moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal

Podchorążowie WAT wzięli udział w Best Hacking League, hackathonie w którym rywalizują studenci z uczelni technicznych. Opracowana przez nich aplikacja „GeoTrashing”, służąca do lokalizowania i likwidacji nielegalnych wysypisk śmieci, okazała się najlepszym z dziewięciu zgłoszonych projektów w kategorii software i zaprowadziła przyszłych oficerów na pierwsze miejsce na podium.

Best Hacking League to wydarzenie organizowane od kilku lat przez Politechnikę Warszawską. Do tej pory mogli w nim brać udział tylko studenci tej uczelni, jednak w tym roku do rywalizacji zostali zaproszeni także przedstawiciele innych szkół wyższych. Wyzwanie podjęli między innymi podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej.

Studenci czwartego roku Wydziału Cybernetyki WAT: sierż. pchor. Dominik Dawidziak, sierż. pchor. Adrian Malik, sierż. pchor. Piotr Zdun oraz plut. pchor. Norbert Waszkowiak, utworzyli drużynę „Coddiers” i przystąpili do działania.

REKLAMA

Każda z drużyn, która zgłosiła się do udziału w hackathonie, musiała zdecydować, w jakiej dziedzinie chce rywalizować. Do wyboru były zadania z kategorii hardware (polegające na stworzeniu prototypu urządzenia zgodnego z przedstawioną przez organizatora specyfikacją i tematyką) oraz software (należało opracować aplikację rozwiązującą konkretny problem). „Coddiersi” zdecydowali się na tę drugą opcję i przystąpili do opracowania rozwiązania, które ma „pomóc ludziom oszczędzić czas, pieniądze lub środowisko”. Mieli na to 24 godziny. W niecałą dobę powstała aplikacja „GeoTrashing”, dzięki której użytkownicy mogą w prosty sposób rejestrować lokalizację nielegalnych wysypisk śmieci. Jak się okazało, był to strzał w dziesiątkę. Komisja konkursowa doceniła kreatywność zespołu i funkcjonalność stworzonego oprogramowania, uznając, że jest to najlepszy z dziewięciu projektów zgłoszonych w kategorii software.

– Jestem dumny z moich podwładnych. Swoim zaangażowaniem i kreatywnością pokazali, że studenci WAT liczą się w cybernetycznej grze. Ich pracę obserwuję na co dzień i dostrzegam postępy, jakie robią w dziedzinie programowania, która stanowi przyszłość wojskowości – ocenia ich dowódca por. Przemysław Kamela.

Podpułkownik Rafał Kasprzyk, pełniący obowiązki zastępcy dziekana Wydziału Cybernetyki WAT, zaznacza, że podchorążowie warszawskiej Akademii od lat, bez najmniejszych kompleksów, biorą udział w konkursach informatycznych i odnoszą w nich znaczące sukcesy. – Te osiągnięcia są zasługą przede wszystkim samych podchorążych, którzy poświęcają niemal cały swój czas wolny, aby rozwijać pasję do informatyki – mówi.

Sami podchorążowie przyznają, że udział w Best Hacking League był dla nich emocjonującą przygodą, która motywuje do dalszych działań. Już teraz zapowiedzieli swój udział w kolejnej edycji rozgrywek. – Dzięki pomocy naszego opiekuna, ppłk. Kasprzyka, pokonaliśmy konkurencję i zwyciężyliśmy. Wierzę, że następnym razem rezultat będzie taki sam – zapowiada sierż. pchor. Piotr Zdun, kapitan drużyny „Coddiers”.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: cyber.mil, sierż. pchor. Adrian Malik / WAT

dodaj komentarz

komentarze


Komitet Wojskowy NATO o pandemii
 
Na straży niebieskiej linii
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Symulator Orlika w Dęblinie
Saperzy zimą otworzą ogień
Ukraiński kurs na Zachód
Laserowa artyleria US Army
Amerykanie odmładzają F-16
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Trudny rok na misjach
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Powstali przeciw carskiej potędze
Komandosi znad Garigliano
WBH upublicznia swoje archiwa
Wojsko walczy z COVID-19
Hartowanie spadochroniarzy
Kutno w sieci LogHubs
Pustynna burza wokół Husajna
Dama odeszła do historii
Jest Warszawa
Żydzi od Andersa
Jakie zmiany w umundurowaniu?
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Nurkowie w głębinach
Armia Fight Night znów w akcji
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
IBCS dla Polski
Jakie zmiany w mundurówce?
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Wojsko – plan na życie
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Najlepsi wśród „górali”
Co musi umieć kierowca czołgu
Trudny egzamin przed misją
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
Meta podsumowała komandoskie biegi
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
155 mm dla US Army
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Kwalifikacja odbędzie się …
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Kuźnie oficerskich kadr
Na rozgrzewkę – zapasy
Agenci wywiadu na bobslejach
Komisje sejmowe o umowie z USA
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Obrady ministrów obrony NATO
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
„Tarzan” wróci do domu
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Taktyka w Górach Izerskich
Krok po kroku do cyberwojska
Jak 8 Dywizja Piechoty czyniła się elitarną

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO