moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy design na szkolnych korytarzach

Nieprzemakalny, niepalny, w kolorze jasnej zieleni – taki jest nowy ubiór uczniów klas mundurowych. Noszą go już w Wojskowym Liceum Informatycznym w Warszawie oraz w Ogólnokształcącym Liceum Lotniczym w Dęblinie. Wkrótce trafi do uczniów pozostałych klas wojskowych. – Liczymy, że stanie się elementem integrującym młodzież – mówi ppłk Waldemar Krzyżanowski.

Uczniowie certyfikowanych wojskowych klas mundurowych oraz działających od tego roku oddziałów przygotowania wojskowego podczas niektórych zajęć noszą zunifikowane mundury wojskowe. Choć prawo do tego munduru mają jedynie żołnierze, to kilka lat temu w trosce o jednolity wygląd młodzieży minister obrony przyznał je także uczniom klas wojskowych. Zgodnie więc z opracowanym w 2016 roku „Regulaminem mundurowym kadetów klas wojskowych” uczniów obowiązuje umundurowanie polowe Wojska Polskiego wzór 2010 oraz kamuflaż o wzorze 93 „Pantera”.

REKLAMA

Poza opracowanym przez MON dokumentem zasady noszenia mundurów dodatkowo określają regulaminy szkolne. Uczniowie mają więc obowiązek być w mundurze podczas na przykład lekcji z przygotowania wojskowego i edukacji dla bezpieczeństwa, praktycznych zajęć w jednostkach, obozów szkoleniowych, a także uroczystości szkolnych i państwowych.

W wojsku zwracano jednak uwagę, że mundury uczniowskie są niemal takie same jak te, które noszą żołnierze. – Różnią je jedynie oznaki, stopnie czy wizerunek orła, którego wzór dla kadetów powstał kilka lat temu. W efekcie niektórzy mogą mieć kłopot z rozpoznaniem, z kim mają do czynienia. Dlatego, podobnie jak w przypadku orła, chcieliśmy, aby młodzież miała inny niż żołnierze unikatowy ubiór, który będzie symbolem przynależności do grupy oraz wyróżnikiem w całej społeczności szkolnej – mówi ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji Biura ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

MON już jakiś czas temu zleciło opracowanie nowego modelu ubioru dla uczniów. Zajęli się tym eksperci z Wojskowego Ośrodka Badawczo-Wdrożeniowego Służby Mundurowej. Zaprojektowany wzór, choć znacząco różni się od munduru żołnierza, w swojej stylistyce jednoznacznie wskazuje na wojskowy profil ucznia. – Ma kolor jasnozielony i w całości jest wykonany z tkaniny bawełniano-poliestrowej, która jest niepalna i nieprzemakalna – podkreśla ppłk Krzyżanowski.

Na komplet składają się bluza i spodnie. Bluza ma jednorzędowe zapięcie na cztery ukryte guziki, natomiast kołnierz w formie stójki jest zapinany na taśmy z rzepami. Na prawej kieszeni na linii piersi jest naszyty element przeznaczony do zamocowania oznaki identyfikacyjnej z nazwiskiem. Na lewej z kolei jest miejsce na oznakę stopnia ucznia. Regulowane rękawy w części przedramiennej i łokciowej są wzmocnione od wewnątrz dodatkową tkaniną. W górnej ich części znajdują się kieszenie, na których należy zamocować oznakę rozpoznawczą.

Spodnie także mają kieszenie. Jedne są po bokach, drugie poniżej, na szwach zewnętrznych. Nogawki na wysokości kolan oraz tylne ich części zostały wzmocnione dodatkową tkaniną. Spodnie są regulowane w pasie, a dół nogawek wykończony mankietem-patką. Uzupełnieniem ubioru jest granatowy beret z orłem kadeckim.

Jako pierwsi nowy ubiór dostali uczniowie Wojskowego Liceum Informatycznego w Warszawie oraz Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego w Dęblinie. Stopniowo kupują go już także szkoły prowadzące certyfikowane wojskowe klasy mundurowe. Od nowego roku szkolnego ubiór ten mają też dostać uczniowie z oddziałów przygotowania wojskowego.
Szkoły, które wystąpią do MON z wnioskiem, otrzymają wsparcie finansowe do 80% wartości ubioru (dotychczasowy mundur będzie traktowany jako rozwiązanie przejściowe). – Liczymy, że nowy ubiór doskonale się sprawdzi podczas realizacji programu wojskowego w szkołach i stanie się elementem integrującym uczniów klas wojskowych – mówi ppłk Krzyżanowski.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze

~ boss
1602254040
PIX prawde piszesz ja kilkanascie lat w MW RP testowali wszystko lato cieplo zima zimo takie to byly tekstylia zero bawelny
45-0D-91-1C
~Pix
1602245100
"z tkaniny bawełniano-poliestrowej, która jest niepalna i nieprzemakalna" Brzmi jak uciążliwość dla uczniów jeżeli chodzi o komfort użytkowania, jak z oddychalnością? Bo niepalność jest tutaj najmniej ważna, bardziej istotne by się w tym nie pocili...
DF-5D-7E-26

Most pontonowy na Wiśle będzie zdemontowany
 
Minister Błaszczak: jestem na kwarantannie, ale pracuję
Będzie więcej amerykańskich żołnierzy w Polsce?
Święto sportowców w mundurach
Kolejne Bieliki wylądowały w Dęblinie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
F-16 kończą misję w Estonii
Wilk kontra dywersanci
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Terytorialsi w punktach Test&Go
900 tys. zł na pomoc dla kombatantów
„Astral Knight” – sojusznicza integracja w powietrzu
Galowy na półkę. Polowy to podstawa!
Jeszcze więcej OPW
Zobacz wystawę o gen. Maczku
Zaśpiewaj „Marsz Pierwszej Brygady”
Polsko-amerykańskie szkolenie transportowców
84 medale żołnierzy na mistrzostwach kraju
„Gepard’ 20” na Mazurach
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Terytorialsi pomagają przy budowie szpitala tymczasowego
Żołnierze w „ustawie o dobrym samarytaninie”
Laserowa artyleria US Army
Gotowi na trzynastą zmianę
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Komisje sejmowe o umowie z USA
Jakie tajemnice nadal skrywa pole bitwy o Westerplatte?
Rozejm dla prowadzenia wojny
Coraz więcej chętnych do armii
Szef MON-u o zaangażowaniu armii w walkę z epidemią
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Amerykanie odmładzają F-16
Ukraiński kurs na Zachód
Lesson on How to Overcome Difficulties
Gromy i Hibneryty gotowe do osłony Wybrzeża
Terytorialsi nie ustają z pomocą
Obrady ministrów obrony NATO
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Urodzony żołnierz
Korpus WOT i nowe specjalności w armii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Nowy sprzęt dla cyfrowej brygady
Roczny test na Bałtyku
W stołecznej hali Expo XXI powstaje szpital tymczasowy
Invictus Games rzuca weteranom wyzwanie
Pancerniacy z NATO rywalizowali na Łotwie
COVID-19 – zagrożenie koordynowane
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Pszczoły i weterani
Nowe wojskowe karetki kupione
Polsko-amerykańska współpraca
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Pod sztandarami Zielonej Wyspy
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Czarna Dywizja triumfuje na Spartakiadzie Wojskowej
Miasto niezłomne składa broń
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Alert powodziowy, terytorialsi w gotowości
Żołnierze zdobyli 13 medali na mistrzostwach Polski w strzelectwie i kolarstwie
Amunicja z Meska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO