moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pomoc dla dzieci bohaterów

Fundacja Dorastaj z nami opiekuje się dziećmi żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy polegli w czasie służby. Niedawno pod jej skrzydła trafiło kolejnych 13 podopiecznych. Dyplomy potwierdzające przyznanie im stypendiów odebrali z rąk pary prezydenckiej. – To jest jeden z najważniejszych patronatów, których udzielam – mówił Andrzej Duda, zwierzchnik sił zbrojnych.

Uroczystość, podczas której prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda wręczyli dyplomy stypendialne podopiecznym Fundacji Dorastaj z nami, odbyła się w Pałacu Prezydenckim. – Jestem bardzo dumny, że możemy obejmować działania, takie jak „Koalicja: Razem dla Bohaterów”, prowadzone przez fundację – prezydenckim patronatem. Nie mam wątpliwości, że jest to jeden z najważniejszych patronatów, których udzielam – mówił prezydent. Andrzej Duda podziękował także wszystkim osobom i instytucjom, które wspierają fundację. – To pokazuje, że ci, którzy służyli polskiemu państwu, którzy poświęcili dla polskiego państwa najwyższe dobro, nie zostają sami. Mogą iść na służbę spokojnie, bo wiedzą, że jest ktoś, kto będzie pamiętał o ich najbliższych, o ich rodzinie – zaznaczył.

Agata Kornhauser-Duda podkreśliła, że działania, jakie podejmuje fundacja, zasługują na uznanie. – Oferujecie państwo pomoc niezwykle mądrą, ponieważ nie jest to pomoc incydentalna, tylko długofalowa. To daje poczucie stabilności i bezpieczeństwa, za co serdecznie dziękuję – powiedziała. Dodała, że dzięki stypendiom, młodzi ludzie będą mogli się rozwijać na wielu płaszczyznach. – Tego chcielibyśmy wam życzyć. A także, abyście dorastali w przeświadczeniu, że każdy z was stanowi ogromną wartość dla naszego społeczeństwa i byście pamiętali, że wokół was są ludzie, którzy są zawsze gotowi, aby wam pomóc – zwróciła się do dzieci.

REKLAMA

Punktem kulminacyjnym uroczystości było wręczenie stypendiów podopiecznym fundacji. Z rąk pary prezydenckiej odebrało je 13 dzieci poległych funkcjonariuszy i żołnierzy. Wśród nich była 16-letnia Aleksandra, uczennica Centrum Mundurowego w Ełku. Kiedy miała sześć lat, jej tata, chor. Kazimierz Kasprzak, wyjechał na misję do Afganistanu. Nie wrócił z niej – zmarł 27 września 2010 roku w wyniku ran odniesionych podczas eksplozji improwizowanego ładunku wybuchowego. Jego córka napisała w wypracowaniu szkolnym, że był i zawsze będzie jej bohaterem. Tak jak on, chciałaby swoją przyszłość związać z wojskiem.

Wsparcie od fundacji otrzymała także siedemnastoletnia Amelia, pasjonatka nauk ścisłych i przyrodniczych. Jej tata – chor. Karol Szlązak był uczestnikiem III zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku. Zginął w 2004 roku, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, w katastrofie śmigłowca W-3 Sokół, który z Karbali do Diwaniji transportował personel medyczny i sprzęt wojskowy. Amelia nie pamięta taty, wie jednak, że gdy przyszła na świat, był bardzo szczęśliwy. Miał jedno marzenie – chciał by była dobrym człowiekiem. Stypendium otrzymał także czteroletni Henio Hywel, który uwielbia przygody Power Rangers i budowanie skomplikowanych konstrukcji z klocków. Chciałby mieć moc geparda, aby móc ratować ludzi. Tatą chłopca jest Dariusz Hywel, były żołnierz, który w wyniku wypadku na służbie, stracił nogę.

O tym, jak ważne jest wsparcie udzielane przez fundację, mówiła Patrycja Kordasz, której tata ppłk. Grzegorz Kordasz, zastępca komendanta 35 Wojskowego Oddziału Gospodarczego, zginął w wypadku samochodowym. – Nic nie jest w stanie zwrócić mi taty, ale dzięki fundacji, mogłam po jego śmierci bez obaw kontynuować naukę i rozwijać muzyczne pasje. Dziękuję, że mogłam dorosnąć pod waszymi skrzydłami – zwróciła się do przedstawicieli organizacji.

Magdalena Pawlak, prezes Fundacji Dorastaj z nami, zwróciła uwagę, że w trudnych chwilach oparciem dla każdego są jego bliscy. – Dziękuje wszystkim rodzinom, że pozwoliliście nam być waszymi przyjaciółmi – podkreśliła. Przypomniała także, że fundacja może udzielać wsparcia, przede wszystkim dzięki darczyńcom. Obecnie jest ich 8 tys. – To oznacza, że fundacja to nie tylko zespół ludzi, którzy w niej pracują, ale wspólnota, którą łączy to, co było najważniejsze dla waszych rodziców, czyli służba, wam i państwu. I z tego powodu jesteśmy tu dziś wszyscy razem – zaznaczyła.

Fundacja Dorastaj z nami powstała dziesięć lat temu. Od tego czasu objęła opieką 255 młodych osób, które dzięki jej wsparciu otrzymały środki na edukację. Ale to nie wszystko, fundacja zapewnia dzieciom i młodzieży wsparcie psychologiczne, a także pomaga im stawiać pierwsze kroki na rynku pracy. Każdy, kto chciałby wesprzeć działania Fundacji Dorastaj z nami, może to zrobić, przekazując środki finansowe za pośrednictwem strony internetowej www.dorastajznami.org lub wpłacając je na konto nr : 29 1030 1508 0000 0008 1545 4006.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Grzegorz Jakubowski/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Invictus Games rzuca weteranom wyzwanie
 
Terytorialsi pomagają przy budowie szpitala tymczasowego
Nowe wojskowe karetki kupione
Terytorialsi w punktach Test&Go
Święto sportowców w mundurach
Jeszcze więcej OPW
„Gepard’ 20” na Mazurach
Pancerniacy z NATO rywalizowali na Łotwie
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Roczny test na Bałtyku
Pod sztandarami Zielonej Wyspy
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Minister Błaszczak: jestem na kwarantannie, ale pracuję
Polsko-amerykańska współpraca
Żołnierze zdobyli 13 medali na mistrzostwach Polski w strzelectwie i kolarstwie
Czarna Dywizja triumfuje na Spartakiadzie Wojskowej
Terytorialsi nie ustają z pomocą
Pszczoły i weterani
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Rozejm dla prowadzenia wojny
Obrady ministrów obrony NATO
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Gromy i Hibneryty gotowe do osłony Wybrzeża
W stołecznej hali Expo XXI powstaje szpital tymczasowy
F-16 kończą misję w Estonii
Amerykanie odmładzają F-16
Zaśpiewaj „Marsz Pierwszej Brygady”
Żołnierze w „ustawie o dobrym samarytaninie”
Szef MON-u o zaangażowaniu armii w walkę z epidemią
Most pontonowy na Wiśle będzie zdemontowany
Komisje sejmowe o umowie z USA
900 tys. zł na pomoc dla kombatantów
Alert powodziowy, terytorialsi w gotowości
84 medale żołnierzy na mistrzostwach kraju
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Galowy na półkę. Polowy to podstawa!
Urodzony żołnierz
Będzie więcej amerykańskich żołnierzy w Polsce?
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Amunicja z Meska
Nowy sprzęt dla cyfrowej brygady
Polsko-amerykańskie szkolenie transportowców
Gotowi na trzynastą zmianę
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Jakie tajemnice nadal skrywa pole bitwy o Westerplatte?
COVID-19 – zagrożenie koordynowane
Miasto niezłomne składa broń
Ukraiński kurs na Zachód
„Astral Knight” – sojusznicza integracja w powietrzu
Laserowa artyleria US Army
Kolejne Bieliki wylądowały w Dęblinie
Lesson on How to Overcome Difficulties
Korpus WOT i nowe specjalności w armii
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Wilk kontra dywersanci
Coraz więcej chętnych do armii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO