moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie

Temat misji wojskowych zdominował drugi dzień obrad ministrów obrony państw NATO. Podczas telekonferencji sojusznicy poparli próby pokojowego rozwiązania konfliktu w Afganistanie, omówili też sytuację panującą w Iraku. – Naszym celem jest pomoc w budowaniu irackich sił, które będą zdolne do walki z terroryzmem – mówił Jens Stoltenberg, szef Sojuszu.


Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO podsumował drugi dzień obrad ministrów obrony państw członkowskich sojuszu podczas konferencji prasowej. Jednym z tematów spotkania była sytuacja panująca w Afganistanie. Stoltenberg podkreślił, że kilka kolejnych miesięcy będzie miało kluczowe znaczenie dla przyszłości tego państwa. Odniósł się także do negocjacji między władzami Afganistanu i talibami, jakie we wrześniu rozpoczęły się w Doha. – To największą szansa na pokój. Afgańczycy powinni skorzystać z tej okazji – powiedział. Przypomniał, że jeszcze kilka lat temu w kraju stacjonowało ponad sto tysięcy żołnierzy sojuszniczych armii, teraz jest ich 12 tysięcy. To, jak będzie wyglądało zaangażowanie w przyszłości, ma być uzależnione od lokalnej sytuacji, a także od ustaleń z jego władzami. – Podejmiemy decyzje razem i razem wyjdziemy z Afganistanu, kiedy przyjdzie na to czas – zaznaczył. Podkreślił jednak, że „talibowie muszą utorować drogę do zawieszenia broni i zerwać wszelkie więzi z Al-Kaidą i innymi grupami terrorystycznymi, aby Afganistan już nigdy nie służył jako baza do ataków terrorystycznych”. Trzeba też zadbać, by to, co udało się wypracować przez dwie ostatnie dekady, nie zostało zaprzepaszczone. – To bardzo ważne, aby pokój był korzystny dla każdego Afgańczyka – podkreślił.

Szef NATO poinformował, że sojusznicy rozmawiali także o sytuacji w Iraku. Jak mówił, jest ona „trudna, a liczba ataków na siły koalicji wzrasta”. – Ministrowie zlecili dowódcom wojskowym rozszerzenie misji w Iraku – powiedział. Dodał, że wszystkie działania zostaną skonsultowane z przedstawicielami międzynarodowej koalicji, a także władz Iraku. – NATO jest zdecydowane zwiększyć swoje wsparcie. Naszym celem jest pomoc w budowaniu irackich sił, które będą zdolne do walki z terroryzmem, zapobiec odrodzeniu się ISIS i ustabilizować sytuację w kraju – zaznaczył.

Sojusznicy odnotowali także 20. rocznicę uchwalenia rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1325 „Kobiety, pokój i bezpieczeństwo”. Dokument, który jako pierwszy poruszał kwestię „nieproporcjonalnego i wyjątkowego wpływu konfliktów zbrojnych na kobiety” oraz podkreślał „potrzeby pełnego udziału kobiet, jako aktywnych działaczek na rzecz pokoju i bezpieczeństwa” został uchwalony 31 października 2000 roku. Stoltenberg powiedział, że NATO uwzględnia te postulaty, a także perspektywę płci we wszystkich swoich działaniach. – Musimy to kontynuować. Nie odniesiemy sukcesu, jeśli nie wykorzystamy potencjału wszystkich, zarówno mężczyzn, jak i kobiet – podkreślił.

MM

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


To było wyzwanie dla wszystkich
 
Bój o czarną perłę w koronie
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Kulisy wyzwolenia obozu w Holiszowie
MON robi zakupy amunicji
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Kuźnie oficerskich kadr
Pomoc w walce z dezinformacją
Specjalsi lądują w wodzie
Jak wojsko walczy z pandemią
Piekło Berlina
„Czajka” po udanej operacji
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
BME pod znakiem „Miecznika”
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
„Wolverine Strike” odpiera atak
„Łucznik” łączy siły z naukowcami
AFN: Oktagon znów zapłonął
Sto lat temu Ślązacy chwycili za broń
Co ze sprawdzianem z WF?
Ruszyły zapisy na kolonie dla dzieci żołnierzy
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Course on Diplomacy
Ucieczka, która wstrząsnęła blokiem wschodnim
Raki w Toruniu
Medalowi żołnierze na mistrzostwach Polski w pływaniu
Walkę mamy we krwi – żołnierze pokazali moc!
„Defender” dotarł do Europy
Strzelcy wyborowi, czyli jak się szkoli elita
Cyberbadacze, to konkurs dla was!
Wojskowa gala MMA „Walkę mamy we krwi”
Szczepimy się
Terytorialsi szkolą instruktorów BSP
Tygrysi zlot myśliwców
Misje kształtują charakter
Walka z niewidzialnym wrogiem
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Nagroda nie tylko od dowódcy
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Afganistan. Czas wracać do domu
Rumuński „Scorpion Spring”
Wspólny wysiłek
„Swift Response '21”, czyli Polacy przejmują lotnisko
UE o wspólnym bezpieczeństwie
„Defender Europe ‘21” – żołnierze wyjechali na poligony
Siła braterstwa
AFN znów w oktagonie
Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy
Kurs na dyplomację
Kolejna zmiana gotowa na misję w Rumunii
Enigma – skarb na oceanie
„Rudy” – bohater Szarych Szeregów
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Kto otrzyma Buzdygana?
Polska stawia na fregaty Miecznik
Nowe książeczki wojskowe

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO