moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
NATO broni cyberprzestrzeni

NATO testuje zdolności do działań w cyberprzestrzeni. W ćwiczeniach „Cyber Coalition ’20” wzięło udział prawie tysiąc żołnierzy i cywili z kilkudziesięciu państw. Wśród nich nie zabrakło także Polaków. Sojuszniczy eksperci zmierzyli się z wyzwaniami, jakie niesie za sobą działanie w piątej domenie operacyjnej.

Organizowane przez Sojusznicze Dowództwo ds. Transformacji (Allied Command Transformation – ACT) ćwiczenia „Cyber Coalition ’20”, podczas których szkolili się eksperci w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, to jedno z największych tego typu przedsięwzięć na świecie. – Ćwiczymy odpowiedzi na różne zagrożenia, testujemy nowe procedury, a także technologie w domenie cyber. Musimy upewnić się, że NATO jest gotowe na wyzwania, jakie przyniesie przyszłość – mówił podczas konferencji prasowej kontradmirał Rene Tas z ACT.

Kmdr Robert Buckles, dyrektor „Cyber Coalition ’20” dodał, że celem ćwiczeń było „wzmocnienie zdolności Sojuszu do odstraszania, obrony i przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni i poprzez cyberprzestrzeń”. Wyjaśnił, że na potrzeby tych działań została utworzona fikcyjna wyspa Icebergen, zamieszkała przez dwie narodowości – należącą do NATO Andvarię i neutralną do tej pory Harbardus. Nowy rząd tej drugiej okazał się jednak niechętny sąsiadowi, jak i samemu Sojuszowi, co spowodowało tarcia między państwami. Dlatego NATO zdecydowało się wysłać na wyspę misję, przypominającą stacjonujące w Europie batalionowe grupy bojowe NATO, której zadaniem była manifestacja więzi sojuszniczych i odstraszanie potencjalnych agresorów. W rezultacie działań przeciwnika zarówno natowski kontyngent, jak administracja i siły zbrojne Andvarii stały się celem cyberataków. – Uczestnicy ćwiczeń musieli sprostać włamaniom do sieci, wykryć i powstrzymać próby szpiegostwa, manipulacji danymi, a także odeprzeć ataki na infrastrukturę krytyczną – wyjaśnił dyrektor ćwiczeń.

REKLAMA

Dr Alberto Domingo z ACT poinformował, że „Cyber Coalition ’20” były także okazją do przeprowadzenia różnych eksperymentów. Uczestnicy ćwiczeń musieli ocenić wartość operacyjną platform służących do oszustw, zweryfikować wykorzystanie koncepcji świadomości sytuacyjnej w cyberprzestrzeni, a także wykryć działania dezinformacyjne, jakie są prowadzone za pośrednictwem mediów społecznościowych.

W działania „Cyber Coalition ’20” było zaangażowanych prawie tysiąc osób, zarówno żołnierzy, jak i cywili z 29 państw członkowskich Sojuszu, a także z Finlandii, Irlandii, Szwecji, Szwajcarii i Unii Europejskiej. Oczywiście wśród ćwiczących była także reprezentacja z Polski. – Od kilku lat podczas tych ćwiczeń Polskę reprezentuje bardzo silny zespół, tak też było w tym roku – mówił dyrektor ćwiczeń. – Polacy byli zaangażowani we wszystkich sektorach, jeden z nich kierował m.in. zespołem działań psychologicznych – dodał płk Constantino Russo z SHAPE.

Ćwiczenia „Cyber Coalition ’20” były 13. edycją tego rodzaju przedsięwzięć. Rozpoczęły się w zeszłym tygodniu i trwały tydzień.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


Meta podsumowała komandoskie biegi
 
Jakie zmiany w mundurówce?
Wojsko – plan na życie
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Symulator Orlika w Dęblinie
Kutno w sieci LogHubs
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Nurkowie w głębinach
„Tarzan” wróci do domu
Co musi umieć kierowca czołgu
Taktyka w Górach Izerskich
Jak 8 Dywizja Piechoty czyniła się elitarną
Wojsko walczy z COVID-19
155 mm dla US Army
Amerykanie odmładzają F-16
Krok po kroku do cyberwojska
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Armia Fight Night znów w akcji
Jakie zmiany w umundurowaniu?
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Saperzy zimą otworzą ogień
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Na rozgrzewkę – zapasy
Agenci wywiadu na bobslejach
Jest Warszawa
Najlepsi wśród „górali”
Ukraiński kurs na Zachód
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
WBH upublicznia swoje archiwa
Na straży niebieskiej linii
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Trudny rok na misjach
Laserowa artyleria US Army
Hartowanie spadochroniarzy
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Trudny egzamin przed misją
IBCS dla Polski
Żydzi od Andersa
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
Kwalifikacja odbędzie się …
Kuźnie oficerskich kadr
Powstali przeciw carskiej potędze
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Komisje sejmowe o umowie z USA
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Dama odeszła do historii
Komandosi znad Garigliano
Pustynna burza wokół Husajna
Obrady ministrów obrony NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO