy, zerwała mosty. Żołnierze będą oczyszczali ten teren i wspierali mieszkańców w porządkowaniu podtopionych posesji.

REKLAMA

Ze skutkami żywiołu walczą także mieszkańcy Filipowa w powiecie suwalskim. W wyniku nawałnicy, jaka kilka dni temu przeszła przez Suwalszczyznę, zostały uszkodzone budynki, zerwane dachy z domów i pomieszczeń gospodarczych oraz połamane i powyrywane drzewa. Strażakom na pomoc ruszyli dziś żołnierze 1 Podlaskiej Brygady OT. Piętnastu terytorialsów ma pociąć powalone drzewa oraz fragmenty blachy z dachów.

Z posterunku nie schodzą także żołnierze WOT w Małopolsce. Już w weekend działali w powiecie myślenickim, gdzie wylały rzeki i strumienie – m.in. pod wodą znalazła się część Zakopianki, a podtopionych zostało ponad sto domów. – Kilkudziesięciu żołnierzy wczoraj cały dzień porządkowało teren w miejscowości Głogoczów. Dziś kolejna grupa skierowana została do Krzyszkowic – mówi kpr. Przemysław Wywiał, rzecznik prasowy 11 BOT. – Wspierają strażaków w oczyszczaniu dróg z błota oraz gałęzi drzew. Pomagają także mieszkańcom, którzy w powodzi ucierpieli najbardziej – dodaje podoficer.

Dowództwo WOT cały czas utrzymuje podniesiony stopień gotowości do działań przeciwkryzysowych w województwach: lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim, małopolskim, opolskim, śląskim i dolnośląskim. Żołnierze z tych województw od wezwania mają 24 godziny na stawiennictwo w jednostce. Z obowiązku zwolnieni są druhowie OSP oraz żołnierze medycy, którzy pełnią dyżury w placówkach służby zdrowia.

Rzecznik WOT płk Marek Pietrzak zapowiada, że jutro kolejna grupa terytorialsów pojawi się na Warmii i Mazurach. Zadaniem żołnierzy będzie m.in. wzmacnianie i uszczelnianie wałów przeciwpowodziowych.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT, 11BOT, 16BOT

dodaj komentarz

komentarze


Srebro dla wytrwałych
 
Komunikacja strategiczna to dziś priorytet
Jest tylko wspólna wola: bronić się!
Współpraca i wspólna pamięć
Symulator dla kierowców ciężarówek
Symulator skoków ze spadochronem
Trwa operacja „Silne wsparcie”
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Kosmiczne technologie na MSPO
„Ryś”, czyli nowe zadania w nieznanym terenie
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
Polscy żołnierze polecą na Islandię
W Tokio zgasł olimpijski znicz
Jaki będzie nowy rok akademicki?
Prosty język to najważniejsza maksyma!
Emerytura wypłacana w … karmie
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
Szef MON: w XXI wieku fake newsy stały się bronią
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
Śladami walk 2 Korpusu
Wojsko dla mediów, media dla wojska
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Wybierz się na wojskowe studia
Przez sport do wojska!
Do broni!
NATO na tropie dezinformacji
W jedynym słusznym kierunku
Żołnierze wrócili do Polski
Techniki linowe dla wybranych
W walce na dwa fronty – bez szans
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Rzetelna informacja w cenie!
Prestiżowe stanowisko w NATO dla polskiego oficera
Misja, w której stawką było życie
St. sierż. Pelo znów zwycięzcą Połówki Komandosa
Bogate tradycje pancernego Sulejówka
Course on Diplomacy
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Afganistan. Czas wracać do domu
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Skok na głęboką wodę
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
Szczyt NATO już w poniedziałek
Żołnierze bez testów z WF-u
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Pomnik prawdy o Katyniu
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
Czołgi do ataku!
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
Wojskowy żargon tylko w jednostkach
MSPO 2021 - serwis specjalny
Zmodernizowany BWP – propozycja z Poznania
Ziemia z misji na pamiątkę
Baza ofiar zbrodni wołyńskiej
Defendery w komplecie
Oczy specjalsów
Żołnierze powinni być aktywni w mediach i lokalnie
Srebrna strzała na wschodniej flance
Srebro sztafety i brąz kajakarek

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO