moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prąd od wojska dla szpitala tymczasowego we Wrocławiu

We Wrocławiu, na terenie Centrum Konferencyjnego przy ul. Rakietowej, powstaje szpital tymczasowy dla osób zakażonych koronawirusem. W organizację placówki, która docelowo ma zapewnić około 500 łóżek dla chorych, na prośbę władz regionu zaangażowało się wojsko.

W środę na terenie budowanego szpitala pojawili się żołnierze wojsk obrony terytorialnej. Dostarczyli na teren powstającej placówki dwie kontenerowe elektrownie polowe KEP-900. Jedną z nich ustawili i przygotowali do pracy żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady WOT, drugą zaś przywieźli do Wrocławia żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej z oddalonego o 500 kilometrów Rzeszowa. – Budowa i późniejszy szpital będzie zasilany z sieci miejskiej. Może się jednak okazać, że jest to zasilanie zbyt małej mocy – mówi Karolina Bielakiewicz, kierownik budowy szpitala tymczasowego. – Maszyny budowlane, elektronarzędzia czy spawarki mogą powodować duże przeciążenia sieci energetycznej. Nie można dopuścić, aby nagle przestały działać respiratory i inny sprzęt medyczny w oddanej do użytku części szpitala – wyjaśnia. By nie doszło do takiej sytuacji, potrzebna była instalacja rezerwowa, która w razie konieczności włączy się automatycznie i uzupełni braki energetyczne. – Teraz, gdy elektrownie wojskowe już stoją, kamień spadł mi z serca. Dzięki żołnierzom jeden wielki problem mam już z głowy – dodaje kierownik budowy.

REKLAMA


Film: Bogusław Politowski / polska-zbrojna.pl

Dowódcą obsługi elektrowni dostarczonej przez 16 Dolnośląską Brygadę WOT jest st. chor. sztab. Stanisław Topka. – Cały zestaw po zdjęciu z samochodów, sprawdzeniu przez trzyosobową obsługę, przygotowaniu i wpięciu w sieć może zacząć wytwarzać prąd już po czterech godzinach – wyjaśnia podoficer. Instalacja ma moc 900 kWh, co oznacza, że produkuje tyle prądu, by zasilić jednocześnie nawet kilka wiosek. Na terenie wrocławskiego szpitala zainstalowano dwie takie mobilne elektrownie.

Elektrownie zostały przygotowane do pracy i niedługo zostaną wpięte do sieci placówki. Będą uruchomione, gdy pierwsza część szpitala zostanie oddana do użytku i rozpocznie leczenie pacjentów, prawdopodobnie na przełomie listopada i grudnia. Mimo że elektrownie są automatyczne i same zaczną pracować z chwilą wystąpienia spadku napięcia, kilkuosobowe wojskowe zespoły obsługi będą pełniły przy nich dyżur przez cały czas funkcjonowania szpitala.

Kpt. Renata Mycio, oficer prasowy 16 Dolnośląskiej Brygady OT, nie wyklucza, że po zakończeniu prac budowlanych w pierwszej hali szpitalnej terytorialsi będą pomagali personelowi medycznemu w rozstawianiu łóżek i aparatury oraz przygotowywaniu pomieszczeń do działalności medycznej.

Na terenie szpitala tymczasowego służbę pełnią także żołnierze z wrocławskiego Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych. Ich zadaniem jest pilnowanie porządku na placu budowy i zapewnienie całodobowej ochrony.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
 
Żydzi od Andersa
Pustynna burza wokół Husajna
Symulator Orlika w Dęblinie
Dama odeszła do historii
Co musi umieć kierowca czołgu
Armia Fight Night znów w akcji
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Hartowanie spadochroniarzy
Jak 8 Dywizja Piechoty czyniła się elitarną
Krok po kroku do cyberwojska
Laserowa artyleria US Army
Komandosi znad Garigliano
WBH upublicznia swoje archiwa
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Najlepsi wśród „górali”
Komisje sejmowe o umowie z USA
Ukraiński kurs na Zachód
Na straży niebieskiej linii
Saperzy zimą otworzą ogień
Obrady ministrów obrony NATO
VIII zmiana PKW gotowa na misję
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
155 mm dla US Army
Kuźnie oficerskich kadr
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Kwalifikacja odbędzie się …
Trudny egzamin przed misją
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Powstali przeciw carskiej potędze
Jest Warszawa
Agenci wywiadu na bobslejach
Wojsko walczy z COVID-19
Kutno w sieci LogHubs
Meta podsumowała komandoskie biegi
Na rozgrzewkę – zapasy
Jakie zmiany w mundurówce?
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Taktyka w Górach Izerskich
„Tarzan” wróci do domu
Amerykanie odmładzają F-16
IBCS dla Polski
Trudny rok na misjach
Wojsko – plan na życie
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Nurkowie w głębinach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO